Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Vineri ar trebuie sa inceapa plata despagubirilor pentru seceta

vineri-ar-trebuie-sa-inceapa-plata-despagubirilor-pentru-seceta

Pana in prezent, doar 80.000 de fermieri au depus cereri pentru a primi aceste plati, pe care seful MADR spera ca APIA sa le faca pana la sfarsitul anului.


Ministrul Agriculturii, Achim Irimescu a vorbit intr-un amplu interviu acordat Agerpres despre proiectele pe care le are in actualul mandat si despre problemele pe care le-a constatat dupa numirea sa in functie.
 
Una dintre aceste probleme se refera la plata subventiilor, in conditiile in care APIA nu a reusit in acest an sa efectueze plata integrala a avansurilor din subventiile pe suprafata.
 
„Dupa toate problemele pe care le-am avut deja la APIA cu modulul pentru plata in avans, am reusit in final, pana la 30 noiembrie, sa platim 602.000 fermieri din 720.000. Inca nu am intrat cu platile normale, deoarece modulul se modifica substantial si acum trebuie sa vina cu masurile de inverzire, cele pentru micii si tinerii fermieri, cu toate componentele. Aproape ca se ia totul de la capat. Eu am fost optimist si am spus ca undeva in ianuarie vom plati o parte dintre producatori, dar cei de la APIA cred ca nu vor reusi sa reia platile mai devreme de luna februare”, a declarat ministrul, citat de Agerpres.
 

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Afaceri la Cheie - Cultivarea ciupercilor Champignon


Ciuperci Champignon - O afacere de milioane Milioanele TALE Ciupercile champignon Agaricus sunt cultivate inca din secolul XVII Cercetarile si experimentele au demonstrat eficienta culturii de Agaricus precum si calitatile culinare deosebite ale acestei ciuperci In prezent cultura ciupercilor champignon se extinde tot mai mult...

Oferta Speciala
valabila 48h

In ceea ce priveste platile aferente despagubirilor pentru seceta, acestea ar trebui sa inceapa pe 18 decembrie si sa se termine pana la sfarsitul anului, dupa cu m a mai precizat Achim Irimescu.
 
„Acesta este angajamentul APIA. Sunt 80.000 de cereri din cele 174.000 estimate initial, dar nu toti fermierii au fost capabili sa faca dovada. Initial, suma totala a fost de 334 de milioane de lei, dar este posibil sa se mai reduca”, a mai explicat acesta.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

Articole conexe:

Comentarii
Comentarii26 comentarii





florentina 2015-12-29 14:50:33

au intrat bani ptr acciza dar atentie doar 0,93lei pe litru ,pe trim 3, dar ei se laudau ca ne dau 1,739 lei pe litru,unde a ramas diferenta de pret? la mos gerila cred!!!!!!!!!!

florentina 2015-12-29 14:47:32

ptr.pachetul 4 platile de fac dupa ce efectueaza controlul pe teren, cica in luna martie !!!!!vai de noi....

c 2015-12-29 10:33:40

stiti cunva daca se plateste agro mediu pachetu 4 pana la sfarsitu anului?
multumesc

Cata 2015-12-29 10:32:34

cat ati primit la seceta?

cowboy 2015-12-29 10:11:35

Agromediu? Nici o promisiune, declarație în ultimele zile!

viorica 2015-12-29 09:21:54

ce bani ti-au intrat fermier pt seceta sau agromediu?

maria 2015-12-29 09:21:28

pe agromediu fermier?

fermier 2015-12-29 08:42:51

la vaslui au intrat banii la cec ieri iam scos

George 2015-12-26 21:25:14

La Botosani au intrat banii pentru seceta joi in ajun pe la ora 12

Mihai 2015-12-26 20:59:32

Lucru pentru acasa. Castiguri din prima luna! 100-285 de euro lunar! Se cauta persoane care vor sa castige 100 de euro lunar part-time sau 285 euro lunar full-time, acum, din prima luna! Oferta este pentru toate localitatile tarii. Lucrati de acasa, in timpul liber part-time sau full-time, la alegere. Activitatea este usoara si placuta.
Cerinte:
- necesar calculator
- conexiune internet
- rabdare
- cunostinte minime PC
- seriozitate
- perseverenta
Nu este necesara experienta.
Solicitati detalii despre proiect unuia dintre membrii, la una dintre adresele de mail: deaconu0mihai@yahoo.com

ionn 2015-12-26 09:12:52

La Buzau au intrat banii

Confirm 2015-12-23 17:34:47

Confirm, la cec au intrat la ora 16.00 banii pentru calamitati.

FERMIER 2015-12-23 17:20:26

In Botosani au intrat banii la seceta astazi la ora16:00 la CEC.

Ionel 2015-12-23 14:32:16

Iar sunt nesimtiti functionarii Apia Bucuresti, spun ca au inceput platile de pe 18 decembrie, revin apoi pe Agrotv si spun ca ba nu au inceput de marti 22 decembrie si am inteles ca de fapt vor face plata pe 29 - 30 decembrie. Astia mint cu nerusinare ba e softul de vina ba DNA ul etc. Apropos noi 3 cui sa ne plangem???? Lui Iohanis care atat de mult isi iubeste tara de la Maiami, lui Ciolos care serveste interesele UE???? Ba macar BAse era un necioplit dar isi facea vacantele in Romania si incerca sa promoveze turismul intern. Cand iesea Boc si spunea din data de stimati fermieri va intra subventiile asa era. Astia mint cu nerusinare. Apropo cati din voi stiti ca un primar poate da o lucrare prin atribuire directa adica cui vrea muschii lui pana la valoarea de 100.000 de euro fara tva. Pe vremea lui Basescu nu se puteau da lucrari fara licitatie. Halal Romanie a lucrului bine facut domnule Iohanis. Si apropo daca parlamentarii isi voteaza legi speciale de ce nu le retrimiteti spre revizuire inapoi parlamentului, iesiti apoi pe post si spuneti poporului ce vrea sa faca parlamentul si chemati poporul sa va fie alaturi???? Dar cred ca multor parlamentari Pnl le place nu e asa?, pe fata nu recunosc dar le plac aceste privilegii, va plac si dumneavoastra Domnule Iohanis va plac asa e !!!!!

noi3 2015-12-23 10:34:53

Da, dam din.maini si stam pe.net , cand au iesit ciobeni in strada cati dintre voi au fost alaturi de ei , cati au iesit in strada ? suntem niste sclavi.

Iulian 2015-12-22 20:59:11

Acuma daca incercati sa accesati www.apia.org.ro va spune ca e in constructie siteul. Tare, alt motiv sa intarzie platile nu mai pot juca soliter functionarii apia.

Ion fermier 2015-12-22 14:07:36

Daca angajatii APIA spun ca banii pentru seceta se vor da in ultimele zile ale anului 2015 ,asta inseamna ca nu conteaza pentru ei daca este ziua de 18 dec. s-au 31 dec. ,dar problem este ce face ministrul?Trebuie sa isi dea demisia si el ca a mintit,s-au acum da si el vina pe soft ,pe modul,pe................! pe fermieri ca nu trebuiau sa depuna cereri de despagubiri pentru seceta!Si ca sa stie foarte bine si ministrul, birocratia este la dinsul in minister nu in administratie deoarece cei din administratie percuteaza rapid pentru cetatenii lor fiindca in mare parte salariul lor vine din impozite si taxe locale ,de aceea au tot interesul sa isi serveasca alegatorii si platitorii!Cei de la APIA cu salariile lor nesimtite si cei din ministere stiu doar sa iasa pe sticla si sa minta!

ionel 2015-12-22 13:21:12

Vasile, ma omule tu ai dreptate da nu-ti mai face sange rau. Asa e banii nu intra anul asta ca trebuie sa mai mearga dobanzi la ei sa mai fure ceva. Pana nu o sa le atarne capatanile in gard nu o sa mai fie bine la noi in tara. Am ajuns scalavi pa pamantul nostru cu munca noastra frate Vasile blestemul nostru asupra lor aredia-ar focu si nu le-ar mai muri multi inainte ca mari secaturi de oameni sunt cu suflet hain si ne iau de prosti. Vai de ei o sa fie ai sa vezi lumea nu mai poate rabda nu mai poate si gata. Nu mai sta gandul la nimeni la sarbatori numai la razbunare

sly47 2015-12-22 13:07:48

Futu-i in gura de mincinosi????? Pana aveti de gând sa ne platiti banii eu va urez.....MULTA MUIE?!?!

Vasile 2015-12-22 12:24:21


Angajatilor din institutia pe care o conduceti chiar nu le este rusine???? De ce iesiti pe post si anuntati ca de pe 18 decembrie incep platile pentru calamitati????? Daca acest lucru nu se intampla???? Am inteles de la angajatii dumneavoastra ca cel mai probabil plata se va face in ultima zi din an. Eu personal nu am primit nici avansul pe suprafata, mai am de facut plati catre arendasi si oamenii ma suna acum in ajun de sarbatori sa le fac plata pentru ca au auzit la tv ca de pe 18 decembrie se face plata. Daca functionarii apia sunt incapabili sa faca niste plati sa isi dea demisia. Va blestem sa aveti pe masa ce au bietii tarani din tara, neplata la timp a subventiilor, platilor pentru calamitati nu afecteaza doar fermierul asta sa va intre bine in capetele voastre ci pe toti cei care traiesc de pe urma asociatiilor agricole.

Vasile 2015-12-22 12:08:09


Angajatilor din institutia pe care o conduceti chiar nu le este rusine???? De ce iesiti pe post si anuntati ca de pe 18 decembrie incep platile pentru calamitati????? Daca acest lucru nu se intampla???? Am inteles de la angajatii dumneavoastra ca cel mai probabil plata se va face in ultima zi din an. Eu personal nu am primit nici avansul pe suprafata, mai am de facut plati catre arendasi si oamenii ma suna acum in ajun de sarbatori sa le fac plata pentru ca au auzit la tv ca de pe 18 decembrie se face plata. Daca functionarii apia sunt incapabili sa faca niste plati sa isi dea demisia. Va blestem sa aveti pe masa ce au bietii tarani din tara, neplata la timp a subventiilor, platilor pentru calamitati nu afecteaza doar fermierul asta sa va intre bine in capetele voastre ci pe toti cei care traiesc de pe urma asociatiilor agricole.

Iulian 2015-12-22 11:09:20

Am sunat la apia Bucuresti si cel mai probabil vor vira banii in ultima zii din an. Niste excroci, vireaza banii in ultima zi ca sa ii poti ridica undeva pe 7 ianuarie.

tufis aurel 2015-12-22 08:22:20

Oare vor intra bani in cont saptamana asta???

adavarul 2015-12-21 14:44:06

Nu mai intra nici banii de seceta, vedeti-va de treaba linistiti, nu au intrat azi la nimeni, nu mai intra, gata de la anu Din februarie. MINCIUNI PT FRAIERI

noi3 2015-12-20 13:31:45

Cred ca de luni

ionel 2015-12-19 21:26:29

A luat cineva banii de seceta ?

Ultima ora

Rentrop ∧ Straton
Newsletter gratuit
Idei de afaceri pentru 2020. 7 exemple insotite de Planul de Afaceri

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Idei de afaceri pentru 2020. 7 exemple insotite de Planul de Afaceri".



Forum
blaga felician spune: am avut un smochin in curte-am mancat smochine anul trecut ,din primavera au aparut smochine noi si frunze De doua luni frunzele au inceput sa se usuce si fructele si ele Ce s-a intamplat? Ce sa...
04 Sep. 2019 17:39:28
Raspunde la intrebare
Victor Gh Banța spune: În privința comasării terenurilor, cred că trebuie luată în calcul istoricitatea fenomenului : au mai fost comasate numai că-n forma CAP-urilor proprietarul terenului nu avea niciun drept de...