Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Fermierii cer ca avansurile pentru subventiile pe suprafata sa fie platite pana pe 1 noiembrie

fermierii-cer-ca-avansurile-pentru-subventiile-pe-suprafata-sa-fie-platite-pana-pe-1-noiembrie

In replica, oficialii de la APIA si MADR spun ca fac tot ce e posibil, insa nu pot preciza o data exacta la care se va incepe efectuarea platilor.


Fermierii au inceput sa dea semne de nemultumire, in conditiile in care APIA intarzie sa inceapa plata avansurilor la subventiile pe suprafata, avansuri ce ar fi trebuit sa intre in conturile beneficiarilor incepand cu data de 16 octombrie.
 
O ancheta a DNA vizand doi fosti directori ai APIA, urmata de un control administrativ, au intarziat insa bunul mers al lucrurilor, astfel ca oficialii agentiei s-au vazut pusi in situatia de a nu putea incepe plata avansurilor la data stabilita, comunicand ca se asteapta finalizarea controlului administrativ.
 
De la momentul acelui anunt, fermierii nu au mai primit niciun semn, iar in aceste conditii au aparut primele reactii din randul lor, acestia manifestandu-si nemultumirea si ingrijorarea fata de intarzierea platilor.
 

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Afaceri la Cheie - Cultivarea ciupercilor Champignon


Ciuperci Champignon - O afacere de milioane Milioanele TALE Ciupercile champignon Agaricus sunt cultivate inca din secolul XVII Cercetarile si experimentele au demonstrat eficienta culturii de Agaricus precum si calitatile culinare deosebite ale acestei ciuperci In prezent cultura ciupercilor champignon se extinde tot mai mult...

Oferta Speciala
valabila 48h

Astfel, Dumitrul Andresoi, unul din liderii crescatorilor de ovine, spune ca avansurile trebuie platite pana la data de 1 noiembrie, in caz contrar, crescatorii de animale riscand sa fie nevoiti sa isi vanda animalele.
 
„A fost un an dificil. Cererile unice de plata s-au luat foarte greu la APIA, s-au depus undeva pana pe 20 iulie. Nu stim cand luam subventia. Noi speram ca Ministerul Agriculturii sa faca eforturi sa ne dea avansul pe suprafata pana cel tarziu la 1 noiembrie. Ar fi trebuit sa primim banii dupa 16 octombrie, dar noi cerem sa ni se dea banii pana la 1 noiembrie, adica sa fie facute platile. Nu suntem oameni care sa ne plangem, suntem ciobani, invatati cu greutatile, dar anul acesta parca ne-a pus capac. Anul trecut, boala limbii albastre ne-a zdruncinat serios, anul asta, seceta. Exportul spre Iordania este blocat tot din cauza bluetongue. Daca nici avansul pentru subventia pe suprafata nu se da, o sa fie foarte greu pentru fermieri. Deja foarte multi sunt disperati si vor sa-si vanda animalele”, a declarat acesta in cadrul unei emisiuni televizate.
 
Reprezentantii APIA spun in continuare ca nu pot preciza o data exacta la care se va incepe plata avansurilor, mentionand insa ca termenul limita este 30 noiembrie.
 
Cel putin, din punct de vedere al disponibilitatii fondurilor, nu sunt probleme, seful MADR anuntand ca cei 850 de milioane de euro necesari platii avansurilor pentru subventiile pe suprafata vor fi imprumutati de la Ministerul de Finante.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

ComentariiComentarii35 comentarii





calin 2015-11-26 10:30:12

Eu macar m-am linistit, sunt la control. Partea buna e ca nu ma mai intereseaza de avansuri, partea proasta e ca....
Stie cineva cei care suntem la control oare pe cand avem sanse de subventii?

cosmin 2015-11-11 09:48:43

Am sunat la apia si mi au spus ca de pe15 noiembrie incep plata avansuriilor pe suprafata.

revolutionar 2015-11-04 11:38:00

noi cei din agricultura comentam pe internet dar nu este nimeni dintre noi cine sa iasa pe strada pentru drepturile noastre,uitati la tineri de astazi au dat afara pe ponta,poate daca putem sa facem un loby acum pentru varianta Ciolos primministru o sa aiba sansa si agricultura deci a sosit momentul bravo tinerilor.

alex 2015-11-04 11:00:12

Da cand a aprobat fermiere. Spune mi si mie ?

fermier 2015-11-04 08:45:47

a aprobat deeeemuuult, intrați fraților pe siteuri care vă informează la timp

alin 2015-11-04 08:39:59

Si inca ceva de unde naiba au scos banii pentru despagubiri?
Daca veti urmari o statistica dupa ce se va termina depunerea cererilor pentru despagubiri veti constata cu surprindere ca cei care au depus cereri sunt in marea lor majoritate fermieri de pe unitati administrative teritoriale care au conducatori de culoarea politica a guvernantilor.
Au facut totul pentru bunastarea lor si a celor de-o potriva cu ei.

alin 2015-11-04 08:36:39

Guvernul a aprobat schema de ajutor de stat pentru compensarea pagubelor cauzate de fenomenul meteorologic de seceta severa in perioada aprilie-septembrie 2015 pentru aceia a caror culoare politica este aceiasi cu cea a guvernului.
Au facut tottul peste noapte fara o informare prealabila a tuturor potentialilor beneficiari.
Aceasta schema de ajutor este discriminatorie si ar trebui denuntata.
As vrea sa mi spuna si mie cineva care au fost informarile anterioare instituirii acestei scheme. Ordonanta a fost aprobata dupa data de 20 octombrie dar fermierul trebuia sa aiba inregistrat procesul verbal de calamitate pana pe data de 20 octombrie.Ei cum naiba suna asta?

maria 2015-11-03 07:39:23

au spus 16 oct dupa 1 nov acum am ajuns 1 dec stati linistiti poate la anul in decembrie

ionut 2015-11-02 18:51:32

Rusine sa le fie ca ne mint de atata timp vede ca le merge si noi nu zicem nimik sa vezi de era in alta tara a Uniuni Europene cum ieseau afara din case dar la noi nimeni nu zice nimik

elena 2015-11-02 14:39:40

Minciuni!Nu v ati convins de cat minte ministrul asta?si anu trecut se jura ca da 38 lei la oi si a dat 28,si aia in aprilie.Isi bat joc de noi!ma intreb dc draq nu uita sa plateasca salariile celor de la apia ,salarii dr zeci de milioane sa taie frunze la caini.un simplu angajat are 4000 lei pe luna!!!rusineee

maria 2015-11-02 13:23:59

FERMIER PE AGROINFO SCRIE CA INCEP PLATILE PE SUPRAFATA CU 1 NOIEMBRIE DAR CEI DE LA APIA AU SPUS CA NU DUPA 1 DECEMBRIE

maria 2015-11-02 13:06:53

EU AM VB DE PLATILE PE SUPRAFATA SI AGROMEDIU SI ASA MI SA SPUS CA DUPA 1 DECEMBRIE INCEP SA INTRE IN CONTURI BANI...DOMNULE FEMIER

fermier 2015-11-02 12:59:12

maria si mada, am sunat la APIA, e exact cum scrie AGROINFO, s-a făcut deja dispozitia de plată ptr motorina din trim 1 si 2. dvs. despre ce vorbiti? poate despre alte subventii. cine v-a spus de la apia că nu e asa, ca pe agroinfo scrie cu nume si prenume cine zice

Mada 2015-11-02 12:43:48

La fel mi sa spus si mie de la centrul judetean ca dupa data de 1 decembrie incep platile si ca pana pe 25 for fi finalizate

maria 2015-11-02 12:14:44

ACUM AM VB LA APIA BUC SI AU SPUS CA VOR PLATI CU 1 DECEMBRIE NU AU PRIMIT NIMIC CA SA FACA PLATILE CU 1 NOIEMBRIE CUM DECLARA FAIMOSUL MINISTRU.....AU SPUS CA INFORMATIILE LE LUAM DE LA APIA NU DE PE INTERNET!!!!!

Vlad 2015-11-02 11:00:50

Isi permit sa amane sa nu ne plateasca deoarece le permitem noi,nu suntem uniti sa ne cerem drepturile si sa iesim in strada,pe langa faptul ca suntem membri UE, respectem toate legile impuse de ei dar primim cea mai mica subventie.

rafyluta 2015-11-02 10:28:24

Nu intelegem de ce ni se opresc noua suventiile pentru controale DNA la APIA, Sa-i controleze draga daca au timp sa fure si de aici.Dar noi nu avem nici o vina , noua sa ne dea bani ca noi muncim nu FURAM si pe eiiiii sa-i tot caute pana face plopu pere ca ori cum corb la corb nu-si scoate ochi.Noi nu putem sta pana controleaza ei ,,gaina de ou,,ca trebuie arat de toamna,dat ingrasamant si asa mai.....De ce nu iau cautat pana sa dea drumul la plati sau au fost in concedii, noi nu avem concediu in agricultura,noi muncim sa poata ei fura pe spinarea noasta. CA DACA AGRICULTORII taraniNU LUCRA PAMANTU NU AR AVRA EI DE UNDE FURA.

FERMIER 2015-11-02 08:52:19

MULTA.......M_ _ E?!?!!...constantin; ministru de cacat........

maria 2015-11-01 11:42:05

daca trebuia sa restituim noi fermierii niste banuti data era stabilita si plateam si penalizari dar ei.....ce platesc ...nimic nici macar drepturile noastre ....cand se vor tine de cuvant sa inceapa platile asa cum era stabilit adica 16 octombrie....sau 16 octombrie devine 16 noiembrie......rusine!!!!!!!!!!

Mada 2015-10-30 22:55:00

....si au fost platite....
Suntem prea toleranti,si din cauza asta nimeni nu ne baga in seama,nu le pasa de noi,adevarul este ca nici noi fermieri nu stim sa ne cerem drepturile,stam cau mainile in san si acceptam tratamentele precare din partea lor

Mircea 2015-10-29 17:36:22

problema e , ca nimănui nu ii pasa de noi agricultorii !!! Noi ne dam si ultimi bani din casa pt ceea ce facem si când e vorba sa primim ceea ce al nostru , primim in gura !!! Sa ii ia dracu in frunte cu Ponta si Constantin !! Numai minciuni si minciuni !! Nu ma Mir ca pleacă lumea din țara !! Sa mai rămână doar Hoții ăștia aici !!

Raznatovici 2015-10-28 11:42:33

Nici o sansa cu banutii pana la 01 decembrie 2015...! bani sunt...dar la jumatate de necesar... Chiar si la seceta...guveernul a alocat 1/2 ..la rectificare...Problema este ca finantele...sunt deja pe rosu ...si se imprumuta non stop, sunt pe varza.....! Asa ca...acum se fac manarelile...ca si anul trecut...iar ei dau vina...tot pe DNA... Functionarii de ce nu fac controalele, ori nu le-au facut pana acum....? Doar nu le fac directorii....penali...! Acum se fac hartiile.... pentru diferentele care ajung...in buzunarele lor.. iar la anul...vine din nou DNA-ul, iar scandal...de mil.dde Euro...si atat...! Trebuie de mers cu vacile , oile si gunoiul de grajd, in curtea ministerului agriculturii...dar si in fata guvernului...Asa cum fac fermierii...occidentali!!! Hoti si mincinosi...iar noi stam pe nett... Sa stiti...ca avem o mare parte din vina!!!

fermier arad 2015-10-27 21:06:20

Isi bat joc de noi, chiar si cu cercetarile astea, doar praf in ochi, mai le trebuie bani si hai si noi la control.Bine ar fi sa se ia masuri reritoare la hotii din toate functiile de conducere....... dar este praf in ochi. Asteptam si noi toti subventiile, speram, speram, ca sa ne putem semana terenul, lua furaje, etc. inca nimic

fermiera clujj 2015-10-27 20:55:29

NU VA MIRATI OAMENI BUNI CA SE FURA CA IN CODRU ,DACA LA NIVEL DE COMUNA UNDE SUNT APROXMATIV 1000 DE OAMENI DE TOATE CATEGORIILE,SE FURA MILIARDE , DAPOI LA NIVEL DE TARA, SI DIN BANI EUROPENI?NOI TARANI , CEI CARE UNTEM MUNCITORI SI LUCRAM PAMINTU NIMAI NOI STIM CUM SI CIT EFORT DEPUNEM SUNTEM LA MINA LOR ,STITI VORBA ACEIA ; SPRIJINITIVA PE TARANI! DAR PINA CIND?O DATA TOT VA IESI TARANU IN STRADA SI ATUNCI VAI SI AMAR DE EI !BATAIE DE JOC DE BIETI TARANI ,CA CEI CU PF SUNT MULTI MAFIOTI,DAR TARANU ADEVARAT CARE TRAGE E BAGAT IN MINECA !NU VA AJUTE BUNU D-ZEU LA CE VA RUGATI, SAU NICI IN ALA NU AVETI FRICA SI RUSINE!

Andreea 2015-10-27 15:36:55

Avem nevoie de bani ,nu de minciuni și promisiuni !!!controalele trimiteți la timp și cereți mii de documente,dar banii nu îi dați! !!rușine acestei instituții

daniel 2015-10-26 12:01:09

conform agroinfo pe la începutul lui brumar anul Domnului 2015 încep plățile din avansul pe suprafața, care sunt în valoare de aprox. 40 euro pe ha.

Balan Ana 2015-10-24 21:26:20

Stie cineva dak se da adeverinta ptr plata in avans la bovine?

tot fermier 2015-10-24 16:41:36

nu incepe plata, sunati la apia buc sa va convingetii daca vom loa ceva pina pe 1 decembrie...daca.

fermier 2015-10-24 13:38:08

Deci sa inteleg ca se vor incepe platile pana in data de 1 noiembrie?, cine stie exact daca controalele administrative a celor doi fosti directori s-au incheiat,si decis- ar putea incepe livrarile avansurilor pentru suprafata?, rog pe cei care isi verifica zilele acestea contul, si minunea se intampla, sa ne spuna si noua daca banii incep sa se livreze ! Multumesc

Balan 2015-10-21 16:58:44

Au furat 5 funcționari , sa blocat toata țara din cauza lor . Culmea hoției si golăniei in țara asta . Bai nenorociților oamenii chiar au nevoie de avansul asta , nu mai încordați nervii tuturor !

Lili Fermier 2015-10-21 16:12:53

Va întreb eu dragi agricultori că dacă HOȚII care ne conduc nu și-ar fi luat banii la timp cum ar fi????dar nu-mi este milă de ei că atâta au furat de la noi că le-au crescut burțile de nu li se mai văd capul.DNA -ul pe o ușă îi bagă iar ei pe ala ies,pe noi ne mulg cu taxe si impozite pe venit dar ei cu un venit mai mare ca noi și nu plătesc atât statului.NERUȘINAREA LOR NU ARE LIMITE,,,HOȚII ȘI MINCINOȘI....Acuma și subvențiile intră prima dată în buzunarul lor apoi la noi dar se mai folosesc de bani si după aia ne dau subvențiile dacă între timp nu mai apare un soft stricat sau un control,vai de noi de țara aceasta pe care au distrus-o.

Leca Vlad 2015-10-21 15:12:37

Daca am peste 250 de ovine primesc pe cap de oaie 25 de lei subventie sau 50 de lei?

Ultima ora

Rentrop ∧ Straton
Newsletter gratuit
Afaceri in agricultura: 7 idei cu profit garantat in 2021

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Afaceri in agricultura: 7 idei cu profit garantat in 2021".



Forum
Adrian spune: Foarte interesant!
01 Iul. 2021 10:20:40
Raspunde la intrebare
blaga felician spune: am avut un smochin in curte-am mancat smochine anul trecut ,din primavera au aparut smochine noi si frunze De doua luni frunzele au inceput sa se usuce si fructele si ele Ce s-a intamplat? Ce sa...