Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Incepe plata avansurilor pentru subventiile pe suprafata

incepe-plata-avansurilor-pentru-subventiile-pe-suprafata

Conform anuntului facut de seful MADR, banii vor intra in conturile fermierilor incepend cu ziua de marti, 17 noiembrie.


Daniel Constantin isi incheie mandatul de ministru al agriculturii cu o veste buna pentru fermieri, acestia fiind anuntati in cadrul sedintei de bilant ca incepand de marti, 17 noiembrie vor incepe sa isi primeasca avansurile la subventiile pe suprafata, pe care le asteptau de o luna, din data de 16 octombrie.
 
Aceasta era data la care MADR anuntase initial ca va incepe plata avansurilor, insa acest lucru nu a fost posibil din cauza faptului ca nu fusesera finalizate pana atunci controalele administrative.
 
„Sigur ca pentru anul 2015 trecerea la o noua Politica Agricola Comuna a facut ca avansurile sa nu vina chiar in octombrie, dar ele vor veni. Am aici directorii agentiilor de plati care mi-au garantat ca saptamana viitoare vor incepe platile directe, avansul de 53 de euro pe hectar pentru toti fermierii, pentru toti cei peste un milion de fermieri care asteapta ca aceste plati sa fie facute”, a declarat vineri Daniel Constantin.
 

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Afaceri la Cheie - GHID PRACTIC - Cultivarea legumelor in sistem ecologic


Afacere pe timp de criza Castiga 27 500 euro an din cultivarea legumelor ecologice A produce legume in sistem de agricultura ecologica a practica agricultura ecologica inseamna inainte de toate a produce SANATATE Indiferent ce tip de om de afaceri sunteti exclusiv pragmatic sau preocupat si de caracterul benefic al produselor sale ...

Oferta Speciala
valabila 48h

In 2016, suma aferenta este de 72,69 euro/hectar euro/ha pentru SAPS — Plata Unica pe Suprafata si 5,00 euro/hectar pentru primele cinci hectare si de 46,75 euro/hectar pentru restul de 25 hectare pentru plata redistributiva.
 
Pana la 15 iunie 2015, ultima zi in care cererile au putut fi depuse fara penalizari, fermierii romani au depus 821.056 de cereri pentru o suprafata solicitata la plata de aproximativ 8,4 milioane hectare, numarul acestora fiind in scadere fata de perioada similara din 2014, cand au fost primite 980.000 de cereri pentru circa 9,5 milioane hectare.
 
La numarul cererilor depuse in 2015 se adauga cererile pentru suprafetele digitizate, dar neinchise, respectiv 52.428 pentru o suprafata de 610.786 hectare, si alte 44.643 de cereri pentru animale, ce nu cuprind plati pe suprafata, in conditiile in care in acest an se depune o cerere unica ce cuprinde atat sectorul vegetal, cat si cel zootehnic. 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Rating:
Nota: 4.5 din 4 voturi

Articole conexe:

Comentarii
Comentarii214 comentarii





MARIAN 2015-11-23 16:07:45

MINISTRUL NE MINTE CA PE NISTE PROSTI AM SUNAT LA APIA BUZAU SI MI SA SPUS CA INCA NU SAU TERMINAT CONTROALELE PRIN TELEDETECTIE SI NU SE STIE NIMIC SA SUN SAPTAMINA VIITOARE DIN NOU SA LE FIE RUSINE MINT DE INGHEATA APELE

Mircea 2015-11-23 12:55:59

Buna ziua!
Nu s-a bagat nici un leu si se pare ca nici nu se va baga anul acesta!!!!
Suntem mintiti ca in todeauna!!!!!

Ionu 2015-11-22 21:48:33

Sau bagat bani pe subventie stie cariva

Gergely jozsef 2015-11-21 20:54:39

Da apia are salar fix nu doare capu.. Noi ce vom avea pe wekkend pe masa.. La pocu ala nu poti sa zici ca apia nu a bagat bani. Noi am investit vara asta bani. Ne_am inprumutat. Va doara la cur de noi. HITLER SAU MUSULMANI PE VOI SA VA SCOTE CU MITLARIERE DIN BIROU

fermier nicoleta 2015-11-21 18:50:13

ca de obicei romanii sunt niste lasi cand este vorba de fapte,in schimb la vorbe nu ne intrece nimeni.nu am iesit astazi niciunul in strada..vom vedea ca nu se va face nici o plata nici luni pe 23 si nici deloc anul acesta!,,,ne meritam soarta de prosti care doar vorbim mult....

Fermier 2015-11-21 14:43:02

Nu cred ca a iesit nimeni,spre fericirea celor de la apia,deci in concluzie suntem niste lasi,uitativa la fermierii din Franta,noi Romanii ne place sa ne f..a altii.si sa asteptam ca prostii.o sa iesim in strada pina la urma.deoarece nu toti fermierii vor primi avansul saps.si vina o au inclusiv cei de la apia.nici o data nu este prea tirziu?dar in agriculrura si o zi intirziere se cunoaste in productii.trebuieste schimbat sistemul sau vom fi vai de capul nostru.

fermier 2015-11-21 10:42:17

a iesi cineva pe undeva in strada, fermieri? pe la vreo apia din tara?

Cornel Botosani 2015-11-20 22:30:13

Nu a bagat subventea pe ha sa le fie rusine parlamentarilor si ANAF ca ne cer bani de unde sa le dam sunt un mic fermier coleg cu toti fermieri si suntem colegi de suferinta haideti sa esim in strada

avram florina 2015-11-20 18:02:44

ai mare dreptate Lili, bine zis ,daca am fi cu totii uniti am reusi poate ceva........... dar constat cu stupoare ca si la etnii se face acum discriminare intre taran si orasean .Speram ca ziua de maine sa schimbe ceva!!!!!!

Lili 2015-11-20 15:54:18

E mai bine văd să fim judecăți decât sprijiniți.Din cauza unui concert au murit mulți nevinovați si tineri s-au unit si au făcut o schimbare.De ce nu suntem ajutați pt a ne primi drepturile???? văd că unii oameni în loc de ajutor și susținere vorbesc în bătaie de joc despre noi.Dacă AM FI UNIȚI HOȚII NU NE-AR FURA am avea salariile,pensiile decente iar bătrânii nu ar sta la marginea drumului să vândă ceva pt.că nu pot să cumpere medicamente,nici noi supărați că nu avem din ce plăti la finanțe și ara.Ar trebui să vină mulți oameni să se alăture noua chiar de nu sunt țărani că împreună,uniți poate mai avem o speranță și un rost in agricultura.

Parascan monica 2015-11-20 15:46:50

Hai miine in strada toata tara.

avram florina 2015-11-20 15:04:57

draga sorina mamaligari sunt cei de la APIA nu noi taranii care muncim cu sudoarea fruntii din primavara pina toamna tarziu ..RUSINE CELOR DE LA APIA SI CELOR CARE CRED CA TARANII SUNT CHIAR ASA DE INCULTI

dani fermier mh 2015-11-20 14:52:32

Pt.sorina .nu suntem mamaligi si nu suntem nici dezinteresati.suntem ocupati sa lucram terenul si sa avem grija de animale.si da mâine ora9.00 la apia severin

aschiopoaei mirel 2015-11-20 14:48:52

sa esim in strada ca asa nu se mai poate mai am de arat 100h nam bani de motorina

daniel 2015-11-20 13:40:50

Craiova sediul central apia 21/11/2015 ora 9:00

Maria 2015-11-20 13:37:26

Daca nu vom iesi in strada nici bani nui vom vedea,niste minciuni mai de graba ,atata stiu sa faca nenorociti.

Claudia 2015-11-20 13:25:10

vor baga si avansul pe agromediu sau doar saps ?

Fermier2 2015-11-20 12:48:10

Si totusi iese cineva undeva?

maria 2015-11-20 12:40:25

Minciuniiiii..............asta ca sa nu iesim in strada ca au vazut comentariile,si ce zic hai sa ai mai mintim pana luni si tot asa..............

daniel 2015-11-20 12:28:47

conform agroinfo de luni 23/11/2015 incep platile, niste mincinosi, haideti sa iesim in strada sa- starpim odata

taran prost 2015-11-20 11:08:38

a maisunat cineva la apia central?...la mine nu raspunde nimeni

ana 2015-11-20 10:36:58

daca tot avem dreptul la libera exprimare atunci sa ne exprimam.Mihail tu esti taranfermier? daca esti taran atunci inseamna ca nu iti sti drepturile si de tine isi bat joc prin faptul ca nu iti primesti subventia care ti se cuvine daca nu esti fermier atunci futeo pe mata si nu mai fa tu pe nimeni handicapat

Toader 2015-11-20 09:16:28

isi bat joc de noi nenorocitii, au salarii de mii de euro, si noi stam cu cardurile goale

Sorina 2015-11-20 09:03:00

De ce isi bat joc mereu astia de la Apia de voi, taranilor? Pentru ca sunteti niste mamaligi, dezinteresati de a va cere drepturile democratic, conform procedurilor- inclusiv sa dati in judecata Apia, incapabili de a se organiza in vederea protestului si lipsiti de solidaritate. Astia de la Apia isi fac politica de a va distruge micile afaceri, avantajandu-i pe bosii cu zeci de mii de hectare sau pe cei cu abatoarele unde va vindeti animalele la pret minimal. Voi nu stiti sa utilizati Facebookul ca sa adunati oamenii in strada, nu stiti sa cereti autorizatie de protest de la primarie, sunteti orgoliosi si deseori certati cu alti tarani in aceeasi situatie, asadar evitati sa participati la proteste. Iar cei de la Apia stiu asta si isi continua bataia de joc pana crapati unul cate unu!

Vlad 2015-11-20 01:50:47

Astazi am sunat la sediul central de la bucuresti apia si mi sa spus urmataorele : deciziile inca nu au fost facute,se lucreaza la ele,nu stim cand vor fi gata dar speram pana la sfarsitul lunii sa fie gata,nu se stie cand se vor face platile la avans !!!!!!!!!!!!

Ionu 2015-11-19 22:08:23

Da haideti sa esim in strada cand ?????

Mirela 2015-11-19 21:15:02

Ai dreptate fermier.

Adela Lesenciuc 2015-11-19 21:07:04

Bravo domnilor fermieri !!

Adela Lesenciuc 2015-11-19 21:06:47

Bravo domnilor fermieri !!

Lili 2015-11-19 20:36:38

Dragi oameni,noi muncim de dimineață până seara de ajungem de multe ori să nu ne tihnească nici mâncarea de oboseală și când vedeți ce preț are laptele,vițelul vaca și nici subvențiile plătite dacă nu ți-ar fi milă de bietele animale le-ai tăia pe toate.Dar mincinoși aceștia ce ne conduc cu vorba și mai mult goale n-au nici milă nici frică de bunul Dumnezeu.

fermier55 2015-11-19 20:02:22

la Cluj si Turda iesim??? cand si unde?

Ioana 2015-11-19 19:57:48

Deci iesim si la ludus?

Fermier 2015-11-19 19:29:52

@Mirela te rog sa nu confunzi taranii cu dobitocii.Mihail este un dobitoc ..nu poate fi numit taran.mersi daca ai inteles ce am scris.

Mirela 2015-11-19 19:11:38

Mihail cum poti sa vb asa s- au tu nu ai nevoie de bani? Si spui aveti grija cum scrieti dar tu esti varza taranule vezi ca abia acuma a inceput scoala poate mai sunt locuri pt inscrieri la clasa 1 sa inveti sa scrii si sa citesti tampitule.

marius ionita 2015-11-19 18:51:16

Am vorbit cu doua zile in urma la APIA Ploiesti si mi au spus ca spre sfarsitul lunii vor da drumul la bani si functie de cum se misca bancile la inceputul lunii decembrie o sa incepem sa primim banii

Mihai Vasile 2015-11-19 18:42:27

Nu a intrat niciun ban la targu jiu sambata va fii protest 300 de tractoare 100 vaci 50 de combine 1000 de oii si 1000 de persoane sunt in strada jos Mihail Putintei jos hotii isi bat joc de munca noastra iesiti in strada astfel anu viitor vedetii

ionut 2015-11-19 18:31:42

Bai analfabetule, handicapata e mata ca nu te-a dus la scoala!

gabi 2015-11-19 18:14:44

@Mihail,tu ai vazut ce ai scris?cum poti sa scrii asa ceva cind tu esti praf,pina si fata mea care e clasa 3 cind i-am citit ce ai scris a bufnito risu.,,,vai de capul tau de handicapat.doamne prostia asta omeneasca cit de departe poate sa ajunga.

Fermier 2015-11-19 18:07:58

Ce banii ti-au intrat desteptule?pensia de handicapat?tu vorbesti de gramatica?....pourma.....vai de capul tau.

mihail 2015-11-19 18:02:56

Au intrat bani handicapatilor,
si numai comentati atata prostilor invatativati sa scriti si pourma comentati

marian toader 2015-11-19 16:16:01

Ei stau cu lefuri grase la birouri și nu le pasă de oamenii care chiar muncesc în țara asta!

marian toader 2015-11-19 16:13:12

Singura soluție să ieșim în stradă să ne cerem drepturile. Nenorocitii își bat joc de oameni. Toți fermierii în stradă altfel nu facem nimic!!!

mata 2015-11-19 15:37:31

niste mincinosi nenorociti , daca as avea cu ce ias impusca pe toti

Ova 2015-11-19 15:32:58

Mie mia raspuns pe un ton foarte ridicat sau cred ca tipa si a zis sa nu mai sunam ca o sa fie dat un comunicat de presa cand vor incepe platile in cursul lunii decembrie
cred ca astia rad acolo de se sparg cu cafelele in fata
rusine rusine rusine sa le fie,ar trebui sa ne respecte,ca de pe urma noastra isi castiga painea

Doar eu 2015-11-19 15:16:39

Ar fi bine sa si citeasca aceste versuri cine trebuie si sa le trezeasca, macar in acest ceas, constiinta. Dar nu cred sa aiba asa ceva. Toata framantarea si grijile vor ramane tot ale noastre, iar ei se vor bucura in continuare de cele bune si frumoase agonisite. Este foarte bine daca vom avea curaj sa iesim in strada si sa-i zdruncinam, sa se clatine de pe scaunele care le s-au lipit de sezut. Sa le punem in mana sapa, grebla, lopata si sa-i trimitem la munca, pe campii si pe dealuri, sa vada cum se castiga acesti bani. Poate nu ar fi rau sa nu le dam nici apa si nici mancare cat e ziua de lunga, conform zicerii ca munca innobileaza.

Mirela 2015-11-19 15:12:49

Se pare ca am fost mintiti din nou nenorociti isi bat joc de fermieri azi am sunat la apia bucuresti si un nenorocit mi- a spus ca doar din data de 2 decembrie vor incepe platile la care l- am intrebat ca de ce se anunta ca intra bani daca nu se tin de cuvant si a zis ca ei nu au nici o vina la care m- am nervat si i- am auzi domnule de fiecare data cand sunat ati mintit cu nerusinare si ati spus ca vor incepe platile la 1 decembrie azi imi spuneti ca in 2. la care idiotul imi raspunde in ca in data de 30 si 1 sunt liberi. Niste imputiti haideti sa iesim in strada asfel nu vom primi nici un ban.

Fermier2 2015-11-19 15:12:02

Cred ca baga bani pe 21 si22 cand nu lucra nimeni, asa miau spus la telefon am ajuns sa fim luati la misto de toate gunoaiele futule gati mami lor!

daniel 2015-11-19 14:51:36

am gasit versurile de mai jos si am folosit metoda lui ponta! de Sandu Catinean
Acuma că ne-ați despuiat și ne-ați vândut către streini
iar Țara noastră-ați confiscat și ne tratați ca și pe câini
acuma vreau să spun ce simt când văd că nu vă săturați
și din stăpâni ai Țării-acestea la Occident suntem argați !
Ficioarele ne-au fost icoane ce le-nrămam de sărbători
iar voi ni le-ați făcut cadâne prin case pline de orori ;
feciorii dragi și nalți ca brazii acum sunt vite de povară
și robotesc prin lumea largă de parcă nu au loc în Țară ;

Femeile ne stau ciopor și-s duse în Apus drept sclave
iar peste câmp scaieții goi hrănesc doar vitele bolnave ;
iar noi, țărani din tată-n fiu, care hrăneam cândva popoare
privim la lună uneori, neputincioși, cum Ţara moare…

Iar voi ?…tot voi veniți la sate, din patru-n patru ani smeriți
și ne priviți cu milă mare, dar pentru voturi ne mințiți
și ne promiteți mângâiere și viață plină de huzur
dar după ce luați puterea, de-ai noști țărani, vă doare-n cur…

Decât al Țării grâu curat să-l plămădim în pâine caldă
mai bine adunați arginți, iar Țara poate să și ardă…
iar hrana ne-o aduc streinii în vase bine ambalate
şi din avutul nostru dacic, aceștia și-au făcut palate…

Iar noi răbdăm și ne hrănim, cu guma lor de mestecat
că se topeau de ciudă toți, când noi mâncam doar grâu curat…
și ne-nțolesc cu haine scumpe ce stau pe noi ca pe strigoi
mai bine am muri-n țărână, cum am venit pe lume…goi !…

Că umiliți suntem acuma de parcă noi suntem streini
iar Țara asta-I raiul vostru, aleși nemernici și haini…
Iar voi copii din mame reci și tați ce nu v-au alintat
voi nu vedeți cum arde Țara, că nu mai e nici de furat ?…

Că ne-ați furat tot ce-am avut și ce-am muncit de generații
și din țărani și oameni demni, suntem mai rău decât argații…
Acum că ne-a ajuns cuțitul, din rărunchi și pân la gât
Eu, țăran și fiu din țarini, vă voi spune doar atât :
Dați-ne ”napoi argintul, aurul și ce-ți furat
și ne-om face noi ”palatul” pe un vârf de deal curat
dați-ne ”napoi trecutul și țărani ce-ați îngropat
și ne-om face iarăși viața, chiar de n-om avea ”palat”
dați-ne iar demnitatea de-a fi cei ce-am fost cândva
și plecați în lumea largă … că noi nu v-om căuta…

Parascan monica 2015-11-19 14:45:57

Stie cineva a intrat suventia..

ionut 2015-11-19 14:44:57

Am impresia ca vb discutii si nu facem nimic. Toti cei din dolj veniti Maine LA 8 LA Apia craiova!

Iulian 2015-11-19 14:24:43

Am uitat sa precizaz. Pentru fermieri din Franta, Germania, Austria , Marea Britanie etc. In ROManica din pacate inca nu.

Iulian 2015-11-19 14:23:57

Am uitat sa precizaz. Pentru fermieri din Franta, Germania, Austria , Marea Britanie etc. In ROManica din pacate inca nu.

Iulian 2015-11-19 14:21:08

A intrat subventia.

iON 2015-11-19 13:44:17

AM VB LA APIA SIGHISOARA SI ACUM INTRODUC ADEVERINTELE DE LA PRIMARIE..O MARE NEBUNIE

Madalin 2015-11-19 13:26:17

+4-021-307-24-46
+4-021-307-24-22
+4-021-307-85-88 astea sunt nr MADR relatii cu publicul
sunati sa vedeti ce raspunsuri va dau de va da peste cap

Man 2015-11-19 13:06:18

Tot im mh am sunat si eu si au spus ca nu au terminat controlul dupaia o sa ia legatura cu bucurestiul pentru plata si ca o sa emita un comunicat pe apiaorg.ro cu cateva zile inainte
au preconizat cam pe sfarsitul lunii noiembrie

Ionel 2015-11-19 13:03:48

Pai cineva de.al lor a stabilit data de 21 atunci cand apia nu lucreaza si toti sunt plecati in weekend

geo 2015-11-19 12:41:39

A intrat la cineca avansul??in mh nimik pana acum...

ionut 2015-11-19 12:21:18

Sambata pe 21 este zi libera LA Apia. Haideti sa ne strangem Maine sa-i dam afara pe nenorociti! Bai nemernicilor vaca porcul si pamantul nu mananca soft! Huo nemernicilor!

Ioana 2015-11-19 12:19:51

Am sunat la apia buc zicea una ca numai luna viitoare platesc

taran prost 2015-11-19 12:11:54

asta e romania fratilor...dupa ce ca e de tot kkt-ul subventia nu vine nici la timp...si mai vine si forfetarul ca daca nu il platesti la timp iti baga penalitati....

Adelin 2015-11-19 11:53:05

Nu va.ti obisnuit cu minciunile lor ?
Multi dintre noi deja stim lectia din anii anteriori.probleme ba cu softul ba cu controlul,ba cu blocurile fizice suprapuse,niciodata nu a iesit totul corect
nu stiu ce au pazit pana acum

Ova 2015-11-19 11:43:40

Presedintele klaus nu zice nimic???doar noi lam ales si pe ala ....

Dany 2015-11-19 11:42:12

Fratilor isi bat joc de noi zilnic ne mint,cat tupeu au sa ne minta zilnic futule muma n cur de hoti
nu mai suport am vandut porcii pe nimic ca nu mai am cu ce sai tin
chiar asa am ajuns bataia lor de joc,tot hoti si moncinosi sunt si astia care au venit,mortii lor de jeguri futule neamu in gat de zdrente penale

marian teleorman 2015-11-19 11:31:07

Hotii sunt la bucuresti,acolo trebuie mers,la centrele locale sunt maimutoi,degeba mergem

Florin ArdlekeNuk 2015-11-19 11:18:51

Sa moară bagamias pl în familile lor ne nesimțiți.astia trebuie executați ca altfel nu rezolvăm nimic nimic

ana 2015-11-19 11:10:48

La 10:40 nu erau virati banii.oare cat vom mai astepta???

calin 2015-11-19 11:06:52

Unde sunt sindicatele si asociatiile la care cotizam si mai mult, legislatia ne obliga sa le cotizam.
Sunt mana in mana cu guvernantii si pe interesul lor. Dau din gura numai cand e interesul lor la mijloc.
De asta dincolo aia si-au luat banii si noi nici macar nu avem o sansa.

calin 2015-11-19 11:03:59

E clar acum si cu noul ministru. e greu si sa ne spune ceva, ce sa mai zicem de plati. o zi l-a tinut populismul.
Chiar suntem a nimanui in tara asta, solutia e sa vindem si sa ne apucam de altceva.

Mircea 2015-11-19 10:57:41

La Arad vom protesta sambata 21.11.2015 in jur de 20 de tractoare si 2 combine + cativa ciobani!!!

adi 2015-11-19 10:57:06

A plecat un mincinos si a venit altul. Daca a plecat asta de ce nu pleaca si seful APIA? Un alt mincinos!

Mihai Vasile 2015-11-19 10:23:17

La Targu Jiu se anunta portest 1000 persoane Participam pe data de 21 noiembrie 2015 ora 9:00 in fata sediului APIA Gorj. Mobilizativa si iesiti in strada jos Hotii!

victor 2015-11-19 09:56:20

BUN MERGEM CU TOTI LA PROTEST!!!!!!!!!

Maria 2015-11-19 09:30:28

E ok haideti cu toti la protest.

cornel coman 2015-11-19 09:04:02

In fiecare judet, la sediile apia in 21 noe ora 9.00. E o propunere pentru intalnire si protest. E ok?

Mihai Vasile 2015-11-19 08:01:05

Daca nu iesim in strada nu mai vedem deloc acest avans se va trece la platile directe 1decembrie2015 30 iunie 2016 la Targu Jiu direcorul apia gorj a declarat ca nu a primit nimic oficial despre inceperea platii avansului spas.

Neculae Rotaru 2015-11-19 06:10:37

Domnilor in primăvară am ieșit in stradă pentru subvenția la ovine caprine că tot la fel s-a întârziat pentru a tăia din acel plafon de 40 lei cap animal am ajuns să primim in conturi 28 lei cap animal cred că la fel o se întâmple si cu subventia pe suprafață interesant au intrat bani la ovine in aceiasi zi cu protestele.

Fermier2 2015-11-18 23:43:32

Corect Dany, ei stau si ne citesc comanturile si se rad de noi tarani

Dany 2015-11-18 23:35:20

Sunt de acord cu tine FERMIER
DACA STAM SI DISCUTAM AICI NU REZOLVAM NIMIC,DOAR NOI VEDEM COMENTARIILE AICI
HAIDETI CU TOTI PE 21 IN STRADA,TOTI AVEM NEVOIE DE DREPTATE SI AVEM NEVOIE DE BANI NOSTRI,SA NUI LASAM SA NE DISTRUGA SA DARAME TOT CE NOI AM CLADIT IN ATATIA ANI CU TRUDA

Fermier2 2015-11-18 23:18:32

Cu cat se iese mai repede cu atat mai bine!!!

Fermier2 2015-11-18 23:17:26

Oameni buni este greu inceputu , daca iese unul o sa iasa toti!

fermier nicoleta 2015-11-18 23:13:26

trebuie sa ne intelem cu totii in ce data vom iesi in strada !pana cand sa mai toleram atata nesimtire si minciuna!,ne duc cu vorba ..pana in decembrie cand vin sarbatorile si apoi intra in concedii si vacante ordinarii...pe banii nostri!

FERMIERUL 2015-11-18 23:05:04

IA AUZITI DRAGI COLEGI DE SUFERINTA DE CE NU NE LUAM BANII DIN SUBVENTIE, CITITI ACEST COMUNICAT Motivul l-ar reprezenta un soft cu care lucrează APIA şi care nu ar funcţiona, în ciuda faptului că reforma Cioloş a fost implementată în urmă cu doi ani şi că timp pentru rezolvarea problemelor de logistică a fost, din belşug. Irimescu a mai declarat şi că primul lucru pe care îl va face din funcţia de ministru al Agriculturii va fi să ceară un audit intern la APIA.....MAMA VOASTRA DE PENALI....

FERMIERUL 2015-11-18 22:59:21

Postati pe forum orice informatie o aveti legata de data prezumtiva cind se vor vira banii de la APIA.oRICE INFORMATIE PROMIT CA VETI FI PRIMII CARE VETI STI.SUNT DISPUS SA INITIEZ O ASTFEL DE CAMPANIE DE BLOCARE A CENTRELOR APIA.SFATUITI VA CU PRIETENI, RUDE SI STABILITI DATA FRATILOR CA NU SE MAI POATE.

FERMIERUL 2015-11-18 22:56:31

RUGAMINTE PENTRU TOTI FERMIERII SI NAPASTUITI - haideti sa stabilim o data cind vom boicota toate unitatile si centrele APIA din tara. Eu personal v-am mai precizat si mai jos ce informatii detineam vis a vis de HG 900/2015, dar se pare ca nu sunt semne ca nu s-ar respecta prevederile legii, motiv pentru care sunt dispus alaturi de dvs sa initiem un demers in acest sens, respectiv iesirea in strada. Eu sunt din Teleorman, Videle si va asigur ca sunt in permanenta legatura cu forurile superioare APIA si nu am nici un raspuns oficial/neoficial.

melinda 2015-11-18 20:47:25

Unde iesim în strada? Venim si noi!

LILI 2015-11-18 20:41:34

Rușine,hoții și mincinoși am scăpat de dracu' și am dat de tatăl său.Nici acest ministru nu se arată ceva-ceva sau după atâta dezamăgire nu mai am încredere în nimeni.Vorbește despre impozite,nimic folositor pt noi , NU VEDE CĂ AM AJUNS SA NE VINDEM VACILE LA ABATOR PT.CĂ PREȚUL LA LAPTE E BĂTAIE DE JOC.....și că fînul e mai scump la kg imediat decât animalul,numai cumpără fân dar cu ce???? PUN LA PUTERE OAMENI INCOMPETENȚI cică au facultate si diplome dar habar n-au de practică și cât lucră țăranul nostru și că într-adevăr de ce avem nevoie,că dacă ar ști nu am fi acum atât de supărați și cu nervi la pământ.

radu 2015-11-18 19:40:10

pe 21 noiembrie suntem in strada!!!!!!!!!!!!!!!

MP 2015-11-18 17:13:03

Pe 21 S-a hotărât să se iasă în stradă. Să ieșim să ne cerem dreptul așa vom reuși să-l dam jos pe hoțul și mincinosul de la apia.

ionut 2015-11-18 16:29:27

Nenorocitii isi bat joc de noi si noi stam linistiti! Haideti frate sa nu-i lasam sa mai intre in sediile judetene! Maine haideti sa ne adunam in toate judele LA centrele Apia!

Ei 2015-11-18 16:26:02

Mortii mami lor hai sa iesim odata in strada ca vad ca ne duc cu zaharelul pana ne vindem animalele pe nimic de pomana

Ei 2015-11-18 16:25:03

Putintei directorul apia a transmis ministrului ca pe data de 30 incepe plata avansului....inca mai au de lucru la identificarea parcelelor suprapuse

maria 2015-11-18 16:04:57

pai ce sa intre daca nu sau autorizat la plata fratilor asteptati in zadar....

avram florina 2015-11-18 15:52:13

in vrancea nimic .......mincinosilor!!!!!!!!!!!!!!!

DOMNICA C 2015-11-18 15:40:07

Verificăm pe internet banking mereu... Nimic!

ana 2015-11-18 15:31:23

A fost cieva sa verifice daca au intrat,totusi?

Mirela 2015-11-18 13:33:32

Da haideti sa esim maine in strada ca isi bat joc de noi astea de noi

Maria Apostol 2015-11-18 12:32:02

Oameni buni, nu avem alta solutie numai sa protestam pt. dreptul nostru, asa au facut si francezi de au primit banii la 1octombrie, au iesit de15 ori in strada pana au primit banii! Haideti si noi, e mumca si dreptul nostru. N-au mintit destul si inca vor mai faceo daca nu reactionam!

marius toma 2015-11-18 12:03:49

Toată lumea în stradă cu tractoare , furci , topoare. Huoooooo hotiiiiiiii

vali 2015-11-18 11:53:55

Haideti diseara sa ne unim si sa iesim in drum sa ne cerem drepturile

Ova 2015-11-18 11:21:01

Pe agrointel.ro acum declara ministrul ca astazi o sa se intalneasca cu Putintei si spera sa auda ca azi sa virat avansul catre fermieri.....oare o fi tot o minciuna sau adevar?

taran prost 2015-11-18 11:15:39

mai oameni buni....ar trebui ras tot ...toti functionarii de la APIA dati afara ....

alin 2015-11-18 11:07:58

Am sunat acum la un centru local apia si nesimtitii nici macar nu raspund la telefon.

taran prost 2015-11-18 10:53:47

daca e adevarat ce spune Raznatovici e de DNA....

Raznatovici 2015-11-18 10:26:25

Hotii de la APIA impreuna cu secretarii de stat nu au facut nimic ptr noi, mai mult au blocat tendentios softul, dupa care ieri dupa investitura si-au dat demisia.. Rade ponta si constantin de noi...si acum... va puteti imagina asa ceva...intr--o tara democrata...Sunt curios ce-o sa scoata la iveala auditul noului ministru...! Nu-mi vine sa cred...!

Ei 2015-11-18 09:58:17

De la 1 dec ar trebui sa inceapa platile directe,dar daca ei nu au reusit sa dea avansul,credeti ca in cursul lunii decembrie or sa achite platile directe?eu nu cred poate in primavara da
solutia este strada,eu voi fi alaturi de taranii mei pe 21

ionut 2015-11-18 09:50:42

Cum sa te numesti Spatarelu Putintei si sa conduci Apia? Haide-ti fratilor sa-l dam afara pe nenorocitul asta!

dani 2015-11-18 09:47:14

acum 5 minute am sunat la nr de tel 0213054815 si mi a zis ca de la 1 decembrie incep platile pe suprafata dar nu era prea convins de ce zicea miticul

Ionel 2015-11-18 09:31:14

Pleaca niste hoti si mincinosi si vin altii mai hoti si mai mincinosi de cat fostii

Ionel 2015-11-18 09:28:55

Cei de la apia au spus ca atunci cand incep platile vor transmite un comunicat pe www.apiaorg.ro dar nu apare nimic,deci sunt minciuni

Alex 2015-11-18 09:23:59

Pe site-ul apua nu apare nici un comunicat cum ca s-ar face plati. Asa ceva...rusine sa va fie nemernicilor ca mintiti!

nicoleta fermier 2015-11-18 08:43:37

nu ne dau banii nostri care ni se cuvin dar apoi spun ca vin in controale sa vada cum am muncit pamanturile....cum sa le muncim fara bani?,niste nemernici mincinosi..trebuie dati afara toti!....noul ministru habar nu are daca vom primi banii sau nu...Rusine!

calin 2015-11-18 08:30:09

Ce plati ca inca nu se stie nimic la nivel de ministru, despre ce tot vorbim.
Bine ca au plecat, daca i-ar trimite pe toti acasa.

daniel 2015-11-18 08:28:34

Ne mint de ani buni ca nu merge softu ,e o vrajeala ne bat joc de noi .....pe 21 noiembrie in strada fratilor...

maria 2015-11-18 08:26:43

Scuze Putintei lam botezat dracu de nervi

maria 2015-11-18 08:24:05

si sa cerem sa plece daracu PUTINEI cusoftul lui cu tot ca asa ne minte pana la anu.

maria 2015-11-18 08:15:52

Deageaba iesim in strada la centrele apia nu rezolvam nimic...pana nu mergem la apia central sau la ministerul agriculturi tot asa o sa fim mintiti,e ei depind platile de ce primesc de la apia bucuresti.astia de la apia local sunt mici nu d

Monica parascan 2015-11-18 08:10:46

Pe data de 21 toata lumea in stada!!

nicoleta fermier 2015-11-18 06:03:23

s-a stabilit in ce zi vom iesi in strada in toate orasele din tara?,pe 21?

Sorina 2015-11-18 03:23:55

Fratilor, ce nu intelegeti? Pana nu faceti scandal mare sa stie toata tara ce nemernici si incompetetnti sunt la APIA nu o sa primiti nici un leu. Sunt vorbiti cu mafiotii cu abatoare ca sa va vindeti animalele foarte ieftin, din disperare de bani si cu cei cu zeci de mii de hectare ca sa va determine sa renuntati la pamant, sa il vindeti lor, caci voi sunteti cei care stricati pretul la cereale, va vindeti ieftin munca. Cu alte cuvinte, APIA isi propune sa va ingroape afacerea, sa avantajeze marii afaceristi! Nu le permiteti, duceti-va peste ei si cereti demisia conducerii!

Fermier2 2015-11-18 02:06:17

Dragi fermieri nu mai sperati caci pana vineri sau nustiu ce zile, ia ganditiva cate hectare are tara noastra depuse la apia si inmultiti cu 100 de euro care neo da uniunea europeana ,si Bani astia au fost depusi de pe 15 sectenbrir, si vedeti cat castiga BNR de pe dobanda doar.stati sa treaca si luna asta de data de 22 si o sa vedeti ca o sa va intre si cv banuti!me vedem pe 1 Dec la mitinguri ca la astia pana nu le pui coasa la gat cum faceau stramosi nostri cu boierii nu iesim la capat, postati pe mai multe saituri de socealizare sa ne strangem tarani ca oraseni au stat doa zile si iau vrajit, sau care nu va credeti tarani nu mai faceti atata gura de geaba,,vorba multa saracia omului''iesiti in strada cu furci ,topoare ,tractoate ,animale si blocat tot si atunci sa vedeti ne da totul la timp!! Cu stima!!

Ionu 2015-11-18 01:55:46

Salutari colegii sa ne otaram si sa esim in strada cu toto prea nea mintit si ne duce cu Zaharelu ne rusine cu munca noasta nu trebuie sa le fie lor rsine nu noua

Costantin 2015-11-18 01:49:47

Da haideti sa esim in strada

sebi 2015-11-17 21:59:08

Oare este corect...Am ajuns sa fim mintiti de pe o zi pe alta,degeaba ne tot povestim prin sms durerea haideti sa ne hotaram cu totii sa facem ceva sa demonstram ca suntem uniti,nu suntem prosti tot ve am facut si avem fiecare am muncit si am gandit ptr fiecare lucru,animal...fratiilor doar daca aratam ca suntem o forta vom face ceva altfel nu tot noi oamenii simpli vom avea de suferit ptr ca suta la suta nu vezi da se planga pilosii ptr ca au salarii de mii de euro ei nu au nevoie de avans.Daca acum cateva zile am trait drama tuturor care au pierit in Colectiv si celorlarti care sunt raniti sa le ajute Bunul Dumnezeu da se faca bine,am vazut ca sau unit au iedit sa-si spuna necazul in strada si au reusit haideti sa ne unim si sa procedam si noi la fel ca ei.Eu cred ca noi suntem invatati sa suferim dar pana cand...

FERMIERUL 2015-11-17 21:54:54

PE SCURT - pina la data de 30 noiembrie 2015 conform HG 900 din 03.11.2015 se vor vira in contul fermierilor 77,42 euro la cursul euro stabilit de BNR valabil la data efectuarii transferului sumelor in valuta din contul indicat de catre actul normativ precizat.

FERMIERUL 2015-11-17 21:52:17

HG 900 din 03.11.2015 privind reglementarea unor măsuri financiare temporare pentru stimularea gradului de absorbţie a fondurilor alocate pentru agricultură aferente schemelor de plăţi directe şi pentru măsuri de piaţă în agricultură, precum şi a ajutoarelor specifice care se finanţează din Fondul european de garantare agricolă stipuleaza la art.1, alin.4 urmatoarele 4 Avansul privind plata unică pe suprafaţă aferentă anului 2015 corespunde unui cuantum al plăţii unice pe suprafaţă de minimum 77,42 euro/ha., la art.3, alin.2 Decontarea plăţilor reprezentând cheltuieli aferente schemelor de plăţi directe, a ajutoarelor specifice şi măsurilor de piaţă şi intervenţie se efectuează de către APIA prin virament în contul beneficiarului până la data de 30 noiembrie 2015. Art.2, alin.2 prevede ca Echivalentul în euro al sumei prevăzute la art. 1 alin. 1 se determină pe baza cursului Băncii Naţionale a României valabil la data efectuării transferului sumelor în valută din contul 3216.800000EUR . SA DEA DUMNEZEU.

Ionu 2015-11-17 20:54:08

Salutari colegii fermierii am sunat azi la apia Bucuresti si au zis ca nu stiu cand ne da bani pe subventie astia isi bat joc de noi trebuie sa esim in strada cat mai repede sunt niste mincinosi astia va salut

ionut 2015-11-17 20:22:55

Vineri blocati-le sediile judetene Apia sa nu-i lasam sa intre in sedii! Cei din dolj veniti in craiova !

taran 2015-11-17 20:07:24

nu sterge nimeni poza mincinosului ala de ministru de pe pagina ca mi se face greata de fiecare data cand il vad

giulio 2015-11-17 19:59:17

ar trebui batuti cu pietre ca pe timpul lui hristos ,jegodiile astea, nu.i mai satura nimeni,

grie 2015-11-17 19:32:42

Niste jigodii!

andrei 2015-11-17 19:05:34

Si pana la urma a primit cineva bani?

andrei 2015-11-17 19:03:41

trebuie anuntati toti fermieri indiferent cu ce se ocupa cand iesim in strada asa ceva nu se mai poate vor sa ne curete de toate de pamanturi.animale etc.
CU RESPECT PENTRU TOTI FERMIERII.

corinuta 2015-11-17 18:59:05

Ce sa spun asa ne trebuie ,am tinut toti hotii pe spatele nostru ca ei sunt.destepti!!! Au distrus tara o banda de.hoti,poate vor merge odata si ei la un concert de rock.

Mirela 2015-11-17 18:45:21

Buna seara dragi fermieri eu suna azi la apia oradea si au spus ca de azi vor intra bani in contul apia si abia pe vineri o sa intre in conturile noastre.speram sa nu fie o minciuna din nou asa ca nu ne ramane decat sa ne verificam conturile vineri.

Mm 2015-11-17 18:26:05

De ce să așteptăm până pe 21,hai sa ieșim mâine, dar nu în stradă,că strada nu ne-a făcut nimic,la centrele APIA,cu găleți cu bălegar,pentru a le zugrăvi puțin clădirile!!!

nicoleta fermier 2015-11-17 18:02:32

niste mincinosi ordinari ne plimba cu miciunile ca sa treaca luna aceasta si gata..nu ne dau nimic....niste ipocriti !trebuie sa iesim in strada sa ii dam jos pe toti mincinosii astia ordinari,,,pana cand sa toleram atata bataie de joc si lipsa de respect !

Lili 2015-11-17 17:52:58

HOȚII,MINCINOȘI HOOOOO NUMAI DORM IN PARLAMENT ȘI LE CRESC BURȚILE DIN BANII NOȘTRI SI NE MINT NERUȘINAREEEEEEEE...NUMAI EI NU CUNOSC ACEST CUVÂNT PT. CĂ SUNT NIȘTE NESIMȚITI ȘI MAI TRIMIT PLICURILE SĂ PLĂTIM VENITURILE REALIZATE.DOAMNE PÂNĂ CÂND ATÂTA NEDREPTATE.HOȚIILOR HOOOOOOO.IN STRADĂ.

calin 2015-11-17 17:37:22

Le trebuie pamanturile noastre de asta vreau sa ne falimenteze.
E prea vizibil deja asta, mama lor de hoti.

dani 2015-11-17 17:28:46

romania a pierdut 7 miliarde de EUR bani nerambursabili pentru ca nu sia facut proiecte din cauza incompetentilor astia care ne conduc

Ionel 2015-11-17 17:27:22

Da de pe 1 decembrie ar trebui sa inceapa platile dar si alea au o data limita 30.06 anul urmator...deci posibil sa vedem bani dupa anul nou
Florentina seful apia putintei a dat de inteles ca nu ne va plati nimic din avans dar nu a spus asa direct nemernicii astia care isi bat joc de noi,sunt mai rai ca animalele

dani 2015-11-17 17:25:45

nasol fratilor problema este ca daca pana in 30 noiembrie nu baga bani COMISIA EUROPEANA PENTRU SUBVENTI o sa taie bani asa am am citit pe un site

Fermier 2015-11-17 17:16:17

@ Florentina ,,,uite ca se poate ,,,conform comunicatului sef apia putintei ,,nu sunt obligati sa plateasca acest avans saps...asa ca se poate..si ne stresam si vom iesi in strada.

florentina 2015-11-17 17:12:52

Nu va mai stresati, nu se poate trebuie sa primim avansul pana pe 30 noiembrie

calin 2015-11-17 16:57:56

S-a amanat pe 30, asa a declarat dobitocul sef mincinos de la Apia.
Jegosi ordinari!

Ioana 2015-11-17 16:54:24

Am sunat la apia buc mia zis ca nu o sa mai primim avans nimeni ,cica de la 1dec incep platile

iza 2015-11-17 16:47:46

Nu au intrat banii.

Parascan monica 2015-11-17 15:57:54

Pe 21 in strada.........

mona.ady 2015-11-17 15:03:48

pe data de 21 alaturi de voi in strada!!!!! Hotiiii,hotii!!!

Fermier 2015-11-17 15:02:34

nu intra banii la nimeni sunati la APIA BUC. PLATI si va veti convinge ,,cica testeaza sistemul ,nu au facut nici un ordin de plata.

nicoleta fermier 2015-11-17 15:02:07

cred ca totul este din cauza incompetentilor si puturosilor astia de la apia,cititi pe agrointel.ro ce spune seful apia ,cu cata nerusinare spune ca nu sunt obligati sa acorde avans fermierilor,astia trebuie zburati de acolo toti

Madalin 2015-11-17 14:57:56

Sper sa anunte cineva daca ii intra banii in cont. Plata suventiilor va intra in cont in aceeasi zi tuturor sau se va face in mai multe zile in ordine alfabetica?

andrada 2015-11-17 14:54:58

A verificat cineva contul ? Sa bagat ceva pentru suprafata ??

mihai 2015-11-17 14:46:10

Sa fi fost alegeri anul asta in doua tururi erau banii bagati, sunt niste ticalosi

daniel 2015-11-17 14:30:59

de acord cu voi pe 21 in strada

Ionel 2015-11-17 14:12:59

Sigur pe 21 voi fi alaturi de voi in strada

alina 2015-11-17 14:04:49

Pe 21noiembrie 2015 iesim in strada !!!!!!

marian 2015-11-17 13:48:56

Pe 21 noiembrie iesim in strada!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

calin 2015-11-17 13:48:14

Cat a putut sa minta piticu asta de ministru in ultimii ani nu au reusit toti impreuna de la revolutie incoace.
Asta minte cum respira.

calin 2015-11-17 13:45:59

Orcum o sa fie schimbati asa ca nu le pasa. Sa plece odata si piticu asta mincinos de ministru langa seful lui, Voiculescu, acolo unde e locul lui.
Normal ca pentru a raporta crestere economica Ponta a preferat sa nu faca plati, sa dea bine balanta.
Politicieni ordinari!

Rotaru Neculae 2015-11-17 13:26:18

Pe 21 noiembrie iesim in stradă.

ionut 2015-11-17 13:09:45

Daca nu-i sanctioneaza CE haideti sa-i sanctionam noi. Haideti sa bloc am centrele judetene Apia si sa-i dam afara!

Ionel 2015-11-17 13:01:38

Dorectorul general apia contactat acum 2 ore de cei de la agrointeligenta.declara ca nu merge softul si daca nu sunt siguri pe soft nu pot incepe platile,si nu sunt obligati sa plateasca avansul.in caz de neplata CE nu poate sanctiona cu nimic.cititi si pe www.agrointel.ro sa vedeti declaratii de ultima ora

nicoleta fermier 2015-11-17 12:44:08

oare cat sa le mai toleram nenorocitilor astia sa ne mai minta ?..trebuie sa iesim in strada ! sa terminam cu toti ipocritii astia mincinosi.!,,,,

Cris Cristophe 2015-11-17 12:42:37

Trebuie sa ne bazam pe fortele proprii, dupa acesti nesimtiti nu trebuie sa ne mai luam.Nu o sa ma mai bazez pe subventiile lor in veci .Amin pentru ei mincinosii,jigodii ,s.a.m.d.

lenuta 2015-11-17 12:41:50

o sa vedem peste 2 saptamani ca mai dureaza pana vireaza apia in cont la fermieri! dar apia locala dau din umeri ca nu se da nimic niciun ban! ei mai au de lucru! ne luam gandul

david 2015-11-17 12:37:40

ora 12:35 data 17:11:2015 nu sa bagat nimic cum sa promis ne-au mintit ca pana acum ...sunt niste mincinosi...

Coman Emanuela 2015-11-17 12:27:25

Am sunat la Apia Timiș si mi-a zis ca nu se știe nimic,poate azi poate mâine......deci ....

Florin 2015-11-17 12:26:42

Ba fratilor deci e bataie de joc !!! Oare cat pot sa ne minta astia ! E prea mult !!! Suntem bataia lor de joc !!

Cris Cristophe 2015-11-17 12:23:43

Nu mai cred in vorbele lor.Porcarii din ROMANIA,isi bat joc de tara asta,iesirea in strada singura solutie,si sa nu mai platim ipozite la stat,sa vedem de unde mai spala bani primariile.

Madalin 2015-11-17 12:22:42

Deci nu incep de astazi asa cum a spus jigodia asta ordinara Daniel Constantin???

Cris Cristophe 2015-11-17 12:11:52

Ar trebui infiintat un partid AGRAR cu membrii; doar proprietari de terenuri pana la 100ha sa ne reprezinte in parlament eventual guvern.Eu am avut cheltuieli si cu intabularea in vara,deoarece dupa 22 de ani am lucrat aceleasi parcele,m-am trezit ca la apia nu mai corespund cu fapticul din teren. A aparut o firma infiintata in 2013 cu parcela care se suprapunea cu una din parcelele mele,fara sa fiu anuntat. Smecherii de primarie. Mai sunt cazuri prin tara?.

taran de taran 2015-11-17 11:55:32

Bai fratilor eu am sunat acum o ora la nr cu 4800,,,,mi-a raspuns o jigodie pe jumatate mort,,,a zis ca pana la sf lunii vor intra banii,,iar cand i-am cerut sa fie mai clar sa suparat jigodia a ridicat vocea,,,,domle care parte nu o intelegi ca eu am spus sf lunii,,,i-am zis sa fie mai clar si sa nu ridice vocea ca si asa stau si se scarpina in cur ,,ca de o luna tot ziceau ca da ca o sa bagam banii,,,,asa ca daca suntem norocosi POATE pe la sf luniii,,,,,,ce rasa de imputiti,,,sper sa ii trasneasca dumnezeu,,,,,,si pe ei si pe familiile lor care stau toti din banii nostri,,,,,,,,asta e tara noastra,,,,,,,sa ma f,,,,pe ea,,,,,prostiii muncesc iar altiiii,,,,,,,,,,,,

Madalin 2015-11-17 11:52:25

Este a patra data de cand ne tot mint si ne tot amana.haideti sa fim uniti si sa ne cerem drepturile in strada ca altfel nu se mai poate
Pentru ei a devenit o obisnuinta sa ne minta,spun ca si celalalte state europene au intampinat aceleasi probleme de intarziere din cauza noii politici agrare...este o minciuna,in celalalte tari europene deja sa finalizat plata avansului de 2 saptamani

Cristina Arges 2015-11-17 11:51:54

am sunat la bucuresti, daca nu ne da pana la sfarsitul lunii , ne ne mai da ,tel 0213054815

Cris Cristophe 2015-11-17 11:51:13

Ar trebui sa vindem toate animalele,sa ne platim datoriile si sa odihnim pamantul un an de zilein toata tarasa vedem mai merita cei de la APIA salariile.Sa nu spere viitorii guvernanti sa primeasca voturi,de la mine din familie nu va mai merge nimeni la vot. Incompetenti,mincinosi, hoti,unde esti tu TEPES doamne.

Cristina Arges 2015-11-17 11:50:21

M-am saturat de jigodii! Luati voi pamantul si munciti-l nenorocitilor! Ne meritam soarta suntem condusi numai de lichele ., PERFECTA DREPTATE, cand sa verificam conturile , asta ne intereseaza,

ionut 2015-11-17 11:21:22

M-am saturat de jigodii! Luati voi pamantul si munciti-l nenorocitilor! Ne meritam soarta suntem condusi numai de lichele .

nicoleta fermier 2015-11-17 11:16:50

nu se stie nimic la nici un centru apia din tara si nici la apia bucuresti,niste mincinosi ordinari ne plimba cu vorba ca sa treaca si aceste 2 saptamani din noiembrie si apoi spun ca nu mai au cum sa plateasca avansul! trebuie sa iesim in strada!consider ca este singura solutie

TRACIUC LORINA 2015-11-17 11:09:23

"Subventii APIA 2015: SAPS de 77,08 euro/ha si plata pe inverzire de 53,90 euro/ha"
DECI ACUM NU MAI DAU 77,08 EURO/HA? DOAR 53 EURO/HA?

Sigur ca pentru anul 2015 trecerea la o noua Politica Agricola Comuna a facut ca avansurile sa nu vina chiar in octombrie, dar ele vor veni. Am aici directorii agentiilor de plati care mi-au garantat ca saptamana viitoare vor incepe platile directe, avansul de 53 de euro pe hectar pentru toti fermierii, pentru toti cei peste un milion de fermieri care asteapta ca aceste plati sa fie facute”, a declarat vineri Daniel Constantin.???????????

Ova 2015-11-17 10:49:40

Sunati la apia buc la nr 0213054815 si o sa va lamureasca,eu am sunat si au zis ca oficial da ar fi trebuit sa inceapa platile dar practic nu pana la 1 decembrie.deci nu se fac niciun fel de plati momentan,si nici controalele nu sau finalizat.

ionut 2015-11-17 10:33:37

PE 21 NOIEMBRIE IESIM IN STRADA!!!!!!!!!!!!

Ova 2015-11-17 10:01:46

Am sunat la centrul judetean si au spus ca nu se stiu nimic de plati,ca pe la sfarsitul lunii nu acum
ce sa mai cred?

raducum 2015-11-17 09:30:11

17 noiembrie?!...dar care an?
cei de la apia sucursala craiova spun ca nu stiu nimic de nici o plata inceputa de azi.
ei se asteapta pe la sfarsitul lunii sa intre banii

Tavi 2015-11-17 08:59:31

Trebuie sa iesim. Revolta trebuie sa facem. Nu ne dau banii, dar finantele trimit hârtii... Rusine!

Gorun Constantin 2015-11-17 08:11:27


-am urgent dezvoltatori de proiect pentru piata globala.
-Proiectul este lansat de curand si are mari perspective.
-NU este necesara niciun fel de experienta!
-Asiguram suport si logistica in desfasurarea activitatii.
-Lucrati intr-un mediu placut, proactiv.
-Plata castigurilor realizate este garantata prin contract legal, cu posibilitatea unor bonusuri substantiale.
-Se lucreaza part-time in timpul liber sau full-time, la alegere.
-Cerem cunostinte minime de operare pe internet, de lucru cu fisiere word si pdf si navigare online. -Solicitati acum mai multe detalii la una dintre adresele noastre de email: gorun.constantin@gmail.com

ionut 2015-11-17 08:04:17

Pe 21 noiembrie iesim in strada ca sunt niste mincinosi.........

ionut 2015-11-17 07:31:43

NU PRIMIM NICI AZI BANI O SA VEDETI !!!!!!!!

ionut 2015-11-17 07:08:40

Minciuni!!!!!!!!!!!!!!!!

calin 2015-11-16 20:39:41

ce au mai inventat iar, adica daca am un vecin de bloc fizic in control adio bani.
Excroci ordinari!
Tot in astia ce au mai mult si incearca sa traiasca din agricultura lovesc.
Astia vreau sa ne ingroape de tot.

Fermier 2015-11-16 20:17:53

@Stelian ,iti dau dreptate crezi ca eu nu vreau sa inceapa platile? am restante la rate la utilaje de 20 zile la contabila la salarii dar.ce sa fac si mai nou cica daca fermierul de linga mine a cazut la control adica in blocul fizic respectiv nici eu nu iau avansul saps ca e inchis blocul .ce sa mai zic..politica de rahat a apia ,astia fac asa sa nu ne dea banii .o sa vedeti citi fermieri nu va lua avansul saps ...daca totusi se va plati pina la urma acest avans..dar de la APIA BUC au spus ca nu au nici un ordin de plata facut pentru avansul saps deci intr-un cuvint nu vom loa banii...trebuieste facut ceva singura solutie iesit in strada peste iei.

fermier 2015-11-16 20:07:13

fraților, io stau de acu pe agroinfo, văd că ăia știu ce se întâmplă cu plăți, cu tot, pe acilea nu se știe nimic, nimic

STELIAN-FERMIER 2015-11-16 19:51:35

ACESTI BANI,AI NOSTRI!!!!AU STAT 30 DE ZILE INTR-UN CONT!DOBANDA SE DUCE LA.....BANUITI!SI NU SUNT -2LEI!!DACA EU LA DOSAR NU PUN O VRGULA SAU ...DOAMNE FERESTE GRESESC O CIFRA AM INCURCAT-O!EU MUNCESC ACEST PAMANT SI AM GRIJA DE ANIMALELE MELE,SUNT MII DE FUNCTIONARI CARETRAIESC SI IAU UN SALARIU...BUUUUN PENTRU CA EU SUNT TARAN!DACA NOI NU PLATIM LA TIMP LA BANCA NE IAU DOBANDA!!!AR TREBUI SA PLATEASCA EI DOBANDA PE 30 DE ZILE LA BANII NOSTRI!!!

Rotaru Neculae 2015-11-16 19:44:06

Strada e solutia pentru efectuarea platilor către fermieri încă acesti mincinosi nu a învățat nimic din ceea ce sa întâmplat acum vreo săptămână în urmă.

nicoleta fermier 2015-11-16 19:21:31

daca nu vor incepe platile de maine,singura solutie este sa iesim in strada,sut deajuns atatea minciuni ...sa publicam aici un anunt comun care ii priveste pe toti fermierii si sa organizam mitinguri in toata tara

Rotaru Neculae 2015-11-16 18:56:13

Avem o lună de întârziere cu minciuni si promisiuni.

Rotaru Neculae 2015-11-16 18:50:44

Am vb la A.P.I.A Bucuresti si am îtrebat de avans pe suprafața când încep să vireze bani către fermieri si mi s-a răspuns ca se preconizează data de 25 noiembrie nu stiu ce să mai cred si pe cine să cred.

maria 2015-11-16 18:12:23

Fermier scrie-mi te rog tot numarul,o sa sun si eu maine azi am sunat la cel cu 863 la urma dar nu aspunde nimeni.

Fermier 2015-11-16 17:13:38

@Maria 955 la sfirsit.

Fermier 2015-11-16 17:12:01

cititi si minunativa deci:Aproximativ 960.000 de fermieri români și-au depus cererea unică de plată la APIA. Nu toți vor beneficia de un avans din schema de plată unică pe suprafață SAPS.

Fermierii care sunt în eșantioanele de control și verificările sunt în desfășurare nu vor fi incluși pe lista celor care primesc avansul din SAPS. Așa s-a procedat și în anii anteriori, susțin surse APIA. Extrem de important și de bine de știut că nu primesc avansul pe suprafață nici fermierii care au ghinionul să aibă o parcelă, două, trei, etc. într-un bloc fizic aflat în eșantionul de control. Să dăm un exemplu ipotetic. Presupunem că doi fermieri au parcele în același bloc fizic. Unul este în eșantionul de control, iar celălalt, nu. Pentru că blocul fizic în cauză se află în eșantionul de control, nu va primi avansul pe suprafață nici cel controlat, dar nici fermierul care nu este sub control. sursa agroinfo...deci ca ex daca vecinu e la contro nu voi primi avansul nici eu...na..mai spuneti ceva? singura solutie este sa iesim in strada.

maria 2015-11-16 17:09:16

Fermier la ce numar ai sunat la apia buc.

Fermier 2015-11-16 17:02:18

haha nu imi vine sa cred iar ne-a mintit MINISTRU DE R...T sunati la apia bucuresti plati sa vedeti ca nu au facut nici un ordin de plata ..asa ca banii canci

Coman Emanuela 2015-11-16 16:07:54

Deci tot nu înțeleg cat e subventia pt pășune 70 E sau 53E?

jiji 2015-11-16 15:32:53

Pai de ce isi incheie mandatul?parca inainte era avansul 79 de euro??/acuma este 53 de euro??

fermier 2015-11-16 10:51:25

Cei de la apia si mie mi-au spus saptamana trecuta ca nu se accorda subventiile , va rog nu mai inbuibati lumea de cap, daca ministrul a declarat, in mod sigur se vor plati

florin 2015-11-16 10:28:10

Vrajeala am vb dimineata la apia si habar nu aveau ca de maine incep platile. Asa o sa va damsi noi voturile la sf asteapta

Ultima ora

Rentrop ∧ Straton
Newsletter gratuit
Idei de afaceri pentru 2020. 7 exemple insotite de Planul de Afaceri

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Idei de afaceri pentru 2020. 7 exemple insotite de Planul de Afaceri".



Forum
blaga felician spune: am avut un smochin in curte-am mancat smochine anul trecut ,din primavera au aparut smochine noi si frunze De doua luni frunzele au inceput sa se usuce si fructele si ele Ce s-a intamplat? Ce sa...
04 Sep. 2019 17:39:28
Raspunde la intrebare
Victor Gh Banța spune: În privința comasării terenurilor, cred că trebuie luată în calcul istoricitatea fenomenului : au mai fost comasate numai că-n forma CAP-urilor proprietarul terenului nu avea niciun drept de...