Exclusiv
Publicat in: Stiri
Mihail Dumitru, ministrul agriculturiiRomânia susţine acordarea de subvenţii directe pentru compensarea pierderilor producătorilor agricoli, reduceri sau exceptări fiscale, precum şi stabilirea unui fond de criză şi contracte-cadru între fermier şi procesator, potrivit unui comunicat emis, ieri, de Ministerul Agriculturii.

Ministrul agriculturii şi dezvoltării rurale, Mihail Dumitru a participat la reuniunea Consiliului Uniunii Europene (Agricultură şi Pescuit), unde a fost discutat raportul Comisiei către Parlamentul European, legat de opţiunile de etichetare în domeniul bunăstării animale şi stabilirea unei reţele europene de centre de referinţă pentru protecţia şi bunăstarea animalelor, de viitorul PAC, respectiv de măsurile de gestionare a pieţei după anul 2013.
În ceea ce priveşte Politica Agricolă Comună, România s-a declarat în favoarea menţinerii instrumentelor actuale de intervenţie pe piaţă precum şi pentru adoptarea unor măsuri care să combată efectele volatilităţii preţurilor şi să contribuie la revigorarea pieţelor.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Magazin Online - cum sa pornesti propria ta afacere online


Vrei sa demarezi o afacere online Secretele comertului online iti sunt in sfarsit dezvaluite in stick-ul “Magazin Online - cum sa pornesti propria ta afacere online” Te gandesti sa demarezi o afacere orice fel de afacere Atunci primul pas pe care il ai OBLIGATORIU de facut consta in realizarea unui mic studiu de piata serios...

Oferta Speciala
valabila 48h

Aceste măsuri ar putea fi: subvenţii directe pentru compensarea pierderilor de venit ale producătorilor, reduceri sau exceptări fiscale, stabilirea unui fond de criză şi contracte cadru între fermier şi procesator.

Totodată, România susţine consolidarea rolului organizaţiilor interprofesionale în ideea că aceste forme asociative trebuie să dispună de instrumente adecvate pentru îmbunătăţirea calităţii produselor, prevenirea şi gestionarea crizelor, putând astfel accesa fonduri europene.

În privinţa unor noi instrumente, un program comunitar de reconversie a plantaţiilor pomicole, similar celui din sectorul vitivinicol, poate reprezenta o oportunitate pentru creşterea competitivităţii acestui sector la nivel comunitar. In prezent, Romania se afla intr-o situatie dificila pe piata fructelor, fiind nevoita sa concureze cu tari precum Ungaria si Polonia, unde s-au investit sume importante in reintinerirea plantatiilor pomicole si unde costul de productie este mai scazut, dupa cum a aratat duminica, in emisiunea Viata Satului, Emil Farago, administratorul Pomicola Batos (minutul 12:10)

Având în vedere noul statut al României ca observator în cadrul Comitetului OECD pentru Agricultura (CoAg), România intenţionează să se implice în vederea stabilirii unor politici agricole eficiente la nivel mondial care să răspundă provocărilor actuale.

Acesta e prima reuniune a Consiliului de Miniştri sub mandatul comisarului pentru agricultură şi dezvoltare rurală Dacian Cioloş.

Votati articolul

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Urmareste-ne pe Google News

Articole conexe

Mihail Dumitru, DG AGRI: Anul trecut, rata de eroare a fost de 8%, depasind astfel cu mult pragul de 2% acceptat de catre autoritatile de la Btuxelles
Mihail Dumitru, DG AGRI: Anul trecut, rata de eroare a fost de 8%, depasind astfel cu mult pragul de 2% acceptat de catre autoritatile de la Btuxelles
 „In ultima vreme avem din ce in ce mai multe probleme cu gestionarea corecta a...
Fonduri europene de 1,6 miliarde euro utilizate in agricultura. Oficial, merge bine. Dar cat de bine merg de fapt proiectele? Mihail Dumitru, fost ministru al agriculturii, a discutat online cu citito
Programul SAPARD s-a incheiat, cu fondurile utilizate aproape integral dar si cu probleme constatate...
Gheorghe Antochi (PSD): Răspunzători pentru situaţia din Agricultură sunt Emil Boc şi Mihail Dumitru
Guvernul, primul-ministru Emil Boc şi conducerea Ministerului Agriculturii, în frunte cu fostul...
Mihail Dumitru a obţinut în ultima zi de mandat banii pentru plata tuturor obligaţiilor către fermieri pentru trimestrele trei şi patru
Fostul ministru al agriculturii Mihail Dumitru a precizat, vineri, în ultima conferinţă de presă...

Ultima ora

Viitor incert pentru fermieri: Ce se intampla cu fondurile europene in 2025
Viitor incert pentru fermieri: Ce se intampla cu fondurile europene in 2025
In ciuda depasirii termenelor anuntate de seful MADR, noutatile legate de liniile de finantare nu...
Buget MADR: Aviz favorabil in comisiile de specialitate din Parlament
Buget MADR: Aviz favorabil in comisiile de specialitate din Parlament
Proiectul de buget a fost aprobat cu 27 de voturi "pentru" si 16 "impotriva"....
Discutii la Bruxelles: Se stabilesc regulile pentru subventii
Discutii la Bruxelles: Se stabilesc regulile pentru subventii
Ministrul Florin Barbu participa astazi, 27 ianuarie, la prima reuniune a Consiliului AgriFish...
Crescatorii de ovine si bovine, in fata unui nou pericol
Crescatorii de ovine si bovine, in fata unui nou pericol
In ceea ce priveste vanzarea animalelor, in prima partea lucrurile pareau bune, cu preturi...

Idei de afaceri in agricultura



Rentrop ∧ Straton
Newsletter gratuit
TOP 4 Afaceri agricole în 2025

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "TOP 4 Afaceri agricole în 2025".
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop∧Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton
Raport Special Gratuit
TOP 4 Afaceri agricole în 2025
Adauga mai jos adresa ta de email si vei primi raportul special gratuit "TOP 4 Afaceri agricole în 2025" impreuna cu cele mai noi stiri si informatii din agricultura.
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016