Exclusiv
Publicat in: Stiri
Preţurile practicate în pieţele volante din Bucureşti, inclusiv în cea din curtea Ministerului Agriculturii, sunt mai mari decât cele din pieţele obişnuite, a declarat ministrul de resort Valeriu Tabără, care susţine că în două săptămâni va avea un răspuns pentru rezolvarea acestei probleme.
"Ceea ce se întâmplă acum în pieţele din marile oraşe este inadmisibil, pentru că în ele nu au acces în niciun caz fermierii. Şi vă rog să vă duceţi prin pieţele volante şi să vedeţi cam care e preţul. Mi se pare şi aici o aberaţie, ca în pieţele volante, chiar şi în cea care este aici, în curtea Ministerului Agriculturii, preţurile să fie mai mari decât cele din piaţă. Nu este normal", a spus Tabără agenţiei MEDIAFAX.

El a adăugat că în aproximativ două săptămâni va avea un răspuns legat de rezolvarea problemelor din pieţele volante.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Cultura de sofran


Afla acum tot ce trebuie sa stii despre cultura de sofran - "aurul rosu"   Iti propunem afacerea anului cultura de sofran De ce tocmai sofran Pentru ca Sofranul Crocus stativus furnizeaza cel mai scump condiment din lume Si nu numai Este si cel mai scump aliment mai scump decat caviarul carnea de vita Kobe sau otetul...

Oferta Speciala
valabila 48h

Ministrul spune că aceste pieţe permit accesul doar anumitor fermieri, nu şi celor care vând un mănunchi de pătrunjel.

"Cine îi împiedică pe fermieri să intre în pieţele volante? Să-i întrebaţi pe primarii de sector. Eu nu pot interveni, pentru că în multe cazuri sunt pieţe private", a afirmat Tabără.

El apreciază că evaziunea pe segmentul legume şi fructe depăşeşte 200 de milioane de euro pe an , iar în cazul întregului sector agricol suma este mai mare de un miliard de euro.

Votati articolul

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Urmareste-ne pe Google News

Articole conexe

Valeriu Tabara, fostul ministru al agriculturii, a fost operat
Valeriu Tabara, fostul ministru al agriculturii, a fost operat
Starea de sanatate a acestuia este buna. Interventia s-a facut la piciorul drept, dupa ce in urma cu...
Valeriu Tabara: Vrem sa luam cateva masuri pentru comasarea terenurilor
Valeriu Tabara: Vrem sa luam cateva masuri pentru comasarea terenurilor
"Am discutat extinderea afacerilor din Romania pentru ca ei furnizeaza proportia cea mai mare de...
Valeriu Tabara: In unele momente, plugul nu are ce cauta in Baragan
Valeriu Tabara: In unele momente, plugul nu are ce cauta in Baragan
"Am fost surprins sa aflu ca anul acesta suprafata cultivata a scazut sub 3 mil de hectare. In...
Dacian Ciolos si Valeriu Tabara, prezenti la deschiderea targului agricol POLAGRA 2011, in Polonia
Dacian Ciolos si Valeriu Tabara, prezenti la deschiderea targului agricol POLAGRA 2011, in Polonia
POLAGRA este al treilea targ agricol ca marime din Europa si se desfasoara in perioada 12 - 15...

Ultima ora

Viitor incert pentru fermieri: Ce se intampla cu fondurile europene in 2025
Viitor incert pentru fermieri: Ce se intampla cu fondurile europene in 2025
In ciuda depasirii termenelor anuntate de seful MADR, noutatile legate de liniile de finantare nu...
Buget MADR: Aviz favorabil in comisiile de specialitate din Parlament
Buget MADR: Aviz favorabil in comisiile de specialitate din Parlament
Proiectul de buget a fost aprobat cu 27 de voturi "pentru" si 16 "impotriva"....
Discutii la Bruxelles: Se stabilesc regulile pentru subventii
Discutii la Bruxelles: Se stabilesc regulile pentru subventii
Ministrul Florin Barbu participa astazi, 27 ianuarie, la prima reuniune a Consiliului AgriFish...
Crescatorii de ovine si bovine, in fata unui nou pericol
Crescatorii de ovine si bovine, in fata unui nou pericol
In ceea ce priveste vanzarea animalelor, in prima partea lucrurile pareau bune, cu preturi...

Idei de afaceri in agricultura



Rentrop ∧ Straton
Newsletter gratuit
TOP 4 Afaceri agricole în 2025

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "TOP 4 Afaceri agricole în 2025".
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop∧Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton
Raport Special Gratuit
TOP 4 Afaceri agricole în 2025
Adauga mai jos adresa ta de email si vei primi raportul special gratuit "TOP 4 Afaceri agricole în 2025" impreuna cu cele mai noi stiri si informatii din agricultura.
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016