Impozitarea agriculturii este necesara. Fara aceasta nu poate fi conceputa nici restructurarea obligatorie a sectorului si nici revitalizarea sistemelor de asigurari de sanatate si pensii. Dar momentul, mereu amanat din motive electorale, al introducerii acestei impozitari a fost pierdut de mult, scrie analistul economic Ilie Şerbănescu.
Acesta precizeaza, într-o analiză publicată pe bloombiz.ro, ca introducerea impozitarii trebuie, din considerente obiective, insotita de alte masuri care sa impiedice a se face mai mult rau decat exista.
Masuri de puternica stimulare a productiei trebuie luate in paralel pentru ca impozitarea agriculturii sa nu elimine complet productia interna, si asa inlaturata din piata de catre supermarketuri. Pai, replica taranului la o asemenea impozitare va fi izolarea si mai stricta a acestora de piata.
Hipermarketurile vor exulta, dar ar trebui sa li se ceara si niscai cosciuge pentru taranii bagati in pamant. Si-apoi, ar trebui sa se constientizeze bine cine sunt subiectii impozitarii! Milioanele de tarani din statistici? Sau sutele de mii din realitatile satului?
Pai, milioanele de tarani din statistici se afla de fapt in Spania si Italia, in timp ce in satele romanesti au ramas aproape exclusiv batrani care asteapta un sprijin, si nu un impozit, si care, in lipsa unui acompaniament social, vor refuza pur si simplu orice fel de impozitare pentru ca mersul la Dumnezeu nu costa nimic!
Acesta precizeaza, într-o analiză publicată pe bloombiz.ro, ca introducerea impozitarii trebuie, din considerente obiective, insotita de alte masuri care sa impiedice a se face mai mult rau decat exista.
Masuri de puternica stimulare a productiei trebuie luate in paralel pentru ca impozitarea agriculturii sa nu elimine complet productia interna, si asa inlaturata din piata de catre supermarketuri. Pai, replica taranului la o asemenea impozitare va fi izolarea si mai stricta a acestora de piata.
Hipermarketurile vor exulta, dar ar trebui sa li se ceara si niscai cosciuge pentru taranii bagati in pamant. Si-apoi, ar trebui sa se constientizeze bine cine sunt subiectii impozitarii! Milioanele de tarani din statistici? Sau sutele de mii din realitatile satului?
Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Ghid practic pentru realizarea de felicitari decupate
Cea mai simpla afacere posibila O puteti demara cu o investitie de doar 100 de euro Procesul de realizare este extrem de simplu si presupune in principiu decuparea manuala a unei bucati de carton dupa un anumit tipar desen folosind drept instrument de lucru un cutter obisnuit cutitas de birou se gaseste in orice librarie si costa...
Oferta Speciala
valabila 48h
valabila 48h
Pai, milioanele de tarani din statistici se afla de fapt in Spania si Italia, in timp ce in satele romanesti au ramas aproape exclusiv batrani care asteapta un sprijin, si nu un impozit, si care, in lipsa unui acompaniament social, vor refuza pur si simplu orice fel de impozitare pentru ca mersul la Dumnezeu nu costa nimic!
Autor: AgroRomania.ro
Votati articolul
Nota: 5 din 1 voturi
Urmareste-ne pe Google News








