România trebuie să îşi concentreze investiţiile pentru modernizarea agriculturii, şi nu pentru subvenţii, a declarat joi, într-un seminar, ministrul Agriculturii, Mihail Dumitru. “Noi trebuie să investim mai mult în modernizarea industriei decât să dăm subvenţii directe. Indiferent câte subvenţii vom da, cauza problemei nu se rezolvă”, a spus Dumitru. El a adăugat că, atât timp cât nu vor fi competitive, fermele româneşti vor avea probleme.
Ministrul a răspuns astfel solicitării preşedintelui Patronatului Cărnii de Porc, Gheorghe Caruz, ca ministerul să se concentreze în primul rând pe subvenţii. “Dacă zootehnia nu va fi subvenţionată, vom ajunge la o criză alimentară. Noi considerăm că politica agricolă comună este total greşită. Ar trebui să se urmărească producţii mari, de calitate şi ieftine, iar la acest lucru se poate ajunge doar prin subvenţii”, a spus Caruz.
El apreciază că, odată cu eliminarea subvenţiilor, fermele din România vor fi dezavantajate faţă de cele din restul Uniunii Europene. “Noi de asta am mers cu capul plecat la UE, pentru ca fermele noastre să se închidă una după alta?”, s-a întrebat Caruz.
Ministrul a răspuns astfel solicitării preşedintelui Patronatului Cărnii de Porc, Gheorghe Caruz, ca ministerul să se concentreze în primul rând pe subvenţii. “Dacă zootehnia nu va fi subvenţionată, vom ajunge la o criză alimentară. Noi considerăm că politica agricolă comună este total greşită. Ar trebui să se urmărească producţii mari, de calitate şi ieftine, iar la acest lucru se poate ajunge doar prin subvenţii”, a spus Caruz.
Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Propriul meu plan de afaceri
Stick-ul "Propriul meu plan de afaceri" Ai planuri de afaceri standard Esti o persoana dinamica Profita de Stick-ul "Propriul meu plan de afaceri" Ai 7 modele practice de planuri de afacere cu care obtii mai usor finantari si chiar fonduri europene la mai putin de 100 de lei Stick-ul "Propriul meu plan de...
Oferta Speciala
valabila 48h
valabila 48h
El apreciază că, odată cu eliminarea subvenţiilor, fermele din România vor fi dezavantajate faţă de cele din restul Uniunii Europene. “Noi de asta am mers cu capul plecat la UE, pentru ca fermele noastre să se închidă una după alta?”, s-a întrebat Caruz.
Autor: AgroRomania.ro
Votati articolul
Nota: 5 din 1 voturi
Urmareste-ne pe Google News








