Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

APIA joaca „alba-neagra” cu plata avansurilor la subventiile pe suprafata

apia-joaca-alba-neagra-cu-plata-avansurilor-la-subventiile-pe-suprafata

Dupa ce a anuntat initial ca plata acestor avansuri a inceput, ministrul Agriculturii a revenit cu o alta declaratie, precizand ca softul APIA s-a blocat in momentul in care au fost introduse ordinele de plata pentru 120.000 de beneficiari.


Situatia din aceste zile de la APIA frizeaza ridicolul, insusi ministrul agriculturii Achim Irimescu, fiind pus intr-o situatie neplacuta, nevoit sa revina asupra declaratiei facute marti prin care anunta ca s-a dat drumul platii avansurilor la subventiile pe suprafata.
 
Se pare ca noul ministru s-a grabit putin cu aceasta declaratie, care a fost deja preluata de site-urile de stiri, inclusiv de Agroromaniamanager.ro, care a anuntat inceperea platii avansurilor, bazandu-se pe declaratia facuta de seful MADR.
 
Ulterior, acesta a revenit cu o noua declaratie, precizand ca softul folosit de APIA joaca din nou feste si ca s-a blocat exact in momentul in care au fost introduse in sistem primele 120.000 de ordine de plata.
 

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Afaceri la Cheie - GHID PRACTIC - Cultivarea legumelor in sistem ecologic


Afacere pe timp de criza Castiga 27 500 euro an din cultivarea legumelor ecologice A produce legume in sistem de agricultura ecologica a practica agricultura ecologica inseamna inainte de toate a produce SANATATE Indiferent ce tip de om de afaceri sunteti exclusiv pragmatic sau preocupat si de caracterul benefic al produselor sale ...

Oferta Speciala
valabila 48h

Pus intr-o situatie destul de jenanta intr-o plroblema care a starnit deja nemultumiri in randul fermierilor, ministrul Irimescu s-a vazut nevoit sa retracteze, anuntand ulterior ca va mai dura cateva zile pana cand banii vor ajunge in conturile fermierilor, si ca este decis sa ia masuri drastice pentru pedepsirea functionarilor din cadrul APIA care vor fi gasiti vinovati pentru aceasta situatie.
 
„In momentul in care modulul dadea impresia ca functioneaza, s-a facut calculul imediat – 120.000, s-a introdus, dar s-a blocat. S-au introdus in sistem ordinele de plata pentru 120.000 de beneficiari, dar din pacate acolo s-a blocat si au purces la introducerea manuala.  Avand in vedere blocajele care au fost, fiti siguri ca vor fi oameni care, daca se dovedeste ca nu si-au facut treaba, vor fi schimbati. O sa dau dispozitie sa se faca un control, o verificare riguroasa la APIA . In opinia mea, la prima vedere, o parte din vina revine APIA, care a solicitat mult prea tarziu providerului de soft ca sa execute modulul necesar si in al doilea rand, e posibil ca si furnizorul de soft sa aiba o parte din vina”, a declarat ministrul Achim Irimescu, ulterior anuntului facut cu privire la inceperea platilor avanasurilor.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

APIA joaca „alba-neagra” cu plata avansurilor la subventiile pe suprafata
Rating:
Nota: 4.5 din 3 voturi

Articole conexe:

Comentarii
Comentarii94 comentarii





meme stoica 2016-02-05 13:18:00

Demisia la min agriculturii si apia exemplu demisia in bloc Romsilva!!!!

dml fermier 2016-02-04 06:52:35

NE AU TRAS O IAR!!!! Hai sa le o tragem si noi la ALEGERI!!!

Sorin Nicolita 2015-11-29 18:08:34

Cati euro se dau anul acesta la hectar in total 150 de euro? Tin sa mentionez ca am 200 de ha si nu am pus inverzire deloc..

Demi 2015-11-27 07:36:14

Să -i dăm în judecată!

Demi 2015-11-27 07:28:54

O afirmație a ministrului care m-a înnebunit.Banii vor intra doar la unii,aleator,la restul în februarie.

Geo 2015-11-26 12:50:32

Problema este ca ei intentionat trag de timp,pentru ca nu au bani si acum nici smecherii astia nu mai stiu cum sa minta.Singura solutoe este sa iesim in strada!

Bucur Ionel 2015-11-26 11:22:00

Cred ca intirzierea avansurilor la suprafata sunt intentionate, aspect ce trebuie dovedit printr-o plingere!!!!

Cristian marius 2015-11-26 09:59:50

Ieri am fost , in Teleorman pentru a ne strange la sediul Apia dar cine doar eu ? acolo erau 2 3 patroni , care au foarte mult pamant erau calmi , dc ? pentru ca le proceseaza manual cererile lor , da spaga 5 10 milioane si le baga cereriile in fata , ministru ne-a spus in fata ca este un jegos ordinar , ca va baga doar la patronii mari ,dc ? dc nu o ia dupa alfabet ? macar hotii

Cristian marius 2015-11-26 09:56:35

Asta a fos scopul lor sa dea doar la cei cu multe hectare sute , mii nea pacalit : a fost vrajeala , ba ca ferifica pe teren , ba ca li sa blocat sistemul informatic , trebuisc impuscatii , cica da doar la marii fermieri.

Dinu 2015-11-26 09:05:12


-am urgent dezvoltatori de proiect pentru piata globala.
-Proiectul este lansat de curand si are mari perspective.
-NU este necesara niciun fel de experienta!
-Asiguram suport si logistica in desfasurarea activitatii.
-Lucrati intr-un mediu placut, proactiv.
-Plata castigurilor realizate este garantata prin contract legal, cu posibilitatea unor bonusuri substantiale.
-Se lucreaza part-time in timpul liber sau full-time, la alegere.
-Cerem cunostinte minime de operare pe internet, de lucru cu fisiere word si pdf si navigare online. -Solicitati acum mai multe detalii la una dintre adresele noastre de email: gorun.constantin@gmail.com

ionut13 2015-11-26 08:54:38

singura solutie este greva generala a tuturor fermierilor

fermier nicoleta 2015-11-26 08:38:59

trebuie sa facem plangeri pe la forurile europene..sa stie si cei de acolo cum sunt mintiti si sfidati oamenii in Romania..au putut acum in cateva zile sa mareasca salariile bugetarilor..urgent...dar pt noi agricultorii care de 2 luni suntem mintiti cu plata subventiei nu se poate face nimic.....Rusine nenorocitilor....continuati sa mintiti cu nerusinare si sa distrugeti tara asta!

maria 2015-11-26 08:22:03

daca pana maine nu sunt semnate ordinile de plata nu se mai poate face nimic urmeaza zilele libere pana in 2 decembrie si am pierdut avansul din subventie

fermier Olivia 2015-11-26 07:57:16

Domnule Ministru, faceti ordine la APIA , pt ca acolo este o cloaca de incompetenti, lenesi , escroci, faceti un audit la fondurile europene, veti gasi dezastru , banii se dau la cei care sunt apropiati de cei de la putere, adica celor bogati, celor cu suprafete mici li s-a taiat din suventia pe suprafata,de exemplu anul acesta ne-au taiat subventia pentru zona defavorizata la cei constituiti ca PFA, a trebuit sa ajungem la primul ministru ca sa ne luam acesti bani, conducerea APIA ne-a raspuns ca la PFA-uri nu se dau acesti bani pt ca asa e legea, ne cred tampiti, va putem trimite raspunsurile semnate de Putintei, doreau sa deturneze aceste fonduri ,posibil in zone obscure.Nu trebuie sa mai menajati astfel de functionari, au salarii f mari fata de alti bugetari,nu mai acceptati marirea cu 10% si acestora, au de 4-5 ori mai mult decat un profesor.Va dorim succes!

Avram ioan 2015-11-26 07:48:58

Luavar mama dracului de jigodiii ordinare va trebuie contul vostru gras si noi oamenii cu ce traim ma pulelor pt tot sediul apia demisia si mai bn desfintarea si sa va duca dna unde vi locu cal meritati

maria 2015-11-26 07:45:24

bun titlu alba ,neagra asa ne minte ministrul pe noi azi e alba maine e neagra pana in 30 si atunci ne spune la anul in februarie ca nu mai avem bani in buget

maria 2015-11-26 07:41:27

De o saptamana vam spus acelasi lucru in 2016,atata timp cat apia nu face nici un comunicat asta se intampla?

claudiu 2015-11-26 07:34:24

Plata se face din februarie 2016....anunt de ultima ora!

claudiu 2015-11-26 07:33:40

Ce se mai aude cu plata avansului din subvenție: Nici 14.000 de cereri procesate din totalul de 700.000! hoti!!!

fermier nicoleta 2015-11-26 07:24:45

daca nu au fost in stare sa ne plateasca banii nostri..atunci sa dea legi care sa ne scuteasca de plata taxelor ,impozitelor si ratelor la banci..pana la anul cand vor avea ei chef sa ne plateasca subventiile....trebuie sa iesim in strada pe 1 decembrie sa facem si o greva fiscala..nimeni sa nu mai plateasca nimic....pt ca nu avem de unde...

Ioan 2015-11-25 21:58:23

Dupa ce ca subventia sa injumatatit fata de anul trecu ,nici macar asta mica,cat au facut-o ei, nu ne-o dau.Vai mama ei de tara.

Neagu 2015-11-25 21:53:39

ADIO SUBVENTII!!!Asta am pățit ca in loc s
a ieșim in strada am stat pe internet si prin banci s
a vedem de bani.mi s-a spus de l
aapia ca abia prin februarie vom primi banii

Alex 2015-11-25 21:32:33

Lili probabil sunt mana in mana cu cei de la apia.

LILI 2015-11-25 21:29:03

Liderii sindicatelor din agricultură unde sunt???De ce nu ies în stradă ????sunt plătiți ca să ne reprezinte drepturile noastre și pt cei ce nu au acces la internet și nu știu ce să întâmplă.Ei ar trebui să fie deja să se organizeze.

Cerber cel rau 2015-11-25 21:23:11

Iesiti in strada ca francezii si o sa va dea subventiile!!

fermier nicoleta 2015-11-25 21:14:41

nu se poate sa integem cum in anul 2015 in Romania .o tara europeana ,,se poate sa ne indruge tot felul de minciuni cu defectarea softului..de atat timp...si cum se poate odata ce toti oamenii au depus cereri pentru subventie ..platile sa fie facute preferential doar pt marii fermieri?!,,Doamne pazeste-ne astia pe ce lume traiesc ?..au coborat din copaci acum..sau...??????,,este inadmisibil sa se mai intample asa ceva intr-o tara din Europa....

fermier 2015-11-25 21:05:19

Jegurile astea vor sa vireze banii doar marilor fermieriprobabil rudele lor si la restul vise. Nemernici ordinari! Rusine sa va fie javrelor ordinare!

fermierul 2015-11-25 20:58:23

Oameni buni, degeaba se iese in strada in data de 1 Decembrie daca ultima zi de plata este de 30 noiembrie!!!

nicleon 2015-11-25 20:57:56

Devină pentru situație e Constantin! 16.10.-17.11.2015 a fost ministru! Ce-au făcut cu banii?!Care e raportul DNA după controalele la APIA și pentru care, cică, s-au întârziat plățile!

APIcultoru 2015-11-25 20:54:56

Pe 1 Decembrie , toti in strada. Dar nu cu mainile goale ! Ca-n 1907. Sa nu scape unul!!!

vali 2015-11-25 20:53:07

Haideti sal dam pe putinei jos si toata conducerea k banii sunt de la uniunea europeana nu de la statul roman

vali 2015-11-25 20:51:04

Haideti maine sa iesim in strada nu se mai poate

elena 2015-11-25 20:47:38

Dar actualul ministru a lucrat în minister pe timpul lui Box asa ca nu-l aparati stie de soft

fermier nicoleta 2015-11-25 20:25:50

oameni buni!..de ce ne mai imbatam cu apa rece...nu vedeti ca pe la stiri a tv si pe nicaieri nu iese unul cu un comunicat de presa oficial ce se intampla de fapt si daca mai vedem ceva bani..e clar ca nu ne dau nimic si ne plimba in continuare cu minciuni ca sa nu iasa lumea in strada de 1 decembrie....daca nu vom iesi chiar pana atunci ...adio bani..sa le fie rusine!..tara de hoti ,mincinosi !!!!!..isi bat joc de noi si de demnitatea noastra parca ne-ar da ceva de la ei din buzunar.....

fermier 2015-11-25 20:08:38

Pentru renta viagera a functionat softul? Jegurile astea penale nici nu stiu sa minta!

fermier 2015-11-25 19:38:53

Nu stiu in ce masura pot cei de la centrele locale sa va dea informatii cand nici cei de la apia bucuresti nu stiu de capul lor.

Geo 2015-11-25 19:14:30

ANAF ne cere impozitul pe venit si cum a fost seceta , venit pe ce? Banii de la Apia nu vin pentru ca s-a blocat softul. Praf in ochii orbilor, numai minciuni este lucratura!

Ioana 2015-11-25 19:14:10

Am vb cu cineva de la apia cica numai in ianuarie sau februarie o sa primim bani chiar sunt ticalosi.

Eu 2015-11-25 19:07:23

Daca stam pe net si comentam veac nu ne vedem banii,mâine in strada pana mai este timp.altfel vom face sărbătorile in datorii.oameni hai sa ne trezim,așteptam de pe o zi pe alta totuși ce facem,,,,,????

Madalin 2015-11-25 18:59:26

Pai daca ei vad ca noi nu facem nimic nu protestam inseamna ca nuavem nevoie de bani si atunci o sa ne amane pentru ianuarie

Ionel 2015-11-25 18:58:09

Eu am spus de ieri ca am pe cineva care lucreaza la apia si mia transmis ca softul mere dar este ordin de sus sa nu lucreze la plata avansului pe suprafata

Mitrache Laurentiu 2015-11-25 18:49:49

Haideti în stradă....ăștia își bat joc de noi .nemernici ăștia trebuie trebuie să plătească și nu cu funcția ci trebuie sa se lase cu arestări...huoooooooooooooooooo spagarilor...

Radu 2015-11-25 18:40:43

Actualul ministru nu este politician de data asta....este un tehnocrat...ca de altfel intregul guvern. Nu stiu ce anume ar mai putea face ministrul in conditiile in care problema softului dateaza de pe timpul ministrului Constantin...acesta ar trebui luat la intrebari....dar cum acesta nu mai este....
Cred ca actualul ministru ar trebui sa reformeze intreaga structura Apia...cu oameni competenti,profesionisti....si nu numiti de diferite partide....asta ar fi cu adevarat o reforma...

mihai 2015-11-25 18:37:36

Eu asta am văzut

maria 2015-11-25 18:35:37

DA MIHAI A CERUT MINISTUL SA FACA PLATILE LA CEI CARE AU BANI MULTI DE LUAT A FACUT ANUNTUL PE AGROINTEL

Andi 2015-11-25 18:30:41

La APIA Neamt,platile se fac in jurul datei de 10.12.2015. Trebuie sa urmariti ce declara oficialii APIA nu ce zice ministrul care e politician si este de fiecare data paralel cu realitatile din tara noastra. Nu mai urmariti declaratiile politicienilor, ca sunt ,,de vara,, .Platile se fac cu intarziere anul asta.

gabi 2015-11-25 18:27:19

@mihai care jumatate? sunt depuse cereri de catre 980000 de fermieri,care ar trebuii sa ia avansul...350000 ti se pare jumatate?

mihai 2015-11-25 18:18:55

Am văzut acum pe digi 24 ca au deblocat softul dar nu mai au timp să bage la toți banii decât la 350000 de fermieri adică jumate

Romeo 2015-11-25 18:04:11

Băgați banii , altfel facem greva blocam sediile apia !

gabi 2015-11-25 17:32:06

Nici macar nu stiu sa ne minta!!!

elena 2015-11-25 16:57:54

Minciuni softul nu e blocat isi bat joc de noi

maria 2015-11-25 16:55:41

PAI DACA NU FAC PLATILE PANA IN 30 NU ARE CUM SA LE FACA DUPA 10 DECEMBRIE A SPUS CLAR MINISTRUL CA NU SUNT BANI LA BUGET SA FACA PLATILE REGULARE PANA LA SF.IANUARIE SA INCEAPA CUM SA FACA DUPA 10 DEC.MINCIUNI

Andi 2015-11-25 16:47:53

La APIA Neamt platile se fac dupa 10 decembrie

mircea 2015-11-25 16:41:24

motivul este altu nu softu vor sa ne termine pe astia marunti o sa vedeti vor platii si despagubirile pentru seceta la firme si noua tot no sa ne dea banii

mircea 2015-11-25 16:38:25

domnilor este o pacaleala cu softu doar lucreaza pe el la plata la motorina la renta viagera doar cu el au putut sa faca aceste plati

gabi 2015-11-25 16:27:05

APIA a platit renta viagera?Pai,nu era stricat softul???

fermier nicoleta 2015-11-25 16:14:22

da oare cum ne mai ajuta pe noi ,faptul ca vor fi cei de la apia sanctionati?...poate daca din acei bani care ii vor lua din salariile lor..grase...sa ne putem noi plati datoriile la banci si penalitatile care se vor aduna toata iarna..dupa ce ei nu ne-au dat un leu din avans!mi-e scarba de ei toti..si de aceasta tara in care mai traiesc...nici in tarile din Africa nu exista atata minciuna ,hotie si sfidare..ca acolo ii spanzura daca fac asa ceva...

Alex 2015-11-25 16:00:33

http://agrointel.ro/43565/achim-irimescu-da-asigurari-functionarii-apia-vor-fi-sanctionati-va-promit-solemn/ Mi se rupe mie de promisiuni. Fapte nu vorbe... Pana acum multa bataie din gura si nici un rezultat!

LUNG IOAN LUCIAN 2015-11-25 15:57:51

MULTUMIM MULT APIA

fermier nicoleta 2015-11-25 15:48:23

niste lasi ordinari!..nu iese unul cu un comunicat catre oameni sa ne spuna clar daca ne mai platesc ceva sau nu!....la apia bucuresti nu mai raspunde nimeni....rusine !

maria 2015-11-25 15:40:31

EU NU INTELEG DE CE SPUN 700000 DE MI, NU SUNT AUTORIZATI PAI 200000 DE MI AU FOST AUTORIZATI LA PLATA?

fermier55 2015-11-25 15:38:37

nu exista sa nu fie in tara asta oameni competenti sa repare softul.......daca ar fi vointa .....

Demi 2015-11-25 15:33:49

Ce bătaie de joc! Lași pe ultimul metru și atunci constați că nu funcționează softul!

Geo 2015-11-25 15:12:39

Buna ziua....a intrat la cineva subventia??eu sunt din mh si nimik pana acum...

Sorin 2015-11-25 14:51:05

Cand tehnica moderna este mai dezvoltata de la an la an.... culmea..... la noi noul soft se blocheaza. Magarilor NU AVETI BANI SI TRAGETI DE TIMP!

Vlad 2015-11-25 14:00:04

Asta ziceam si eu

fermierul 2015-11-25 13:34:56

Ce rost are sa iesiti in 1 cand ultima zi e 30....?

Vlad 2015-11-25 13:12:42

Nimanui nu ii pasa de voi fremieri
E momentu sa aratati cine sunteti
Daca ati fi fost destepti ati fi iesit pana acum .Asa va prostit

Vlad 2015-11-25 13:10:08

Sunteti incompetenti atata vati laudat ca iesiti in strada desi nici in acest moment nu ati iesit
Cum sa iesi in strada pe 1 decembrie cum sa iesi pe 30 noiembrie cand e ultima zi ba trezitiva
ASTAZI TREBUIE IESIT IN STRADA

fermierul 2015-11-25 12:53:46

ne minte d-l prim-minisrtu acuma.... ii cearta parinteste pe cei de la apia!

Ivan 2015-11-25 12:36:53

http://agrointel.ro/43559/ciolos-cere-mobilizare-plata-avansului-subventie - sa vedem...

Marius 2015-11-25 12:33:55

Buna ziua vreau sa va scriu despre dialogul dintre mine si un angajat apia centrul Viziru Braila!!!!!!! Am sunat in cursul zilei de azi la numarul care se gaseste pe site-ul apia centru viziru si am intrebat respectivul domn ce se stie despre avansul la platile pe suprafata iar dansul mi-a raspuns pe un ton ignorant eee o sa intre da mai greu la care ma intreaba da cine sunteti de sunati sa ma intrebati iar eu raspund : un fermier nemultumit de cum decurg lucrurile la apia la care imi raspunde cica ramai nemultumit si imi inchide telefonul in nas.. Domnilor colegi trebuie sa luam atitudine va dati seama cata nesimtire exista la apia si toti toti sunt platiti din banii nostrii..trageti voi concluzii...

Fermier 2015-11-25 11:58:39

Azi la sediul Apia din Tulcea, pe hol era o masuta plina de cani cu cafea si o scrumiera cu mucuri de tigare.....
Am intrebat un angajat din aceasta institutie despre plata avansurilor iar raspunsul a fost: “pana de craciun vor intra banii“. Este lipsa de interes, atata timp cat ei isi primesc salariul la timp, nu ii intereseaza altceva. Aproba dosarele dupa bunul plac, fiecare cum intelege legislatia.....

daniel 2015-11-25 11:56:59

ANUNT ULTIMA ORA!
700.000 de fermieri nu-și pot primi subvențiile. Softul APIA este blocat de două zile CE VRAJEALA!!

dani fermier mh 2015-11-25 11:55:41

Si primul ministru ce zice?
Marele comisar european pe agricultura Dacian Ciolos,îngroapă agricultura din tara sa.de rasu lumi ca la noi la nimeni. RUSINE!

calin 2015-11-25 11:31:17

Apropo de avansuri, oare cum e corect?
sa ne dea adeverinte sa ne imprumutam noi la banci sau sa se imprumute ei si sa ne plateasca?
Nu trebuie sa ne lasam ca nu noi am gresit!!!

calin 2015-11-25 11:29:18

Asa e colegu, astea trebuie ajunse in presa dar pe toti i doare undeva de noi, in frunte cu asociatiile noastre.
De aici trebuie inceputa curatenia.

subiect 2015-11-25 11:21:32

Poate ar fi un subiect bun pentru jurnalistul Tolontan, pentru o investigatie, vis a vis de milioanele de euro care s-au cheltuit pentru un soft care acum nu poate fi folosit.

calin 2015-11-25 11:16:54

Daca-i da afara colegu nu rezolvam nimic, vin altii, e coada acolo la un salar bun.
Trebuie judecati si inchisi pentru tradare ca nenorocesc un popor intreg. Nu este pedeapsa destul de aspra pentru ce fac ei.
Softu ala o costat 15 mil de euro apoi au mai luat 35 sa-l modernizeze, iti dai seama de la o posta ce jocuri sunt acolo.
Il da afara si dupa ce o luat spaga milioane de euro primeste un arest la domiciliu cateva luni, iar noi milioane de agricultori suferim.

ionut13 2015-11-25 11:13:25

singura sansa e greva generala pe 1 decembrie. eu am intrebat azi la apia bihor 2 functionari si raspunsurile sunt contradictorii asa ca m-am intors tot nedumerit. sper ca fermieri din toata tara sa se mobilizeze in speranta ca aceste probleme se vor solutiona cat mai repede.

calin 2015-11-25 11:11:52

Au facut o piata comuna si ne-au nenorocit cu ajutorul subventiilor. Cat de excroci sunt, nu le mai ajung banii.
Daca nu aveam piata comuna si subventii vindeam la preturi corecte si ni se rupea de guvernanti ca de mancat toti trebuie sa manance.
Acum anunta ca vreau sa le scoata ca aia de dincolo de zeci de ani or reusit sa isi puna lucrurile in ordine cu ajutorul lor, ce scoala de banditi au in ei...

Radu 2015-11-25 11:07:30

Sincer,daca pana in 30.11.2015 nu vor intra banii,ar trebui ca seful Apia sa isi asume raspunderea si sa dea un comunicat prin care sa isi ceara scuze si sa isi asume raspunderea. Faptul ca acel soft nu functioneaza la parametrii optimi,nu este problema noastra,a fermierilor. Si asa a fost un an greu. Noi ne platim taxele si impozitele...asteptam acelasi lucru si din partea celor care trebuie sa ne vireze banii.Cu atat mai mult cu cat de de mai bine de o luna ne tin doar cu promisiuni. Rusine! stimati directori de la Apia Central....Daca e vorba de incompetenta atunci lasati pe altii....Daca e vorba insa de interese....sa va ierte Dumnezeu!
Inca odata...RUSINE!...

maria 2015-11-25 10:59:51

asta e ROMANIA nu avem decat sa ne uram la anul si la multi bani....anul acesta adio subventi

Sara CreÈ 2015-11-25 10:55:34

marian tr: Sistemul folosit de APIA a costat în jur de 15 milioane de euro, iar alte îmbunătățiri au fost contractate prin licitație contra unei sume de 35 de milioane de euro.
sursa http://agrointel.ro/43527/surse-din-cadrul-siveco-situatia-de-la-apia-nu-se-rezuma-numai-la-problema-softului/
cât despre șmecherul care a luat banii...ăla io...ăla io...și tot așa

fermier nicoleta 2015-11-25 10:52:52

trebuie sa iesim cu totii in strada sa cerem desfiintarea apia!....cine sunt acesti nemernici platiti cu zeci de milioane pe luna sa isi bata joc de oamenii care muncesc sa asigure painea acestei tari?....nu au nici macar bunul simt acum in al doisprezecelea ceas sa iasa cu un comunicat sa recunoasca ca au fost niste incompetenti si nu ne mai dau nici un ban!rusine mincinosilor!!!!!!!!!

fermier ar 2015-11-25 10:47:39

Nici o declaratie oficiala astazi?

Radu 2015-11-25 10:41:57

Nenorocitii......an de an trebuie sa fie cate o problema la Apia... Nu stiu cata vina are actualul ministru dar cu siguranta trebuie luate masuri radicale la nivelul Apia central... Demiterea ar fi prea putin....Incompetenta,si mai grav,interesele meschine,ar trebui sanctionate fara mila...

marian tr 2015-11-25 10:13:32

Eu sunt curios cat am platit pe softul ala si ce smecher a luat banii pe el

maria 2015-11-25 10:06:00

confirm Man asa mi sa spus si mie la anul pana in iunie

Man 2015-11-25 10:01:57

Nu se mai dau anul asta subventii sau cel putin asa am fost informat de la apia

sorin 2015-11-25 09:58:52

1.Demisia ministrului agriculturii și desființarea Apia.
2. Eliminarea mafiei din agricultură și restabilirea prețurilor corecte. Ex. În 2000 vindeam kg de carne de porc viu cu 80000 8 lei azi. În 2015, 4 lei 50%. Fraților dați-ne prețul corect pe produse și nu mai vrem subvenții. Nu vrem pomană care maschează falimentul producătorilor agricoli.
3. Politicienii au luat mită ca să favorizeze marii producători. IMM-urile din agricultură mor din cauza lor.
Pe 1 Decembrie, la proteste. Opriți mafia din agricultură !!!

Adi mocanu 2015-11-25 09:53:21

Adio avans am vorbit la Apia și șanse 1 % să luăm banii deci nu ne rămâne decât să ieșim în stradă

mariana 2015-11-25 09:45:01

Anunt de ultima ora bani se mai dau in iunie 2016 a declarat ministru azi 25.11.2015 .......

Avram ioan 2015-11-25 09:36:48

Incredibil...!!!!!adio avans !!!!!!sunt niste incompetentii si niste gunoaie de oameni care se joaca cu noi incontinuuu luaiar mama dracului de obositi

Ultima ora

Newsletter gratuit
Afaceri cu Profit pentru 2019 - 5 Idei de Afaceri insotite de Planul de Afaceri

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Afaceri cu Profit pentru 2019 - 5 Idei de Afaceri insotite de Planul de Afaceri".



Forum
ELENA BURLACU spune: Bună ziua tuturor. Sunt aici pentru a împărtăși comentariile care vor fi minunate pentru cei care au nevoie de un împrumut. Numele meu este doamna Elena Burlacu din orasul Ramnicu Valcea din...
20 Iun. 2019 05:47:01
Raspunde la intrebare
MARY WILLIAM spune: Căutați un împrumut autentic? Vreau să folosesc această ocazie pentru a informa pe toată lumea că doamna Mary William o împrumutător privat de împrumut, care oferă împrumuturi pentru...