Exclusiv
Publicat in: Stiri
O delegaţie formată din reprezentanţi ai Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale (MADR), ai Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) şi ai Agenţiei Naţionale Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA) a participat în data de 27 iulie 2011, la o întâlnire tehnică cu reprezentanţii Comisiei Europene pentru discutarea propunerilor de modificare a Planului Naţional pentru Dezvoltare Rurală 2007-2013.
În urma acestor discuţii, a fost agreată, de către reprezentanţii Comisiei Europene, introducerea în PNDR a măsurii de bunăstare a animalelor pentru porc şi pasăre, precum şi realocarea unor fonduri substanţiale către măsurile 121 „Modernizarea exploataţiilor agricole”, 123 „Creşterea valorii adăugate a produselor agricole şi forestiere”, 312 „Sprijin pentru crearea şi dezvoltarea de micro-întreprinderi” şi Leader. De asemenea, Comisia Europeană a acceptat includerea în criteriile de selecţie a unităţilor mici pentru sacrificarea animalelor şi procesarea cărnii.

Totodată, au fost discutate şi acceptate propunerile MADR privind creşterea nivelului sprijinului pentru tinerii agricultori de la 25.000 la maximum 40.000 euro, precum şi crearea unor facilităţi pentru beneficiarii măsurii 313 privind încurajarea activităţilor turistice în scopul creşterii absorbţiei fondurilor alocate acestei măsuri.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Propriul meu plan de afaceri


Stick-ul "Propriul meu plan de afaceri" Ai planuri de afaceri standard Esti o persoana dinamica Profita de Stick-ul "Propriul meu plan de afaceri" Ai 7 modele practice de planuri de afacere cu care obtii mai usor finantari si chiar fonduri europene la mai putin de 100 de lei Stick-ul "Propriul meu plan de...

Oferta Speciala
valabila 48h


Pentru aplicarea acestor modificări începând cu următoarele sesiuni de depunere a proiectelor aferente fiecărei măsuri, MADR urmează să înainteze oficial propunerile agreate la începutul lunii septembrie 2011.

Votati articolul

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Urmareste-ne pe Google News

Articole conexe

AFIR: Fonduri europene pentru achizitia de utilaje
AFIR: Fonduri europene pentru achizitia de utilaje
Cu ajutorul acesteia, crescatorii de animale vor putea accesa fonduri europene in vederea...
Fonduri europene: 300.000 euro/ferma pentru achizitia de utilaje
Fonduri europene: 300.000 euro/ferma pentru achizitia de utilaje
Aceasta linie de finantare din fonduri europene este una mult asteptata de catre fermieri. De...
Fonduri Europene: Achizitia de utijlaje agricole primeste 300.000 euro/proiect
Fonduri Europene: Achizitia de utijlaje agricole primeste 300.000 euro/proiect
In cazul acestor fonduri europene, proiectele se depun la Agentia pentru Finantarea Investitiilor...
Fonduri europene: O noua finantare pentru tinerii fermieri
Fonduri europene: O noua finantare pentru tinerii fermieri
Noua finantare pentru tinerii fermieri poarta numele de "DR-12 - Investitii in consolidarea...

Ultima ora

Viitor incert pentru fermieri: Ce se intampla cu fondurile europene in 2025
Viitor incert pentru fermieri: Ce se intampla cu fondurile europene in 2025
In ciuda depasirii termenelor anuntate de seful MADR, noutatile legate de liniile de finantare nu...
Buget MADR: Aviz favorabil in comisiile de specialitate din Parlament
Buget MADR: Aviz favorabil in comisiile de specialitate din Parlament
Proiectul de buget a fost aprobat cu 27 de voturi "pentru" si 16 "impotriva"....
Discutii la Bruxelles: Se stabilesc regulile pentru subventii
Discutii la Bruxelles: Se stabilesc regulile pentru subventii
Ministrul Florin Barbu participa astazi, 27 ianuarie, la prima reuniune a Consiliului AgriFish...
Crescatorii de ovine si bovine, in fata unui nou pericol
Crescatorii de ovine si bovine, in fata unui nou pericol
In ceea ce priveste vanzarea animalelor, in prima partea lucrurile pareau bune, cu preturi...

Idei de afaceri in agricultura



Rentrop ∧ Straton
Newsletter gratuit
TOP 4 Afaceri agricole în 2025

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "TOP 4 Afaceri agricole în 2025".
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop∧Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Rubrica meteo
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton
Raport Special Gratuit
TOP 4 Afaceri agricole în 2025
Adauga mai jos adresa ta de email si vei primi raportul special gratuit "TOP 4 Afaceri agricole în 2025" impreuna cu cele mai noi stiri si informatii din agricultura.
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016