Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA Bistrita-Nasaud, restanta la plata avansurilor pentru subventiile pe suprafata

apia-bistrita-nasaud-restanta-la-plata-avansurilor-pentru-subventiile-pe-suprafata

Aproape 7.500 de fermieri solicitanti spera ca isi vor primi banii in cursul zilei de azi, in conditiile in care termenul limita anuntat de autoritati pentru finalizarea efectuarii preturilor era data de 31 octombrie.


Desi atat ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, cat si premierul Victor Ponta au declarat in context electoral ca in toata tara s-a finalizat efectuarea platii avansurilor pentru subventiile pe suprafata, se pare ca realitatea din teritoriu ii contrazice, cateva mii de fermieri fiind inca in asteptarea banilor pe care ar fi trebuit sa-i primeasca pana la 31 octombrie.
 
Este vorba de fermierii din Bistrita Nasaud, unde plata avansurilor nu s-a efectuat pana la acest moment catre toti solicitantii eligibili, 7.498 de fermieri din judet sperand ca astazi, isi vor primi banii, conform promisiunilor facute de directorul APIA Bistrita-Nasaud, Florin Capraru.
 Potrivit acestuia, in judet sunt 36.700 de fermieri care au depus cereri de sprijin pe suprafata, dintre care pana in prezent au primit decizie pozitiva 30.600 de solicitanti, in timp ce la peste 300 au fost constatate diverse erori, litigii sau conturi bancare incorecte.
 
In data de 3 noiembrie, au fost virati banii catre 23.102 fermieri, iar alti 7.498 de solicitanti vor avea banii in conturi in cursul zilei de azi. Avansurile platite din subventiile pe suprafata insumeaza, in cazul acestora, aproximativ 25 de milioane de euro.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Lavanda cultura care iti aduce minimum 8 000 de euro profit


Cea mai profitabila cultura pe terenuri mici LAVANDA Planta este nepretentioasa se vinde excelent atat in Romania cat si la export si iti aduce un profit de peste 8 000 de euro ha Cele 7 mari avantaje ale cultivarii lavandei 1 Lavanda este o planta perfecta pentru solurile din Romania; 2 Nu este pretentioasa – suporta foarte bine...

Oferta Speciala
valabila 48h
 
„Mai este o categorie de fermieri - 5.700 de fermieri, pe care noi nu-i putem procesa decat incepand cu ziua de azi in mssura in care ei vor fi esantionati de catre APIA centrala. Acesti 5.700 fermieri, care sunt rasfirati pe tot teritoriul judetului, cu precadere in zona de munte, sunt impactati de un fond european de redresare economica - FERE. Este un fond constituit la nivelul Comisiei Europene, care are alta destinatie decat platile pe suprafata. Insa el nu se consuma in niciun an si banii aceia vin alocati catre un alt fond - Fondul european de dezvoltare agricola. Or, noi nu putem plati fermierii din doua fonduri in acelasi timp”, a explicat in cursul zilei de marti Florin Capraru.
 
Potrivit directorului APIA Bistriaa-Nasaud, cei 5.700 de fermieri vor intra in ultimul control administrativ in aceasta saptsmana, iar banii le vor ajunge in conturi cel mai probabil saptamana viitoare. Capraru a spus ca intarzierile au fost cauzate de suprasolicitarea soft-ului folosit de APIA, dar si de timpul scurt alocat efectuarii platilor.
 
„Un motiv a fost legat de soft-ul pe care il avem noi, acel program Siveco, dar nu e un motiv doar al judetului Bistriţa-Nasaud, ci e un motiv pe tara. Noi am incercat un lucru relativ greu intr-o perioada foarte scurta. Practic, plata in avans, conform regulamentului european, trebuie finalizata pana in 30 noiembrie. Odata ce tu ai in cap un termen de 30 noiembrie, evident ca si controalele administrative, pe teren, implementarea lor in sistem, analiza cazurilor respective se prelungeste oarecum in timp. Or, avand in vedere constrangerea de timp foarte accentuata, noi am fost obligati sa parcurgem totul intr-un timp foarte scurt. De aceea s-a lucrat zi si noapte, am avut, pot sa spun, un maraton in institutie, s-a lasat ai cu spitalizari”, a mai declarat directorul APIA Bistrita-Nasaud.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

Articole conexe:

Comentarii
Comentarii58 comentarii





nickmm 2014-11-16 06:24:04

am luat saps in 3 nov seara si agromediu ai zmd vineri 14 seara,nu am calculat ce mi-au dat ac am primit mai mult decat anul trecut avans zmd+agromediu,poate au dat transa 2 saps si ceva avans agromediu calculez azi

/????????? 2014-11-15 12:15:28

SALUT ;@MARIA; ELI;RODI...Voi sigur ati loat axa 2? ca eu am loat avansul SAPS in data de 30 octombrie ..si surpriza zsd si pachet agromediu inca nu...vad ca voi avansul SAPS l-ati luat tot pe 29 si respectiv 30..si am sunat toata saptamina trecuta la APIA BUCURESTI.la toate orele posibile intre 9 si 16..si la toate nr posibile inclusiv cel cu 800 la coada..si nu mi-a raspuns nimeni.ma mir cum ti-a raspuns tie Maria..sa dea domnul sa fie asa ,,dar eu nu prea cred..

maria 2014-11-14 20:24:19

la 0213054800 insista mult si iti raspunde un domn

vlad 2014-11-14 20:14:07

stie cineva daca se baga banii pe apicultura? multuemsc

fermier 2014-11-14 19:39:21

AI AUZIT? LA CE NR AI SUNAT CA EU SUN DE 5 ZILE SI NU RASPUNDE NIMENI????????????????????

maria 2014-11-14 19:04:45

am auzit de la apia bucuresti ca la toti care au luat saps pina pe 31 le intra bani pina luni iar la restul le va intra de luni incolo pina vinerea viitoare va intra la toata lumea care au dosarele in regula si incepand cu data de 1 decembrie restul de 69 pe saps.

nickmm 2014-11-14 18:38:05

maria ce suma ai luat?/ au mai luat si altii ce ai auzit?

maria 2014-11-14 18:30:08

Sunt din caras_severin,acum am luat agromediu,pe 30 noiembrie am luat saps

eli 2014-11-14 17:19:46

azi si la harghita a intrat 78 e la hectar saps a fost in 30 oct

fermier 2014-11-14 16:35:03

asta e un semn bun inseamna ca fac plati in continoare pe axa 2 mersi de informatie Rodi sa speram ca luam toti.

Rodi 2014-11-14 16:31:20

Azi au intrat pe zmd cca 78e la ha,la raiffeisen sibiu,saps a fost in 29 oct

Marius 2014-11-14 00:46:44

Asrazi am fost la apia alba iulia si a zis k banii sau virad din 11.noiembrie spre mine..... si astazi la 12 au intrat pe SAPS au zis ca nu se baga pe judete sau in ordine alfabetica .... pur si simplu alandala............

cimpeanu 2014-11-13 20:10:34

la Buzau stie cineva daca sau bagat ceva bani????va rog mult

adela 2014-11-13 12:03:49

Nu am primit nimic sai ia naiba de hoți și mincinoși. Mergeți la vot și schimbați ceva un vot contează. Mam saturat de minciunile lor și ei spun ca au crescut subvențiile unde? La bovine a scăzut și ne mai pune sa plătim și cop în fiecare luna 12 lei de vaca.

fermier 2014-11-13 10:55:09

ati mai primit ceva? saps axa 2 ceva? ca vad ca nu mai se intimpla nimic..oare s-au oprit platile?nu mai sunt bani?nu vor sa mai raspunda nici la telefon am sunat intruna de luni incoace.

eu 2014-11-13 03:40:59

ia sa vedem,mai voteaza cineva pe porcul de ponta???

Marius 2014-11-12 11:49:34

Bataie de joc ..... acum am verificat si nimic nici un banutz de la apia......

avram 2014-11-11 18:07:17

in MM a primit cineva ceva?eu nimic nici subventia pe suprafata nici nimic..

Marioara 2014-11-11 10:45:07

in Sibiu, prin CEC BANK a incasat cineva subventia pe suprafata?

gabyyy 2014-11-11 10:40:23

In salaj cand dracu baga gunoaile astea banii..... Stie cineva? Eu nu am luat nimic pana acum!!!

bogdy 2014-11-11 00:30:22

eu azi am luat saps de la BT sunt din Hunedoara,am si agromediu dar nimic

adela 2014-11-10 22:18:38

@fermier și eu sper dacă îți intra axa2 spune că-ți tia băgat la ha

fermier 2014-11-10 21:21:30

mersi adela..sper sa bage la toti cit mai repede ...si axa 2 ...

adela 2014-11-10 19:25:41

@fermier bravo în sfârșit eu nu am luat nimic încă mai aștept

fermier 2014-11-10 19:03:51

@adela daca ai sunat la ...........800 in coada e clar ala tia raspuns sa scape de tine ..asa face..mie mi-a intrat acum saps am verificat pe card .

fermier 2014-11-10 18:58:28

am loat si eu in sfirsit azi SAPS ..acum astept axa2

adela 2014-11-10 18:55:21

Sai ia naiba de hoți. De noi își bag joc numai, am început afacerea asta acum 3 ani am cheltuit o grămadă de bani pe noi tineri nu ne ajuta cu nimic. Îmi vine sa ma las de acest bussines

Marius 2014-11-10 18:18:12

Traiasca PSD.......mie num-ia bagat nici un banut pana asrazi..... anu trecut prima transa a fost in 3 octombrie anu asta sper sa fie pana in 3 decembrie...........:

adela 2014-11-10 18:15:36

@maria la numărul asta am sunat 0213054800.

fermier 2014-11-10 17:52:58

@ Adela eu iti spun sigur ca unii fermieri au loat si axa 2 ...dar altii mai ghinionisti cred nu au loat nici SAPS inclusiv eu ...si daca nu am loat nici SAPS cred si eu ca axa 2 o lom in decembnrie...tu nu crezi?cei ce au loat si axa 2 SAPS l-au loat pe 24 octombrie......acum 18 zile deci..

maria 2014-11-10 17:52:53

Adela la ce nr ai sunat?Am incercat si eu toata ziua si nu mi-a raspuns nimeni.

adela 2014-11-10 17:11:26

@ fermier. Eu azi am sunat la apia și mia spus ca numai după 1 dec, cred ca nu știu ce vorbesc ăștia. Eu nu am luat nici saps încă aștept

fermier 2014-11-10 15:54:34

da adela au loat respectiv pachetul 7 si zsd..75% din suma iti spun sigur am un var care am fost cu el la banca cind ia loat....si saps la loat in data de 24 octombrie.

adela 2014-11-10 15:43:55

Nu știu ce sa cred eu am sunat și au spus ca agromediul se plătește după 1 dec, alți spun ca au luat agromediul și zona defavorizata, chiar nu știu cine spune adevarul. Dacă a luat cineva agromediu sa ne spună exact cât a luat la ha.

ne credeti prosti? 2014-11-10 14:24:03

eu am sunat acum 5 min .si mi-au zis ca se plateste agromediu si inclusiv saps la cei ce nu i-au loat ,inclusiv eu ...acum se vedem ca au trecut 3 saptamini de cind au ...promis..ca baga saps..

corina kol 2014-11-10 14:06:03

Draga angi,asteapta cu rabdare pentru ca inca unii nu au luat inca nimic,nickmm am sunat eu si mi s-a spus ca nu sunt bani inca pentru aromediu...

nickmm 2014-11-10 12:31:00

cine a sunat la apia??? va raspunde cineva???

angi 2014-11-10 11:21:05

Buna ziua
a ptimit cineva agro mediu in vrancea?
SAPS a fost primit pe 04.11.2014

un taran 2014-11-10 09:16:15

Banii s-au dus pe pomeni electorale.. nu v-ati prins?.anul trecut am loat avansul SAPS pe data de 21 octombrie..avansul pe axa 2 in septembrie..anul asta nu am loat nimic pina acum..deci..concluzie banii sunt bagati;in pixuri umbrele,brichete,zahar etc.nemernici de 2 lei.cu ce sa ne aram pamintul...? cu promisiuni?

catalin 2014-11-10 08:23:30

SAPS a fost bagat pe 24

Stefan 2014-11-10 07:37:20

Revin si astazi..deci suntem pe data de 10 si nici un ban intrat in cont nici suprafata nu mai vb de defavorizata! Si probleme la dosar am verificat nu sunt,deci ce se asteapta?La vot chemati lumea hotilor

florin 2014-11-09 20:28:05

Vineri am verificat contul si pauzabihor; cum poate sa aiba ponta asa multe voturi nu-mi dau seama,cat de orbi sunt romanii,daca iese el ne meritam soarta,fiindca nu ne pasa..

fermier tinar 2014-11-09 14:30:06

@ Catalin..SAPS cind l-ai loat????????

catalin 2014-11-09 14:17:16

La galati au dat 75 % din agromediu si ZD.....vineri

zgirdea octavian 2014-11-09 12:29:03

in jud hd nu au intrat banii si suntem in 9112014 frumos mai stiu sa minta cei care sunt acum la putere votatii si asa o sa ne minta si in urmatorii 5 ani traiasca psd care a distrus tara asta sistematic din 1990

fermier tinar 2014-11-08 19:45:23

plati pe agromediu ?sunt o multime de fermieri care nu a loat nici avansul saps dapai agromediu....

amadeus 2014-11-08 11:41:58

La Bacau daca stie cineva s-au facut plati pe agromediu si zmd?..oricum mari mincinosi...daca va pasa luati atitudine!

ion 2014-11-08 10:57:03

eu nu am primit banii ,am sunat la apia si mi sa zis ca dosaru e in curs de desfasurare.deci minciuni! Ponta mai are nevoie pt turu 2 de niste bani din banii nostri, nu ii ajung sa plateasca studentii cu 50 de lei un vot, sa ia faina zahar si ulei pt atata lume.mai are de trimis prin posta fluturasi ca de craciun doar cu buletinu iti da 5kg de zahar ,faina si ulei.are treaba omu, nu se poate ocupa ca la carte de tot.deci mai asteptam dupa turu 2 poate ne da si noua banii.

cimpeanuc 2014-11-07 12:40:18

Recolta . eu scz

cimpeanu 2014-11-07 12:38:47

in covasna azi intra si banii pe axa 2 vedeti la recolta.ro

moldova 2014-11-07 10:42:56

am sunat la APIA si nici decizia de plata nu este facuta ce sa mai asteptam plata in cont, cred ca si functionarii APIA au ceva de spus.

moldova 2014-11-07 10:35:56

cat este pe hectar/ se plateste si zona defavorizata/

tony 2014-11-07 09:58:45

in mehedinti doar cativa oameni au primit banii,insa eu nu am primit nimic,oare cat mai trebuie sa asteptam?

Stefan 2014-11-07 08:36:08

Nu doar in Bistrita,asta se intampla si in Bacau! Nici un leu primit

negre iulian 2014-11-06 19:21:55

domnule nesimtit de ministru daca uniunea europeana plateste in euro noi de ce primim bani in lei si pe deasupre nici la cursul care trebuie uoooooooooo porcii dracu rusine

ovi 2014-11-06 14:06:40

In mehedinti a intrat la cineva banii?

corina kol 2014-11-06 12:46:49

cred ca pe cineva il doare capul,cum se pot publica atatea minciuni? Nici macar cei de la APIA nu sunt sinceri din pacate...

elena 2014-11-06 12:07:35

Domnule ministu dumneavoastra sunteti tot pe langa subiect. Cu restu care nu am primit ce se intampla?

Ultima ora

Rentrop ∧ Straton
Newsletter gratuit
Idei de afaceri pentru 2020. 7 exemple insotite de Planul de Afaceri

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Idei de afaceri pentru 2020. 7 exemple insotite de Planul de Afaceri".



Forum
blaga felician spune: am avut un smochin in curte-am mancat smochine anul trecut ,din primavera au aparut smochine noi si frunze De doua luni frunzele au inceput sa se usuce si fructele si ele Ce s-a intamplat? Ce sa...
04 Sep. 2019 17:39:28
Raspunde la intrebare
Victor Gh Banța spune: În privința comasării terenurilor, cred că trebuie luată în calcul istoricitatea fenomenului : au mai fost comasate numai că-n forma CAP-urilor proprietarul terenului nu avea niciun drept de...