Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Din 28 februarie, se platesc ajutoarele nationale tranzitorii

din-28-februarie-se-platesc-ajutoarele-nationale-tranzitorii

Acest lucru va fi posibil deoarece bugetul a fost aprobat joi de catre presedintele Iohannis.



Conform unor precizari facute de ministrul Agriculturii, subventiile din bugetul national vor incepe anul acesta din 28 februarie, intr-o perioada in care fermierii pot sa le foloseasca, in conditiile in care, in 2016, acestea s-au platit abia in lunile iunie si iulie.
 
Joi dupa-amiaza, presedintele Klaus Iohannis a anuntat ca a promulgat Legea bugetului de stat si Legea asigurarilor sociale pe anul 2017.

 
Astfel, aproximativ 681.000 de beneficiari vor primi ajutoare nationale tranzitorii in sectorul vegetal pentru culturile amplasate pe teren arabil.
 
Guvernul a aprobat, miercuri, plafonul si cuantumul ajutoarelor nationale tranzitorii in sectorul vegetal pentru culturile amplasate pe teren arabil (ANT 1), care se acorda pentru anul de plata 2016.
 
Plafonul este de 119,422 milioane de euro, reprezentand echivalentul a 531,87 milioane de lei, si se aloca de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Agriculturii si Dezvoltarii Rurale pe anul 2017.
 
Cuantumul ANT 1 este de 17,72 euro/hectar, reprezentand echivalentul a 78,92 lei/hectar, iar suprafata eligibila pentru plata ANT 1 la 31 ianuarie 2017 este de 6,73 milioane de hectare calculata in urma cererilor de plata depuse si dupa efectuarea controalelor administrative si in teren.

Beneficiarii ANT 1 sunt fermieri activi, fermieri persoane fizice si/sau persoane juridice, universitatile, institutele de cercetare, statiunile didactice, fermele, statiunile si fermele de cercetare si productie agricola, statiunile de cercetare-dezvoltare din domeniul agricol, care au cultivat in 2016 culturi in teren arabil. 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Din 28 februarie, se platesc ajutoarele nationale tranzitorii
Rating:
Nota: 3.86 din 85 voturi

Articole conexe:

clubagricultura.ro

- intrebarea zilei

Plantare puieti de nuci

Intrebare: Buna ziua am casit pe camp niste puieti de nuci in jur de 70 si intrebarea mea este.Are ceva daca le bag in apa cu pamant galben si gunoi de grajd in pivnit,pana la sfarsitu lui Februarie inceputul lui Martie si dupa aceea sa plantez in livada?

Raspuns: Salut. Nucii isi vor continua perioada de vegetatie si asa dar sa nu va asteptati la productii mari... citeste tot raspunsul aici

Comentarii
Comentarii8 comentarii


Fermier 2017-02-21 20:27:32

Despre cei care suntem blocați de noua forma de control teledectie nu spuneți nimic domnilor de la APIA ?????

mihai 2017-02-21 11:30:20

Salut știe cineva când încep să vireze bani pentru cine nu a primit nimic pe 2016,Iar m-au chemat la Apia ci Acte toate bune nimic greșit în teren au dat Ok . Dar banii???

Fermier 2017-02-21 03:43:05

Muie Klaus ! Si tie si muistei de nevasta a ta !

fermier prostit 2017-02-20 13:52:30

Ati terminat controalele pe 2016? Nu mai spuneti incompetenților! Va spun eu ca cei cu restante din 2015 sau care au fost la control nu intra la plată.Huu!

wwwPaulowniaRomaniaTk 2017-02-19 13:15:11

PENTRU IMPADURIRE: ARBORELE PAULOWNIA - SEMINTE TOMENTOSA SI HIBRID9501.
Semintele Paulownia sunt de tip Tomentosa si 9501 hibrid, cu crestere rapida, crEeate pentru Romania si avand certificat de calitate oferit de producator. Semintele sunt insotite de fertilizator + ghid de crestere.

Pachete disponibile:
-2000 seminte+fertilizator+ghid=60lei
-1000 seminte+fertilizator+ghid=40lei
-500 seminte+fertilizator+ghid=30lei

Formular de comanda : http://www.123contactform.com/form-1873075/Comanda-Paulownia


www.paulowniaromania.tk

Utilizarile arborelui Paulownia includ:
- obtinerea de lemn pentru constructii si mobilier datorita rezistentei sale mari raportat la volum. Arborele atinge volumul de 0.7mc/buc in 3-4ani si 1mc/buc in 7 ani.
-obtinerea de material lemnos-biomasa pentru peleti, brichete sau lemn de foc având puterea calorica mare si având doar 15% umiditate la maturitate. Biomasa poate fi exploatata inca din primul an al plantatiei.
-folosirea frunzelor pentru nutret având capacitatea nutritiva superioara lucernei
-folosirea florilor din coroana bogata pentru apicultura
-creearea de bariere naturale-perdele de vegetatie pentru protejarea împotriva viscolului, arborele crescand peste 15m in primii 3 ani.
-ornamental pentru frumusetea coroanei acestuia formate din frunze mari si flori roz.

Costul de livrare prin posta romana este de 14 lei si include asigurare. Se poate expedia si prin curier.
Pentru detalii referitoare la oferta de seminte de paulownia si puieti de paulownia consultati siteul nostru www.paulowniaromania.tk

Despre arborele Paulownia:
http://paulowniaromania.tk/arborele_paulownia.html
Telefon: 0756455222

ioan 2017-02-17 17:15:46

Dati ne banii pe agromediu 2015 hoților ca ati depasit termenul legal 31.12.2016!

marin 2017-02-17 14:36:06

niste nenorociti si sabotori la puscarie cu ei

Fermier 2017-02-17 11:02:44

Sa ne băgăm pula in gura lui Iohanis , ca mult il mai slăviți , sa vedem pe ce data o sa se amâne plățile cand ajungem pe 28

Ultima ora

Newsletter gratuit
Cele mai bune afaceri de inceput de an 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Cele mai bune afaceri de inceput de an 2017".



Forum
LARRY ELLISON spune: Am nevoie de un împrumut aplica acum Sunteți un bărbat sau o femeie de afaceri? Aveți nevoie de fonduri pentru a vă începe propria afacere? Aveți nevoie de împrumut pentru a vă achita...
27 Mai 2017 07:59:06
Raspunde la intrebare
Aikaterine spune: Buna, Numele meu este Aikaterine din România. Vreau să-i mulțumesc domnului James Parker, care ma ajutat să obțin un împrumut. În ultimele trei luni, am căutat un împrumut pentru a-mi...