Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Procesarea cererilor pentru avansuri la subventiile pe suprafata se deruleaza cu viteza melcului

procesarea-cererilor-pentru-avansuri-la-subventiile-pe-suprafata-se-deruleaza-cu-viteza-melcului

Sistemul informatic al APIA este in continuare blocat, iar cererile sunt introduse manual, situatie in care sunt sanse minime ca toti fermierii care au depus soliocitari sa isi primeasca avansurile pana pe 30 noiembrie.


Vestile proaste continua sa curga dinspre Ministerul Agriculturii si APIA, in ceea ce priveste plata avansurilor la subventiile pe suprafata, procesul fiind demarat dar desfasurandu-se extrem de anevoios din cauza faptului ca sistemul informatic s-a blocat exact in momentul in care functionarii agentiei de plati au inceput sa introduca primele 120.000 de cereri.
 
Ministrul Achim Ichimescu a fost pus intr-o situatie oarecum penibila, anuntand marti ca s-a dat drumul platii avansurilor si dand asigurari ca pana joi fermierii isi vor primi banii, fiind nevoit apoi sa revina asupra declaratiei si sa anunte ca sistemul informatic s-a blocat si ca cele 120.000 de cerei de ordine de plata despre care spusese ca fusesera introduse in sistem, nu fusesera de fapt procesate.
 
In aceasta situatie, in care sistemul informatic i-a tradat tocmai cand aveau cea mai mare nevoie de el, functionarii de la APIA sunt nevoiti sa faca introducerea cererilor si procesarea acestora manual, fapt ce intarzie extrem de mult intregul proces si face, practic, imposibila prelucrarea tuturor celor 700.000 de cereri pana la sfarsitul lunii, atunci cand este termenul limita pentru plata avansurilor.
 

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Cum sa faci bani din vanzarile pe Amazon


Ce iti promite Amazon Spatii de depozitare Recomandari de gestionare a stocurilor  Piata larga  Lista nelimitata de clienti  DAR Cum inveti sa investesti   Cum inveti sa alegi distribuitorul   Ce sunt strategiile de marketing Cum alegi una potrivita pentru tine   Pentru aceste intrebari si multe altele am...

Oferta Speciala
valabila 48h

Miercuri, ministrul Agriculturii a anuntat ca la momentul respectiv erau procesate integral 13.000 de cereri, in conditiile in care la APIA au fost depuse in total 943.000 de cereri, iar in urma trierilor facute in teren, au fost aprobate circa 700.000.
 
„Noi trebuia sa facem plati de 400 de milioane de euro acum, din bugetul pe anul 2015, insa nu putem, din cauza blocajului. Noi ramanem cu banii in buget, necheltuiti, iar fermierii nu-si primesc platile. In 2016 vom avea alt buget, cu anumite constrangeri bugetare. Am cerut sa se proceseze macar cererile fermierilor cu suprafete mari, pentru a face plati mai consistente deodata, dar nu se poate”, a mai precizat seful MADR.
 
In acest timp, reprezentantii companiei SIVECO, cea care a implementat sistemul informatic de la APIA, lucreaza la foc continuu pentru a bebloca sistemul si a face astfel posibila procesarea tuturor cererilor pana in data de 30 noiembrie.
 
Daca vor reusi acest lucru, ramane de vazut, iar in caz contrar, multi dintre fermierii care au depus cereri nu vor beneficia de avansuri, urmand ca dupa 1 decembrie sa astepte sa le fie platite integral subventiile pe suprafata.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

Articole conexe:

Comentarii
Comentarii111 comentarii





dan 2015-11-30 20:43:40

Astia ne ti de prosti

AGRICULTOR 2015-11-28 15:57:04

probabil ca ion alte zone s-au miscat cat de cat inca in Maramures nu am auzit nici un coleg sa-i fi intrat ceva bani in cont.Sa dea D-zeu sa se faca plati la toti fermierii desii este sabotaj pe fata......................!

Vali 2015-11-28 14:02:56

Dambovita..scz

Vali 2015-11-28 14:02:14

Damboviata

a 2015-11-28 13:18:26

fermier 69 din ce localitate sunteti?

Vali 2015-11-28 10:08:39

Cum este posibil in toata lumea creste subventia numai la Prosti scade..dc?,,m repet PENTRU CA SUNTEM. O TARA DE LASIIII....Au venit straini sa n lase fara pamant..cate mai suportam?

Vali 2015-11-28 10:01:23

In ce tara din Europa Se intampla asa cv..Doar in Romania pentru ca nu avem tupeu sa mergem cu utilajele sa blocam capitala cum fac si alti fermieri din UE..Sa nu isi mai bata joc de noi..dar cum suntem o tara de LASI au sa isi bata mereu jok d noi pt ca au de cn..Salutare

fermier69 2015-11-28 08:51:03

intradevar ,mie mi-au intrat banii. nu am dc sa mint, nici nu imi da si nici nu imi ia nimeni. ieri la 5 fara 10 . cam tarziu dar e bn si acum

Fermier2 2015-11-27 23:43:35

In timis am vorbit cu un director de banca prieten de familie ,si am luat masa inpreuna , mia spus destul de sincer pana la ora actuala nu a intrat la 3 banci mari, nu pot sa dau nume, majoritatea fermiierilor la sat au cont acolo, nu sa facut nici un ordin de plata, si au primit cerere sa poata sa lucreze sanbata si duminica ca sa faca virament la 4000 de fermieri , astia vor ramane pe timis cu subvenntia pana in februarie! Si ei divulga ca o sa bage pe timis peste 9000 de cereri pana luni

AGRICULTOR 2015-11-27 17:15:21

sincer astia fac misto de noi,daca tot s-au procesat atatea cereri cum se lauda, cum se face ca nimeni de pe site nu spune concret DA AU INTRA BANII!!!!!

Fermier2 2015-11-27 14:10:46

La restu da in februarie.., dar anul incepe cu luna ianuarie, si in februarie iar se strica softul?

Fermier 2015-11-27 13:49:43

observ ca iara v-au prostit astia,v-am mai zis o data in cel mai fericit caz doar 75% din 700000 de fermieri vor lua avansul adica in jur de 500000 fermierii ceilaltii la anu,si cei ce sunt la control in procent de 5%din 923000 adica 50000 plus vecini acestora care nu sunt la control dar au ghinion sa fie in sola respectiva adica 200000 fermierii nu vor lua nimic,sunati la apia de unde faceti parte si intrebatii daca sunteti pe listele de avans.si nu va mai duceti la bancii degeaba,ce nu intelegeti?

Ferma 5 2015-11-27 13:41:50

In bacau a intrat la careva ? Multumesc anticipat

fermier 22 2015-11-27 12:37:35

In dolj, la cec a intrat la cineva?

lola 2015-11-27 11:36:32

La brd a intrat la cineva in neamt?

anku 2015-11-27 11:30:42

Buna,in maramures stie cineva daca au început sa intre bani?:

Cara 2015-11-27 11:19:28

In Dolj, la banca transilvania.

lola 2015-11-27 11:06:41

Cara de la ce banca ai luat si cate ha ai si cat ai luat in total?

lola 2015-11-27 11:05:12

Olga da la ce banca esti?

eli 2015-11-27 10:48:47

cara la ce banca ai cont

eli 2015-11-27 10:47:30

olga la ce banca ai cont

ionut 2015-11-27 10:31:11

discriminare

Rodi 2015-11-27 10:22:39

Da au spus aseară ca se lucrează zi noapte cine are noroc primeste cine nu in februarie!!

Costica 2015-11-27 10:21:14

In dambovita a intrat la cineva ?

marya 2015-11-27 10:13:59

in Dolj a intrat la cineva ?

olga 2015-11-27 10:08:49

Buna ziua...Va dau o veste buna in tg.neamt au intrat ceva bani in cont.la banca unde am eu cont cica a intrat cam la 150 persoane ,foarte foarte putin ......

mircea 2015-11-27 09:55:57

Pt.suprafata care este supusa la controlul prin Teledetectie se primeste acum ceva?

Geo 2015-11-27 09:53:16

In mehedinti a intrat la cineva???acum am sunat la apia mh si mi sa spus ca se lucreaza si ziua si noaptea la cereri si nu ar putea spune cu exactitate cand intr bani in conturi...

Mircea 2015-11-27 09:53:08

La ARAD a primit cineva?Daca da in ce Banca!!!!

Nelu 2015-11-27 09:43:19

Din ce judet esti Cara

Nelu 2015-11-27 09:41:50

A primit cineva banii pe suprafata din jud. Calarasi

1FERMA 2015-11-27 09:40:24

A PRIMIT CINEVA BANI DE LA APIA IN JUD MS

Cara 2015-11-27 09:35:01

Eu am primit ieri, joi, avansul de la apia, se incadreaza in cei aprox 53 de euro pe hectar pe care i-au anuntat. Nu am suprafata mare, e teren lucrat in familie cu grau. Mama mea in schimb, desi avem inca acelasi nume, dar alta banca, nu l-a primit. Nu vreau sa va dau sperante, dar se pare ca unele plati s-au facut. Insa, este in continuare nevoie de mari schimbari.

Ova 2015-11-27 09:24:09

Ne.am saturat sa ne tot amane...luaiar dracu pe toti

fermier1 2015-11-27 08:26:37

Niste jeguri ordinare. Jeguri de sunteti toti, niste incompetenti, niste prosti care ocupa functii pe pile si spagi, incompetenti toate rahaturile lucreaza acolo, o adunatura de prosti cu acte.

mioara 2015-11-27 08:24:43

Cum au inceput sa se bage sub dupa alfabet sau cum au vrut ei.

fermierTM 2015-11-26 23:29:20

Pri.Min.vrea sa negocieze o derogare UE pentru a putea platii subventiile,avansul.

fermierTM 2015-11-26 23:23:33

Nu pe ministru il schimba,pe directorul APIA putintei si ajunge cel de la Timis care a mai fost sef mare.

Alex 2015-11-26 23:22:51

Multumesc Florentina. Sunt niste jegosi ordinari. Ne mint ca pe niste copii mici.

florentina 2015-11-26 23:16:15

Alex,a vb de subventii,ia compatimit pe cei de la APIA ca muncesc in 3 schimburi si nu ne poate promite ca vom primi bani pana pe 01.decembrie ,dar sa stam linistiti ca vom primi bani........cand? numai ei stiu..

mircea 2015-11-26 22:59:13

A primit cineva vreun leu subventie pe suprafata?

Fermier2 2015-11-26 22:50:05

Dragi fermieri de ce nu putem fi uniti ca si nemti?ei cand siau cerut dreptul au blocat totul si inclusiv toate camioanele ce intrau in tara cu produse alimentare leau oprit si leu dat foc , exact asa ar trebui sa fim si noi. Carnea noastra , lactate , si alte produse nu sunt bune, sunt mai bune altele din inport? Sa ni se dea totul la tinp nu sa fim codasi!sa rada de noi ! Zice ca il schinba pe ministru agriculturi pe 2 decenbrie , dar daca nu vom iesi in strada cu scandal nu de voie buna ca doar de aia suntem tarani , nu il vor schinba !

Alex 2015-11-26 22:21:47

Florentina au vorbit ceva de subventii?

florentina 2015-11-26 21:46:07

intrati pe facebook jocuri de putere cu Rares Bogdan si intrebati si voi cand se fac platile, poate va raspunde

Rakoczi Gyuri 2015-11-26 21:37:31

unii au primit in Jimbolia ,azi

IESIM IN STRADA 2015-11-26 19:40:27

Dragi fermieri daca am fi si noi mai uniti si am iesi in strada cu tractoarele si animalele fiti sigur ca am avea subventiile pana la craciun , daca nu probabil ca o sa îi primim la anu bineinteles dupa ce se va face bugetul pe anul 2016 !!!!!!

voican pascu 2015-11-26 19:36:25

la ei la salari nu se blocheaza

voican pascu 2015-11-26 19:34:05

ne trag teapa aste cu bani de la apia ii amesteca cu cei de la calamitati si ii fac varza.

voican pascu 2015-11-26 19:30:49

am intrebat la BRD daca au inceput platile apia si au spus ca nu au intrat nici un ban in conturi.

nelu 2015-11-26 18:23:26

as vrea sa mergeti un an de zile la munca fara salariu dar sa suportati si toate cheltuielile cu logistica de la servici si de acasa ca inoctombrie primiti salariul si atunci surprize nu functioneaza softul ne pare rau mai asteptati pana in februarie poate aprilie ca sa nu afectam bugetul de stat si in toata aceasta perioada sa primiti somatii de executare silita doamne ajuta

Adelin 2015-11-26 17:41:17

Nu o sa vedem niciun ban deocamdata
Cineva cunoscut de la apia mia comunicat ca nu apare niciun ordin de plata pana la ora asta catre niciun fermier

Ionel 2015-11-26 17:38:28

Pai au luat doar smecherii ai mari si aia nu stau sa scrie pe aici,aia cu mii de hectare ca basescu
Adica ai lor neamuri prieteni etc sau cei care lea dat spaga
Ministrul a spus clar ca se lupta macar cei cu foarte mult pamant sa intre avansul cat mai repede....nenorociti sunt ei

Ova 2015-11-26 17:33:40

Pai da peste cateva zile o sa dea vina pe banci,sa zica noi am vrut sa facem plati dar nau lucrat bancile si gata am intrat in decembrie .asta o sa fie garantat

alex 2015-11-26 17:32:40

Am inteles ca un nr de 10000 si ceva de fermieri si-ar fi primit banii
De ce nu scrie nici unul sa stim si noi daca intradevar s-a inceput plata

AGRICULTOR 2015-11-26 17:32:38

EXACT NU MAI SINTEM PROSTII DE PE VREMEA LUI PAPURA VODA , VINE NOUA GENERATIE SI AR TREBUI SA SE FACA SCHIBARI IN TOATE INSITUTIILE.NU MAI AU PIC DE DEMNITATE.SE STIE LA COMISIA EUROPEANA CE SE INTAMPLA LA NOI?DE CE NU IES CEI DE LA APIA CU UN COMUNICAT SA STIM SI NOI IN CE STADIU SE AFLA ORI ISI TEM POSTURILE CARE ORICUM SE CLATINA ...............?O ANCHETA DNA NU AR FI POSIBILA DUPA MARSAVARIILE CU SUPER SOFTUL MULT LAUDAT.................28 DE MIL?

Ei 2015-11-26 17:32:14

Pai nu vedeti ma ca ne mint ca pe prosti pai normal ca bancile nu mai lucreaza pana pe data de 2 dar normal ca trebuie sa spun si ei ceva
Pai de o saptamana la apia se lucreaza non stop dar fara niciun rezultat

Radu 2015-11-26 17:12:03

Ar trebuie sa aiba taria sa ne spuna verde in fata:vom primi sau nu banii pana pe 02 dec....macar atat bun simt sa aiba. Concret:da sau nu....

AGRICULTOR 2015-11-26 17:08:36

AU INTRAT LA CINEVA BANII IN CONTURI SAU TOT NE ABURESC.....................

gabi 2015-11-26 16:50:46

ce timpiti pina la ora asta s-au platil 10000 fermierii pai si restul de 900000 cind? la anul?

Ioan 2015-11-26 16:48:16

Nu au cum sa vireze bani in conturi de maine incolo pentru ca banciile sunt inchise pana pe data de 2 decembrie.Sunt zile nebancare si nu se pot face transferuri de bani.

Cata 2015-11-26 16:36:59

Buna a primit cineva banii ?

Ei 2015-11-26 16:28:02

Aranjamente si smecherii sunt peste tot
Tara asta nu o mai schimba nimeni...peste tot sunt doar incompetenti ...smecherii sunt capul si restul sunt fraieri care habar nau pe ce lume traiesc si cu ocazia asta capii fura de sting

Oana 2015-11-26 15:31:45

Am sunat la apia buc si mi sa spus ca bani sau bagat de 2zile..nu la toti dar ei fac plati si in weekend pt ca sau intarziat plata avansului..

cristina 2015-11-26 14:48:32

oare sa ne bucuram sau nu pe agrointeligenta stiri de ultima ora imputitul de putintei isi ia zborul din 2 dec vine o schimbare dar totusi cred ca e cam tarziu ata timp cat nu se dau subventiile si totui pleaca dar oare nu plateste pacatul ca si-a batut joc de saraci fermieri DOAMNE FA DREPTATE

Radu09 2015-11-26 14:36:32

pana la sfarsitu luni noiembrie tr platite subventiile ...oare cei de la UE or stii ca astia isi bat joc de bani nostri , oare or stii ca noi muncim si lucram terenurile pe datorie si cand e sa ne dea banii nostrii li se strica siftu dar dc nu ati facut platiile mai din timp , oare sa ne dati mai devreme nu se putea ?! anu trecut prin timpu asta aveam bani dp subventie si dupa Craciun am mai primit o transa de bani anu asta ce face ti !?

Fermier Teleorman 2015-11-26 14:35:49

Totul e de la sefii APIA . Directorul de la Teleorman, Coman, ii protejeaza pe cei de la unele centrele locale.Zic ca muncesc sambata si duminica: vin la 8.30 si pleaca la 9.00. Cei care nu sunt in gratiile lui e vai de ei!
Doar e patron la stat si membru PC cu toata APIA pana ieri si cu ministrul.Poate il scutura de acolo si il coboara si pe el cineva cu picioarele pe pamant, sa se mai termine cu aranjamentele in APIA Teleorman!

Man 2015-11-26 14:30:59

Infractorii astia nimic no sa ne bage ne mai da cate o speranta pana pe 1 dar nimic sigur
Bagaleasi pula in gat de hoti

fermier 2015-11-26 14:16:25

se pare ca cei de la apia vor lucra non-stop pana la sfarsitul lunii,soft-ul functioneaza.banii vor intra in cont la cateva zile dupa ce s-a emis ordinul de plata pt fiecare fermier in parte.

isa 2015-11-26 14:09:13

Să vezi sa blocat tot sistemul ciar acum când sa se vireze bani mai banditi si mincinos decât guvernul ponta să vedeți ce lecții de răbdare ne da noua mafie.

nicu 2015-11-26 14:01:19

jigodiile drcului,mincinosi anputiti adio subv anul acesta,

Adelin 2015-11-26 13:55:50

Si la realitatea o sa spuna numai minciuni
Sau ce nu sunteti obisnuiti?
O sa spuna doar minciuni

Ivan 2015-11-26 13:06:23

Diseara prim ministrul Ciolos este invitat la Realitatea TV. Trimiteti-i intrebari pe: martorocular@relitatea.net sau jocurideputere@realitatea.net. Daca vom scrie cat mai multi nu vor putea ocoli subiectul

gyon 2015-11-26 12:44:56

S A B O T A J FRATILOR - --
DE CE PINA ANUL ASTA A MERS PROGRAMUL ?

SUNT INTERESE POLITICE SI PERSONALE A DIFERITELOR GRUPURI POLITICE IAR NOI PROSTIMEA INCHIDEM OCHI LA ABERATIIL;E LOR
UNDE E MINISTRUL AGRICULTURI IN SITUATIIA DE CRIZA CREATA DE SUBORDONATI A P I A , CARE IL SABOTEAZA CA PE RAED ARAFAT CA NU LE CONVINE LOR UNA ALTA DE O SCOBITOARE DIN PADUREA RETROCEDATA DE ................................... CARE NICI NU A MINCAT USTUROI DAR IN JURUL LUI PUTE !!!!

HAIDETI LA EI FRATILOR CA CU UNIUNEA EUROPEANA NUI DE JOACA EI NE DA dar noi ne facem viata si mai grea inventam tot felu de aberatii ca de suntem de la partidul x sau y si sa le aratam noi de ce suntem in stare ca de daia am lipit afise sau benere pe stilpi etc nu ? si ne-am milogit la partid pernt-ru functia optinuta nu --- jos cu ei sii in duba la D N A sa nu se murdareasca de noroi sau praf sa fie eliberati cind si-o reveni economia Rominiei

cristina 2015-11-26 12:34:27

abia pt 10.026 de fermieri s-au facut plati va dati seama ca astia fac parte din categoria marii patroni

fermierTM 2015-11-26 12:27:51

Eu am scris pe pagina de fb a protv-ului,parca au amutit si tv-unile,doar aseara pe un canal Agro pe care nu-l prind bine se discuta problema subv.si a softului de 28mil.eur.

Ova 2015-11-26 12:19:39

Eu am sesizat situatia la antena 3 prin email.faceti si voi sa vedem ce raspuns ne da

maria 2015-11-26 12:17:52

curios lucru.........acum merge softul

maria 2015-11-26 12:15:20

pe agrointel comunicat apia putintei

ioan mircea Ghernan 2015-11-26 12:07:58

Ne trimit astia hartii sa platim impozitul ca baga dobanzi dar nu s constienti ca ei stagneaza banul nostru. Cea mai tare: apia oradea spune ca va plati in 2 sapt ca nu s gata controalele...1. Ce dracu ati facut toata perioada asta. 2.Cum sa faci plata in luna dec cand data maxima e 30 nov.
E ceva de neimaginat ce se petrece, datorita lipsei lor de activitate dau vina pe aparatura. Am inteles ca discutia in agentiile apia e ce prima vor lua de Craciun.

raluca 2015-11-26 11:59:44

E tarziu sa ne adunam pe 1 haideti sa ne mobilizam pe maine sunt sigur ca se va intampla ceva daca vad ca stam linistiti nu.i doare capul pe mine nu ma incalzeste ca pleaca de la apia sefii sau alti ce fac eu cu datoriile si animalele pana in ianuarie.Oameni buni e timpul sa ne trezim

maria 2015-11-26 11:55:15

ar trebui sa ne comunice apia cate cereri au procesat pana in prezent sau macar ministul sa ne spuna sa vedem ce au lucrat de ieri pana azi ,daca se lucra pomperistic

Radu 2015-11-26 11:48:35

”În două zile, dacă banii nu intră la timp este o catastrofă pentru că nu se mai primesc de la Comisia Europeană – n.r. banii în acest an, aici este problema, . Nu avem banii să dăm plata regulară deci de abia la anul vor intra banii. Probabil către sfârșitul lunii ianuarie”, a explicat Irimescu.
Sa se dea banii din fondul de rezerva...iar reglarea sa o faca ei dupa ce vor debloca sistemul informatic....Foarte multi dintre fermieri depind de acesti bani pentru a-si termina lucrarile. Este deja strigator la cer. Subventiile reprezinta un drept si nu o favoare. Eventualele demiteri ar fi o sanctiune mult prea usoara in comparatie cu ce patesc fermierii privati de acest drept si asa dupa un an foarte greu cu multe pierderi...RUSINE celor care trebuiau sa se ocupe de aceste lucruri si celor care trebuiau sa supravegheze si supervize aceste lucruri......RUSINE!

maria 2015-11-26 11:48:16

Fermier nici la mine nu merge pagina

sebi 2015-11-26 11:44:56

Calin nici noi care nu suntem la control nu stim cand vom lua banii,e bataie de joc.

Fermier 2015-11-26 11:43:11

SORINA E ANGAJATA APIA.

raluca 2015-11-26 11:42:24

Oameni buni e tarziu pe 1 dec.si ministru a spus ca daca nu se reuseste pana in 30 doar la anu in ianuarie,sa facem ceva,trebuie noi cei simpli ca cei cu ferme mari nu vor face ca ei nu au lipsa de bani.

calin 2015-11-26 11:42:01

Stie cineva daca sunt la control cand am sanse de subventii?
Oare cum dracu acum sunt la control, ce dracu de culturi vor sa verifice ca si araturile de toamna aproape le-am terminat.
Banditi ordinari! Nu va mai ajung spagile si mita! Sa va cumparati medicamente de ei!

UN TARAN NECAJIT 2015-11-26 11:41:29

@fermierul curios ,la mine merge .

raluca 2015-11-26 11:36:21

Cred ca singura sansa a noastra este sa apelam la televiziuni,nu putem sa ne adunam ptr.ca nu stim unii de altii fara unire nu vom face nimic,trece zi dupa zi si expira termenul,nu a primit nimeni nimic pana acum haideti sa incepem sa ne mobilizam noi intre noi si sa iesim in fiecare judet si cred ca e timpul sa ne cautam oameni care sa ne reprezinte.

fermierul 2015-11-26 11:29:22

@ un taran necajit este blocata pagina cu greva, nu se deschide!!!!

Fermier2 2015-11-26 11:27:44

Pana la urma curva aia de Sorina stea cv de mici si mari fermieri?

Fermier2 2015-11-26 11:25:38

Si totus a mai intrat la cineva?

UN TARAN NECAJIT 2015-11-26 11:25:23

cei care au internet..facebok intrati fratilor acolo si dati share pe 1 decembrie greva fermierilor......sa ii dam jos pe nesimtitii astia nu se mai poate,nu va ajuns cutitul la os? mie da.nu vedeti ca se face discriminarii intre fermierii pe fata?jos cu apia..daca lasau preturile corecte la cereale ne c...m pe subventiile lor dar asa?fac agricultura din 94 si pina in 2007 cind au inceput cu subventiile o duceam bine preturile cerealelor erau corecte si venitul era mare cit sa investesc inapoi si sa si traiesc decent.acum ma rog de timpitii de la apia sa imi bage banii .si ei? ii doare in cot .vrea sa ne distruga pe micii fermierii asta e cert.ROMANII TREZITIVA.

ion 2015-11-26 10:59:52

dragi colegi de suferinta vin si eu cu o propunere care nu ne costa nimic care va pricepeti mai bine la IT luati legatura cu televiziunile sa se medieze mai bine subiectul cu blocarea softului ca nu toata lumea are internet si sa vedeti atunci cate hotii si smecheri o sa iasa la iveala ca astea din televiziuni ii scutura bine si poate asa vazand mai multi fermieri situatia ne mobilizam sa ne cerem drapturile

Bbx 2015-11-26 10:54:41

Din cauza banilor astia .. am probleme in familie .. am ajuns sa ne certam pentru ca , capul familiei nu ii intra banii pentru ce are de facut ... imi urasc tara si m.am saturat de mincinosii ce ne conduc ... : ... uneori viata e nedreapta ...dar nici chiar asa..sa sufere unii oameni care nu au nici.o vina din cauza unora ce ne conduc .. sa muriti cu totii cei ce ne conduceti ... huooooo .... m.am saturat de viata .. din cauza voastra ...

Cristian marius 2015-11-26 10:51:02

Ieri am fost , in Teleorman pentru a ne strange la sediul Apia dar cine doar eu ? acolo erau 2 3 patroni , care au foarte mult pamant erau calmi , dc ? pentru ca le proceseaza manual cererile lor , da spaga 5 10 milioane si le baga cereriile in fata , ministru ne-a spus in fata ca este un jegos ordinar , ca va baga doar la patronii mari ,dc ? dc nu o ia dupa alfabet ? macar hotii

Fermieri de Romania 2015-11-26 10:50:09

https://www.facebook.com/Fermieri-de-Romania-446133662257397/

Roth R. 2015-11-26 10:33:17

Am mai comentat mai inainte,astia sunt in plop.Prostia e ca noi depindem de plopistii astia.Anul acesta ne pun capac.

Ghinescu Marinela 2015-11-26 10:27:46

Este vrajeala ca nu le merge softu,cei care au avut proiecte au luat bani atunci nu era stricat softu.Ii tin ei bani in banca sa mai ieie si ei dobanda pe ei.Eu am fost la banca si am intrebat si mio zis ca se vireaza bani in conturi doar martea si joia ca au mai luat persoane bani da e vrajeala ne mint in continuare

Fermier 2015-11-26 10:25:33

Ce vrajeala in urma trierilor facute in teren 25oooo fermieri nu vor lua banii..cum asa apia?adica 25%din fermierii nu vor lua banii?pai parca esalonul de control era pe 5%din fermierii...voi ati ajuns la 25%?Fac apel la toti fermierii trezitiva fratilor pe 1Decembrie ne vedem la Bucuresti.nici o data nu este prea tirziu.macar sa ii schimbam pe incapabilii astia care se pare ca s-au lipit de scaune.si nici treaba nu o fac.

Alex 2015-11-26 10:25:10

Desteptii aia responsabili cu asa zisul soft blocat chiar sunt atat de incompetenti incat sa nu poata sa il faca sa funtioneze? Chiar sa prosti ne cred?

Radu 2015-11-26 10:22:13

„Serviciile IT aferente plăților în avans au fost contractate de APIA cu asocierea SIVECO – Teamnet în data de 10 noiembrie 2015, iar specificațiile necesare dezvoltării softului au fost aprobate de APIA în data de 17 noiembrie”, explică Siveco, la solicitarea HotNews.sursa-agrointeligenta
Din nou intarzieri la semnari de contract si aprobari. Totul se deruleaza cu incetinitorul ,ca,desigur,traim in Romania. Cine este de vina pana la urma? Probabil tot noi,fermierii,....

marius 2015-11-26 10:05:12

asa s antampla knd functionarii sunt numiti politic sau p baza d nepotism, ei isi iau salarii grase si noi suferim sa le fie rusine

Rodica 2015-11-26 10:01:28

Ai dreptate nicoleta dar... Hotii se unesc la hotii dar oamenilor cinstiti si cu judecata le este rusine...asa ca tinem in spate o clica de hoti si nesimtiti fara scrupule. Eu sunt deacord cu ce spui tu dar cati o vom face....???????

Val 2015-11-26 09:54:51

Nemernici nenorociti jigodi penale

Cristian marius 2015-11-26 09:51:08

Asta a fos scopul lor sa dea doar la cei cu multe hectare sute , mii nea pacalit : a fost vrajeala , ba ca ferifica pe teren , ba ca li sa blocat sistemul informatic , trebuisc impuscatii , cica da doar la marii fermieri.

fermier nicoleta 2015-11-26 09:47:48

trebuie sa facem Greva Fiscala !!!!!!!!!!!!!..incepand cu 1 decembrie nici un agricultor sa nu mai plateasca nici o taxa sau vreun impozit ...iar daca au tupeul ordinarii astia de la anaf sa ne spuna ceva ..trebuie sa ii omoram!..niste nenorociti ordinari...trebuie sa iesim in strada pe 1 decembrie ...!!!!!!!!!...o noua revolutie!!!!!!!!!

Adelin 2015-11-26 09:42:22

Sa dea dumnezeu sa ardeti cu tot cu bani
Sa intre cei de la isis peste voi sa va impuste nu sa impuste oameni nevinovati in paris
Rasa voastra de gunoaie ce sunteti
Poate da astia cu o bomba sa ne scape de hotii astia

Ova 2015-11-26 09:40:07

Futuva neamu in gat
Imputitilor dati banii la oameni futuva muma in gura de jigodii
Doar care au multe hectare adica marile ferme ale nemurilor lor
Luavasi copii in pula de zdrente penale

fermier 22 2015-11-26 09:32:59

Niste nemernici ei au bani gramada ca prostimea plateste taxe si impozite dar nu se gândesc ca pământurile sunt ne lucrate

Ultima ora

Rentrop ∧ Straton
Newsletter gratuit
Idei de afaceri pentru 2020. 7 exemple insotite de Planul de Afaceri

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Idei de afaceri pentru 2020. 7 exemple insotite de Planul de Afaceri".



Forum
blaga felician spune: am avut un smochin in curte-am mancat smochine anul trecut ,din primavera au aparut smochine noi si frunze De doua luni frunzele au inceput sa se usuce si fructele si ele Ce s-a intamplat? Ce sa...
04 Sep. 2019 17:39:28
Raspunde la intrebare
Victor Gh Banța spune: În privința comasării terenurilor, cred că trebuie luată în calcul istoricitatea fenomenului : au mai fost comasate numai că-n forma CAP-urilor proprietarul terenului nu avea niciun drept de...