Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Noi reglementari privind accesarea de finantari prin PNDR

noi-reglementari-privind-accesarea-de-finantari-prin-pndr

Guvernul a adoptat miercuri un document legislativ care faciliteaza accesul fermierilor la aceste fonduri.


In sedinta Guvernului din 20 aprilie 2016 a fost aprobata hotararea pentru modificarea si completarea Hotararii Guvernului nr. 226/2015 privind stabilirea cadrului general de implementare a masurilor Programului National de Dezvoltare Rurala cofinantate din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurala si de la bugetul de stat, potrivit unui comunicat MADR.
 
Adoptarea actului normativ urmareste simplificarea procedurilor de accesare a fondurilor europene si permite adoptarea unor facilitati pentru accesarea fondurilor in favoarea solicitantilor.

Actul normativ aprobat miercuri aduce o serie de clarificari, dupa cum urmeaza:
- clarificari cu privire la dovada asigurarii cofinantarii private;

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Afaceri la Cheie - GHID PRACTIC - Cultivarea legumelor in sistem ecologic


Afacere pe timp de criza Castiga 27 500 euro an din cultivarea legumelor ecologice A produce legume in sistem de agricultura ecologica a practica agricultura ecologica inseamna inainte de toate a produce SANATATE Indiferent ce tip de om de afaceri sunteti exclusiv pragmatic sau preocupat si de caracterul benefic al produselor sale ...

Oferta Speciala
valabila 48h

- clarificarea unor aspecte privind masurile cu caracter compensatoriu;
- clarificari referitoare la conditiile de accesare si implementare a masurilor de sprijin forfetar;
- clarificari referitoare la conditiile de accesare si implementare a proiectelor finantate prin LEADER;
- completari ale actualelor dispozitii privind atributiile organismelor cu sarcini delegate privind implementarea masurilor PNDR 2014-2020.
 
Pentru intrega perioada de programare 2014 – 2020 Romania beneficiaza de o alocare financiara totala de 9,47 miliarde de euro. De asemenea, alocarea bugetara totala a Masurilor implementate la nivelul AFIR se ridica la 4,87 miliarde de euro.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Rating:
Nota: 3.79 din 70 voturi

Articole conexe:

Comentarii
Comentarii10 comentarii





Roxana 2016-04-22 12:44:07

Am sunat si eu la APIA Timis si mi au spus exact asa: dosarul dvs este in regula, aprobat la plata doar ca este pe transfer de pe pf pe ii ceea ce inseamna ca nu stim cand va vor intra banii, va rog sa intelegeti ca si mie mi-e greu sa lucrez dosarele pe 2015 si 2016 , acestea sunt cuvintele doamnei.Deci, nu-mi ramane decat sa-i multumesc lui Dumnezeu ca am reusit sa-mi infiintez culturile pe anul acesta si sa ne dea putere tuturor sa mergem mai departe..

andreea 2016-04-21 23:11:33

Am sunat azi la apia Scornicesti,Olt si mi.au spus k cei care am fost cu neclaritati teledetectie sau cum zic ei..vom primi in mai banii!

ALEX 2016-04-21 21:42:59

domnilor a mai primit cineva ceva? eu n-am primit nici in toamna....nici acum,am sunat la bucuresti si mi-or zis ca maine finalizeaza toate platile,daca e asa banii unde sunt? sa fim noi astia care scriem pe aici chiar ultimii? ....nu cred ....ori nu au bani sa-i dea la toti fermieri ,ori mintea cateaua cu care am vb de la bucuresti

romanul de rand 2016-04-21 20:41:20

La Lugoj, pentru 9 ha, 201 lei, rușine irimescule, ești un penibil, nu știu ce calcul ați făcut de s-a ajuns la suma asta, mai ales ca nu am luat nimic nici în toamna. Probabil ca angajații voștri sunt geniali doar pentru ei, dar personal cred ca i-ati selectat pt capacitate, nu ca erau rude cu unu și cu altu. Merge grozav totul, aveți un soft de aur, cred și eu la că-ți bani s-au băgat în el, sau în buzunarele unora, ca și comisioane. Sărăcuții de angajați de la Apia, muncesc non-stop pe salarii de rahat, de aia primim noi banii asa repede. Sa le dea D-zeu sănătate pentru cat muncesc, nu pentru cat sunt plătiți. Ra-tule ministru de la Bruxelles, mulțumim ca ești lângă poporul tău și lângă oamenii care muncesc și pentru faptul ca nu ne aburesti cu texte de parca am fi niște fraieri. Doresc tuturor angajaților Apia și cei ai ministerului, în frunte cu ciobanul șef Achimas sa le dea D-zeu asa cum ne dau ei noua și ca tot vine Paștele sa ardă lumina învierii în vilele lor pana s-or face toate scrum, iar de miel ce sa le mai urez, sa stea cu el în gura pana la Crăciun. Asa sa va ajute Dumnezeu de oameni corecți și cinstiți ce sunteți.

flori 2016-04-21 20:22:57

Decembrie53 e h. Săptămâna trecută 120 ei pe h azi 80 lei h ce dracu ne dați cu țritea ?

fermier ab 2016-04-21 18:12:36

minciuni si iar minciuni,pariu fac ca softul iara face figuri si le e frica sa zica ca au aruncat o gramada de bani pe fereastra pt el

fermier hd 2016-04-21 18:06:51

De ce ne tot mint ca au început platiile din 8 pt.ca la hd s-au început doar din data de 18 si doar la cativa fermieri .restul la Sfântu asteapta.sa le fie rusine.

Sorin 2016-04-21 10:58:17

Lăsați-ne naibii cu minciunile voastre,nouă ni se dau subvențiile.

vali 2016-04-21 10:45:49

Domnilor cei de la putere nu vor decat sa distruga agricultura ,au trecut doua saptamani si nu cred ca si-al luat bani jumatate din fermieri atunci ce sa mai crezi avem niste HOTII

fermier 1000 2016-04-21 10:35:31

Am p,roiect la afir de 8 luni am semnat contractu de finantare si de 1 luna jumate astept banii, de la apia nimic ,de la afir nimic.Mai fa agricultura

Ultima ora

Rentrop ∧ Straton
Newsletter gratuit
Idei de afaceri pentru 2020. 7 exemple insotite de Planul de Afaceri

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Idei de afaceri pentru 2020. 7 exemple insotite de Planul de Afaceri".



Forum
blaga felician spune: am avut un smochin in curte-am mancat smochine anul trecut ,din primavera au aparut smochine noi si frunze De doua luni frunzele au inceput sa se usuce si fructele si ele Ce s-a intamplat? Ce sa...
04 Sep. 2019 17:39:28
Raspunde la intrebare
Victor Gh Banța spune: În privința comasării terenurilor, cred că trebuie luată în calcul istoricitatea fenomenului : au mai fost comasate numai că-n forma CAP-urilor proprietarul terenului nu avea niciun drept de...