Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Seful MADR isi mentine decizia de a face schimbari la nivelul conducerii APIA

seful-madr-isi-mentine-decizia-de-a-face-schimbari-la-nivelul-conducerii-apia

Acesta a precizat ca schimbarile se vor face treptat, pe masura ce se va stabili ca cei vinovati de intarziereasi chiar neplata in termen a avansurilor la subventiile pe suprafata, nu si-au facut treaba.


Scandalul generat de intarzierea platii avansurilor la subventiile pe suprafata urmata chiar de neplata unei parti din aceste avansuri pana la termenul limita se va lasa cu schimbari din functie la APIA, noul ministru emitand chiar un ordin de numire in functie a unui nou director general, dar revocand la scurt timp respectivul document, dupa ca si-a dat seama ca postul respectiv nu poate fi ocupat decat prin concurs.
 
In cadrul unei conferinte la care a prarticipat zlele trecute, Achim Irimescu a declarat ca vor fi facute schimbari la nivelul managementului APIA, iar cei vinovati vor fi inlocuiti pe masura ce se va stabili ca nu si-au facut pe deplin datoria n ceea ce priveste plata avansurilor.
 
„Problema nu s-a incheiat la APIA pentru ca a fost modulul creat pentru partea de avansuri. Acum incepem munca, contra cronometru, pentru actualizarea sau realizarea modului de plati, in sensul efectuarii platilor integrale care au inceput, teoretic, de la 1 decembrie. Asa ca activitatea continua la fel de sustinuta sau as spune chiar mai sustinuta pentru ca modulul va avea forma mult mai complexa. Repet, in loc de avansuri, la care s-a luat o singura plata in calcul, acum vor fi cinci componente care complica foarte mult acest modul. Sigur, schimbarile in managementul Agentiei se vor face pe masura ce vom avea evidenta faptului ca anumite persoane nu si-au facut datoria”, a declarat in acest sens ministrul AGriculturii.
 

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Cultura de sofran


Afla acum tot ce trebuie sa stii despre cultura de sofran - "aurul rosu"   Iti propunem afacerea anului cultura de sofran De ce tocmai sofran Pentru ca Sofranul Crocus stativus furnizeaza cel mai scump condiment din lume Si nu numai Este si cel mai scump aliment mai scump decat caviarul carnea de vita Kobe sau otetul...

Oferta Speciala
valabila 48h

Reamintim ca plata avansului pe suprafata a fost acordata cu intarziere din cauza unor disfunctionalitati ale sistemul informatic care controleaza distributia subventiilor, angajatii APIA fiind nevoiti sa prelucreze manual o parte din cererile depuse de fermieri.
 
Pana la termenul limita, 30 noiembrie, peste 602.000 de fermieri care au depus cereri de plata in cadrul Schemei de Plata Unica pe Suprafata au primit 255,448 de milioane de euro drept avans pentru o suprafata de 5,75 milioane de hectare. 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

Articole conexe:

Comentarii
Comentarii37 comentarii





daniel cristea 2015-12-22 23:49:17

AS DORI SA MENTIONEZ CA IN COMPARATIE CU ALTE AUTORITATI SUBORDONATE MINISTERULUI AGRICULTURII APIA PRIN PERSONALUL DIN TERITORIU A DAT DOVADA DE O MOBILIZARE IESITA DIN COMUN CARE S-A VAZUT IN ORELE SUPLIMENTARE FACUTE SI IN ULTIMA PERIOADA CARE CU GREU MAI POT FI RECUPERATE ,DE ZILELE DE SAMBATA SI DUMINICA PETRECUTE PE TEREN IN NOROAIE SAU LA BIROU .
SE PARE CA EFORTUL ACESTOR FUNTIONARI NU-L VEDE NIMENI SAU NU SE DORESTE ACEST LUCRU,EI FIIND UN ELEMENT NEGLIJABIL DIN PARTEA AUTORITATILOR IN ANGRENAJUL SUBVENTILOR OFERITE IN FIECARE AN.

fermier timis 2015-12-14 11:07:04

cei de la apia timis sunt gunoaie ,stau pe un scaun cald si nu isi fac treaba ,afara cu incompetentii ,noi cand ne primim banii?noi nu avem sarbatori?voi da dar sa va faceti treaba nu va intereseaza

ciobanu 2015-12-10 19:31:00

Pe 15 la ora 12 in fata la parlament cu noi oieri

fermier23 2015-12-10 13:05:44

Sun perfect de accord Fermier din Bihor ....de noi depinde daca lasam sa ne prosteasca in continuoare. Sunt din Cluj dar si eu asi protesta si daca ne lasam batjocoriti chiar e vina noastra.
Ei sunt complet dezinteresati cum ne platim noi ratele, chiriile si impozitele.

Fermierul din Bihor 2015-12-10 09:29:57

Ce mai asteptati oameni buni?Sa ne cada din cer?Suntem cea mai lasa si dezorganizata natie din Europa.Totul trebuie schimbat radical...intregul sistem...GATA CU PROSTEALA PE CARE AM SUPORTAT-O ani la rand!!!!!!!!Propun sincer sa iesim si sa ne cerem drepturile noastre,a familiilor noastre,a copiilor nostri!!!!!!Sunt din Bihor,dar vin oricand la Bucuresti sa ma alatur voua....oameni muncitori,care lucreaza pamantul patriei cu truda si rabare de fier.Deci,fara alte polemici....intrebarea e scurta si clara:AVETI SANGE IN INSTALATIE MACAR 500-1000 DE PERSOANE SA NE ADUNAM SI SA NE CEREM DREPTURILE FURATE DE ESCROCII DE LA PUTERE??????Daca da...va rog sa spuneti data si ora unde ne intalnim.Cu stima si urari de bine pentru oamenii de rand.Astept raspuns

Deea 2015-12-10 08:55:55

Nici eu nu am luat si sunt tot din Alba !sansele sunt 0 sa mai primim ceva anu asta

Romica 2015-12-10 06:49:57

In Alba nu lucra jigodiile de la Apia nimic,nu au intrat banii la nimeni ,pe cind am intrebat! Si am stat ca fraierii la cozi imense ca sa-si ia ei banii de pe urma noastra@Jigodii ordinare,la Apia Alba

Gabriel 2015-12-09 21:08:16

Azi am sunat la apia si iam intrebat cand ne vor baga bani cum sunt pfa si miau zis ca nu se va mai da nici un ban! Duar din 15 ianuarie vor incepe sa se plateasca din nou deci eu nam luat nimic si cei care no luat pana acum nu vor lua pana la sfarsitu luni ianuarie nu primim nimic .....

Adi 2015-12-09 20:49:50

Sunt din Saliste jud. Sibiu şi avem paşune de la prrimarie închiriată cu 850 ron ha. Şi nu am primit nici un avans si ne pun si majorari

dani 2015-12-09 16:36:25

am sunat azi la apia si mi a zis ca am decizia de plata aprobata si sa verific cardul,,,,dar pana in prezent nu au fost bagati

Ioana 2015-12-09 15:48:01

A mai primit cineva, astazi banii ?

Adi 2015-12-09 15:41:42

Sunt din Sibiu si nu am primit primit nici un avans ,nu sunt nici la control . Stie cineva deca mai primesc luna aceasta ?

Dinu 2015-12-09 14:26:59


-am urgent dezvoltatori de proiect pentru piata globala.
-Proiectul este lansat de curand si are mari perspective.
-NU este necesara niciun fel de experienta!
-Asiguram suport si logistica in desfasurarea activitatii.
-Lucrati intr-un mediu placut, proactiv.
-Plata castigurilor realizate este garantata prin contract legal, cu posibilitatea unor bonusuri substantiale.
-Se lucreaza part-time in timpul liber sau full-time, la alegere.
-Cerem cunostinte minime de operare pe internet, de lucru cu fisiere word si pdf si navigare online. -Solicitati acum mai multe detalii la una dintre adresele noastre de email: gorun.constantin@gmail.com

andrei 2015-12-09 13:39:16

Eu nu am mai primit cei aproximativ 19 de euro de la stat pe 2015. Stie cineva ceva? Si daca da va rog sa ma ajutati, multumesc!

Adina 2015-12-09 13:09:38

La revedere bani anul asta!

ilie ion 2015-12-09 11:32:59

Pană la urmă noi cei care nu am luat bani pe suprafată mai luâm sau nu?

fermier nicoleta 2015-12-09 08:52:24

jigodii nenorocite !...vor sa distruga oamenii care inca mai muncesc in tara asta cu orice pret!....iadul sa-i manance

Ova 2015-12-08 23:42:52

Pai nu vezi ca nu suntem uniti ca daca eram am fi iesit de mult in strada si acum toti ar fi avut banii in conturi

fermier nicoleta 2015-12-08 21:37:18

sa le fie de ras supermarketurile lor cu mancare plina de chimicale si e-uri....din aceasta cauza oamenii sunt plini de boli si cancere..daca ar cumpara toti oamenii din supermarkete asa cum cumpar eu..adica niciodata...ar disparea astia de pe aici pentru totdeauna...cumpar numai produse naturale de la taranii nostri....

Juliu Stefan 2015-12-08 21:31:50

Dar nu intodeauna reusesc,sa nu uitam.Daca noi sintem uniti legile nu pot fii incalcate.

Nelu45 2015-12-08 21:12:19

Asa este vor sa ne lase pe noi taranii sa nu mai avem cu ce trai
In anii anteriori a mers bine agricultura si au scazut vanzarile la legume fructe si branzeturi in marile hipermarketuri si nu lea convenit si acum sau pus cu astia sa ne omoare detot

Ova 2015-12-08 21:10:08

Voi nu vedeti ca astia au venit cu tupeu sa ne ingroape definitiv pe noi taranii ca sa nu mai mearga taranii in piete cu una cu alta si sa mearga bine vanzarile la marile lanturi de magazine ca de la aia iau ei spai de milioane de euro

Ninu 2015-12-08 21:03:27

Nu ma asteptam sa ne faca una ca asta magari astia
Daca avocatul poporului este tot Ciorbea sigur facem degeaba

Ova 2015-12-08 21:01:53

Nu vezi ca ei toti au furat milioane de euro fiecare de pe spinarea bietului cotribuabil si nu fac puscarie deloc doar asa cateva zile de arest
Fura tu un ied sa vezi cati ani faci
Sau furat bani din fondurile europene cu gramada si nimeni nu este tras la rost
Tu chiar crezi in justitie??
Eu am fost in tribunale cu mai multe procese si stiu cum este justitia in tara asta
Deci pe hotii astia nimeni nui starpeste nu le este frica de justitie

Ova 2015-12-08 20:57:49

Juliu aStefan hai ca ai dat cu nuca in perete .culmea aici in romania cam toti smecherii sunt mai presus de lege ca ei o fac dupa bunul lor plac

fermier nicoleta 2015-12-08 20:00:06

niste nemernici mincinosi...numai in Romania..tara unde se poate intampla orice....unii pot primi subventiile iar altii nu....desi toti eram eligibili la plata...niste scarbe ordinare....nu merita nici sa ne mai ostenim sa deschiden tv sa le mai ascultam minciunile si scuzele..cu atat mai putin astia nu mai merita osteneala sa ne deplasam sa ii mai votam...niste gunoaie!!!!!!!!!!

Nadia 2015-12-08 19:49:25

o sa ramanem cu ciini ca animalele si oile o sa le dam la lupi sau la parlamentari sa le pazeasca nenorociti

Juliu Stefan 2015-12-08 19:31:39

Sa nu uitam ca nimeni nui mai presus de lege,Chiar si aici in ROMANIA...

Eugenia 2015-12-08 19:29:51

Dragi fermieri degeaba ne tot spunem ofurile legate de bani ca nu intereseaza pe nimeni,mai nou pe dragii nostri parlamentari ii intereseaza de cati,caini au nevoie oierii la stani si nr de caini vor sa il impuna,nu ii intereseaza ca fermierii nu au bani sa isi achite impozitele si alte cheltuieli,rusine statului roman!

eliza 2015-12-08 19:22:52

cum sa primim noi daca si acum vin in control pe teren ce dra...controleaza pe vremea asta de ce nu avut timp pana acum din iulie noi ne-am bazat mult pe bani acestea din Bihor

vlad 2015-12-08 18:10:52

D-ul Stefan are dreptate trebuie sa ne adresam la Avocatul Poporului adica la d-ul Ciorbea sa vedem ce zice dansul .Eu cred ca Platile la subventi au fost DISCRAMANATI CEI CARE NU A PRIMIT AVANSUL.POVESTEA CU DNA-UL APOI CU SOFTUL ACI CEVA NU-E IN REGULA .CEI CARE AU AVUT PENALITATI 1% PE ZI DIN CAUZA CA NU AU PUTUT FINALIZA DOSARUL ACUM CE PENALIZARE PLATESTE APIA CATRE FERMIREI NEPLATIND AVANSURILE???????

Juliu Stefan 2015-12-08 17:40:53

Prostia Si domnia se plateste de ce nu putem apela la Avocatul Poporului sa facem sesizari cu plata subventiilor si cu Discramanarile facute de catre Apia neplata la timp a drepturilor care ne survin din fonduri EU,eu vorbesc catre cei din Harghita dar legea se aplica in toata Romania.

Adelin 2015-12-08 16:48:37

Cristi restul la anul in martie de ce mai intrebi,citeste si afli.nu vezi ca a declarat ministrul ca la sfarsitul lui februarie o sa mai faca plati
Daca face la sfarsit de februarie bani in martie intra in conturi sau daca face la inceput de martie atunci in aprilie intra in conturi

dani 2015-12-08 12:48:23

ieri au fost facute ultimele plati din cate am auzit eu ,pana in februarie nu se mai fac

maria 2015-12-08 11:20:41

la anul in martie se baga restul de bani

ana maria 2015-12-08 11:03:22

A mai intrat la cineva bani ieri sau astăzi?

cristi 2015-12-08 10:45:17

Cind se da restul de bani ?
Stie cineva?

Ultima ora

Rentrop ∧ Straton
Newsletter gratuit
Idei de afaceri pentru 2020. 7 exemple insotite de Planul de Afaceri

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Idei de afaceri pentru 2020. 7 exemple insotite de Planul de Afaceri".



Forum
blaga felician spune: am avut un smochin in curte-am mancat smochine anul trecut ,din primavera au aparut smochine noi si frunze De doua luni frunzele au inceput sa se usuce si fructele si ele Ce s-a intamplat? Ce sa...
04 Sep. 2019 17:39:28
Raspunde la intrebare
Victor Gh Banța spune: În privința comasării terenurilor, cred că trebuie luată în calcul istoricitatea fenomenului : au mai fost comasate numai că-n forma CAP-urilor proprietarul terenului nu avea niciun drept de...