Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA a inceput plata subventiilor pe motorina. Fermierii inca asteapta si avansurile pentru platile pe suprafata

apia-a-inceput-plata-subventiilor-pe-motorina-fermierii-inca-asteapta-si-avansurile-pentru-platile-pe-suprafata

Sambata a fost ultima zi in care s-au mai primit cereri pentru subventia pe combustibil, iar de luni se achita sumele aferente trimestrelor 1 si 2.


Fermierii care si-au depus pana sambata cererile pentru subventiile pentru motorina trebuie sa-si verifice zilele acestea conturile, pentru ca APIA a anuntat ca a inceput deja efectuarea platilor inca din prima zi a saptamanii.
 
Ajutorul de stat sub forma de rambursare se acorda ca o diferenta dintre rata accizei standard si rata accizei reduse pentru motorina utilizata la efectuarea lucrarilor mecanizate in agricultura, iar numarul fermierilor beneficiari ai acestei subventii se ridica la circa 13.500.
 
Pentru sectorul vegetal, suma destinata platii acestei subventii, este de 226.527.396,130 de lei, suficienta pentru 126.023.586,164 litri de combustibil, pentru sectorul zootehnic s-au alocat 21.370.128.524 lei, pentru 11.888.805,855 litri, iar pentru sectorul imbunatatirilor funciare se vor plati 430.719,646 lei pentru 239.621,500 litri.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Afaceri la Cheie - Cultivarea ciupercilor Champignon


Ciuperci Champignon - O afacere de milioane Milioanele TALE Ciupercile champignon Agaricus sunt cultivate inca din secolul XVII Cercetarile si experimentele au demonstrat eficienta culturii de Agaricus precum si calitatile culinare deosebite ale acestei ciuperci In prezent cultura ciupercilor champignon se extinde tot mai mult...

Oferta Speciala
valabila 48h

 
Pana la sfarsitul acestei saptamani ar trebui sa inceapa si plata avansurilor pentru subventiile pe suprafata, plati ce ar fi trebuit inceputa pe 16 octombrie. Fermierii au solicitat ca plata acestor avansuri sa fi inceputa cel tarziu pana la 1 noiembrie, insa la momentul actual inca sunt in asteptarea acestor bani.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

Articole conexe:

Comentarii
Comentarii11 comentarii





fermier55 2015-11-08 22:33:34

cum de acceptam? macar sa ne dea o data exacta sa stim cand vm primi subventia avansul......binenteles cu totii am primit impozitul pe venit ...si acolo penalitatile se calculeaza la zi daca nu s-a platit la termen.....dar noi nu ar trebui sa cerem la fel?

micul fermier 2015-11-07 11:32:54

Magari! Ei cred ca putem sa traim din productiile noastre si ei tin bani in banci, sa incaseze dobinda pe care o baga in buzunarul lor si fermierii sa se descurce fiecare cum poate.

fermier 2015-11-06 08:53:59

SUBVENȚII!!! http://www.agroinfo.ro/vegetal/avans-din-77-42-euro-ha-plata-unica-pe-suprafata-este-precizata-de-guvern-intr-o-hotarare-din-3-noiembrie

ispas florin 2015-11-06 08:39:57

acum nici nu ma . primim curand ceva banuti .se schimba guvernul trebuia sa plece de mult nenorociti au furat si au mintit sa poata. sa le fie. bine lor agricultura se face in. dec. la ei

ionut ... 2015-11-05 22:23:31

cine imi poate spune si mie daca se dau banii cam cat ar trebui sa dea pentru fiecare hectar....

Lili 2015-11-04 10:18:31

Păi MINCINOȘI nu ne-au dat banii ca să luăm credite ca să tragă pielea de pe noi și banca nu numai finanțele.HOȚII Și NEOBRĂZAȚI ...

Fermier 2015-11-04 09:56:46

@robespierre,mare dreptate ai.dar cu cine?cei de la APIA..si inclusiv marele ministru constantin.da vina ba pe soft ba pe noua politica ba pe DNA ,nu vedeti ca ne prostesc pe fata?fermierii din Franta,Ungaria,etc.cum au loat avansul?in octombrie chiar?la ei a mers softul!la noi nu.ce sa facem cu banii in Decembrie?ei cred ca semanatu ,fertilizarea etc se fac in Decembrie?cei cu suprafete mai mari au luat credite pe adeverinte,cu exceptia celor care a picat la control,dar cei cu suprafete mai mici de ex cu 45ha nu poti sa iei credit saps ca nu te incadrezi la banca.aceia ce fac?nu vedeti ca vrea sa ne distruga pe cei mici?ULTIMA SOLUTIE :SA IESIM IN STRADA FRATILOR. i

Gorun Constantin 2015-11-04 08:12:24


-am urgent dezvoltatori de proiect pentru piata globala.
-Proiectul este lansat de curand si are mari perspective.
-NU este necesara niciun fel de experienta!
-Asiguram suport si logistica in desfasurarea activitatii.
-Lucrati intr-un mediu placut, proactiv.
-Plata castigurilor realizate este garantata prin contract legal, cu posibilitatea unor bonusuri substantiale.
-Se lucreaza part-time in timpul liber sau full-time, la alegere.
-Cerem cunostinte minime de operare pe internet, de lucru cu fisiere word si pdf si navigare online. -Solicitati acum mai multe detalii la una dintre adresele noastre de email: gorun.constantin@gmail.com

robespierre 2015-11-03 23:09:05

traiasca Piata Universitatii acolo trebuie sa fim si noi altfel hotii in continuare ne vor minte

maria 2015-11-03 10:14:50

DA.....o sa-l livreze pe 1 decembrie,mincinosu de ministru,anul acesta nu mai sunt alegeri ca sa-i dea ca anul trecut.

Mirela 2015-11-03 09:59:22

Era vorba ca de la 1 noiembrie o sa livreze avansul pe suprafata?minciuni si iar minciuni.

Ultima ora

Rentrop ∧ Straton
Newsletter gratuit
Idei de afaceri pentru 2020. 7 exemple insotite de Planul de Afaceri

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Idei de afaceri pentru 2020. 7 exemple insotite de Planul de Afaceri".



Forum
blaga felician spune: am avut un smochin in curte-am mancat smochine anul trecut ,din primavera au aparut smochine noi si frunze De doua luni frunzele au inceput sa se usuce si fructele si ele Ce s-a intamplat? Ce sa...
04 Sep. 2019 17:39:28
Raspunde la intrebare
Victor Gh Banța spune: În privința comasării terenurilor, cred că trebuie luată în calcul istoricitatea fenomenului : au mai fost comasate numai că-n forma CAP-urilor proprietarul terenului nu avea niciun drept de...