Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Ministrul Agriculturii: APIA va plati subventiile pe suprafata in februarie 2016

ministrul-agriculturii-apia-va-plati-subventiile-pe-suprafata-in-februarie-2016

Ministrul Agriculturii, Achim Irimescu, anunta ca APIA va incepe in februarie 2016 plata integrala a subventiilor la hectar. Acesta considera ca procedurile pe noul modul informatic trebuie refacute de la zero.


APIA lucreaza cu un sistem informatic instalat de compania Siveco, in consortiu cu Teamnet. Ministrul Agriculturii, Achim Irimescu a anuntat ca APIA va plati in februarie 2016 subventiile europene la hectar, iar acest lucru se datoreaza faptului ca procedurile pe noul modul informatic trebuie refacute de la zero.

Compania IT precizeaza ca sistemul informatic care controleaza distributia subventiilor (IACS - Integrated Administration and Control System) este compus din multe module, fiecare foarte complex, operate de mii de functionari din toata tara. Fiecare cerere de subventii trece în mod obligatoriu printr-un flux de lucru asigurat de sistemul informatic, dar controlat de functionarii APIA.

APIA a semnat contractul abia pe 10 noiembrie, iar in data de 17 noiembrie 2015 a aprobat specificatiile tehnice, in conditiile in care pe 30 noiembrie trebuiau procesate toate cererile.

"Pentru a parcurge toate etapele de analiza, dezvoltare, testare și operare aferente doar modulului de plati in avans sunt necesare, în mod normal, minimum 3 luni", precizeaza dezvoltatorul IT.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Covrigarie - o afacere cu profit imediat


Obtine profit de 3 000 de euro pe luna cu propria ta covrigarie Cate covrigarii intalnesti in drumul tau spre serviciu Numai in zona centrului vechi din capitala sunt vreo 10 Si numarul lor este in crestere Daca esti un pic atent aproape fiecare covrigarie are clienti care stau la coada asteptand sa cumpere covrigi calzi Te-ai intrebat de...

Oferta Speciala
valabila 48h


In acest sens, aproximativ 100.000 de fermieri nu au primit subventiile pe suprafata pe fondul realizarii tarzii a softului pentru procesarea cererilor.

Deci, pentru plata unor avansuri la subventii europene de circa 200 de milioane de lei catre 600.000 de fermieri, modulul electronic in cauza a costat APIA 6 milioane de lei (circa 1,5 milioane de euro).

Subventii 2015: Unde s-au platit deja banii? Unde NU s-au platit? Lista intocmita de cititorii nostri>>

Totodata, se doreste ca pana la finele anului sa se plateasca o parte din subventiile pe agromediu.

"Sper sa reusim sa achitam ceva din platile pe agromediu pana la sfarsitul anului pentru ca ne-am concentrat pe platile SAPSR si nu am reusit sa facem platile la agromediu. Din discutiile avute cu cei de la APIA si cu cei de la soft vom avea 20.000 de solicitari platite pe agromediu, cu circa 19 - 20 milioane de euro, nu cu 70 de milioane de euro cum am sperat. Pe SAPS, avand in vedere procedurile si noul modul de plata care trebui reluat de la zero, garantiile date de cei de la APIA arata ca nu vor incepe mai devreme de februarie", a declarat Achim Irimescu.

Foto: pixabay.com

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Rating:
Nota: 4.58 din 13 voturi

Articole conexe:

Comentarii
Comentarii156 comentarii





Georgiana 2016-01-10 17:19:43

Rușine sa vã fie!!!!! Amanati de pe o luna pe alta !!cum se poate asa ceva ....poate nu-i mai dați deloc pânã la urmã,ne asteptam si la așa ceva!

Ivan 2016-01-10 14:06:27

Luna trecuta au spus ca vor face platile la sfarsitul lui februarie, saptamana trecuta directorul APIA a spus ca la sfarsitul lui martie, iar astzi pe agroinfo ca abia la sfarsitul lui aprilie. FRATILOR, OARE CAND O SA VA TREZITI!!!! CHIAR NU VEDETI CA ASTIA NE DUC CU PRESUL!!! CE TREBUIE SA SE INTAMPLE CA SA NE ORGANIZAM ODATA SI SA IESIM IN STRADA????

luca67 2016-01-10 13:15:24

O analiză făcută de Ministerul Agriculturii, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură APIA cu furnizorul sistemului informatic, în speță SIVECO-Teamnet, cu care lucrează APIA pentru efectuarea plăților s-a finalizat cu o concluzie alarmantă. Subvențiile integrale ar putea ajunge la fermierii români abia în aprilie 2016! Vinovatul ar fi softul APIA!Ce credeti fermieri?

Fermier 2016-01-07 12:56:06

@Flavius...pachetele de agromediu se fac pe o durata de 5 ani.deoarece tu ai incheiat cei 5 ani de pachet, nu vei ma lua agromediu.intra pe apia loghin in cont si vezi la masuri de dezvoltare rurala daca ai bifat...daca ai nu..atunci nu beneficiezi de agromediu.

luca67 2016-01-07 11:08:05

. Cel mai probabil, plata subvențiilor va începe anul acesta pe la sfârșitul lui februarie, începutul lunii martie.declaratie facuta de seful apia pe agroinfo la cei care nu au primit

Flavius 2016-01-07 03:25:37

Nu nu ma instiintat nimeni .iar unii spun ca daca am trecut de cei 5 ani de acuma iau automat agromediu fara sa mai imi apara in cerere.nu stiu ce sa mai cred dar o sa imi dau seama cand iau banii

Georgiana 2016-01-06 13:51:18

aaa din cate stiu era anu in care puteai renunta la agromediu aici intrevin cei care fac dosarul an de an nu te-au instiintat?inseamna ca nu mai ei Flavius

Georgiana 2016-01-06 13:48:03

Flavius eu anu acesta am facut niste cursuri la camera agricola dupa care ne-a dat un atestat care ne-a costat 200 lei pe noi ingineru care se ocupa de dosaru apia ne- a pus sa-l facem ....

Flavius 2016-01-06 01:57:57

Georgiana ce atestat eu 5 ani am luat agromediu anul asta al 6 lea nu mai am agromediu trecut in cerere.o dsa mai iau sau nu?

Georgiana 2016-01-05 15:37:42

mie mi-a spus ca nu m-am incadrat in transa asta desi am pachetul 1 mi-au spus ca la sfarsitul lui ianuarie ....ne-au mai pus sa cheltuim si bani pe atestatu de agromediu.Oare sa nu se fi dat la toti acum ????

eli 2016-01-05 15:23:13

a intrat azi pt cineva agromediu

Anonim 2016-01-05 12:12:41

Am auzit ca in cs au mai intrat bani in cont la fermieri

Fermier 2016-01-05 10:48:56

@Cristi ..curios..vezi sa nu ai caps lok sau intra pe opera sau google crome.

Fermier 2016-01-05 10:46:20

@Maria 0213054800......863....955.......802.sau sa nu te afli in una din situatiile:ermieri excluși de la plată!

Pentru plățile care se fac acum în decembrie 2015, au fost excluși de la plata pachetelor pe măsura 214 – plăți pe agromediu:

- fermierii aflaţi în eşantioanele de control clasic, teledetecţie, ecocondiţionalitate;
- fermierii cărora nu li s-a putut stabili trasabilitatea parcelelor, in istoric;
- fermierii cu transfer de exploataţie în anul 2014;
- fermierii implicaţi în diverse litigii;
- fermierii cu preluare de angajamente;
- fermierii ale căror parcele necesită actualizare în Sistemul de Identificare a Parcelelor Agricole LPIS.

maria 2016-01-04 21:20:55

Fermier da-mi te rog un nr de tel.de la apia bucuresti unde imi poate spune despre plata daca le dau RO SAU CNP.MULTUMESC

cristi 2016-01-04 21:16:01

Fermier asa am bagat... dar nu merge deloc.... nici nu am schimbat parola.

maria 2016-01-04 18:09:30

Fermier P1 SI P2DAR am sunat azi la apia si au zis ca nu au terminat la toti platile pana pe 31 mai fac pana miercuri

Fermier 2016-01-04 17:53:46

@ Cristi baga la id fermier ro de exploatatie si daca esti pf la parola baga cnp...asta daca nu ai schimbat parola.

Fermier 2016-01-04 17:50:29

@Maria ce pachet de agromediu ai?...apia a finalizat plata pe cele 4 pachete de agromediu..ultimi banii au intrat pe data de 31 decembrie...

Fermier 2016-01-04 17:47:29

@Cristi ..da merge

cristi 2016-01-04 17:15:39

Fermier, voua va merge aplicatia ipa online... eu nu pot sa intru absolut deloc.... imi spune ca parola sau codul sunt gresite...

cristi 2016-01-04 17:15:39

Fermier, voua va merge aplicatia ipa online... eu nu pot sa intru absolut deloc.... imi spune ca parola sau codul sunt gresite...

Maria 2016-01-04 16:05:41

A intrat azi la cineva agromediu?

Fermier 2016-01-04 14:34:18

@Lola..se pare ca ai accesat clauza de revizuire..dar ca sa fii sigura/intra pe apia internet logheazate pe aplicatie intra in iacs si vezi la:informare baza de date iacs si vezi in casuta ...masuri de dezvoltare rurala daca ai bifat ceva .daca este nu..inseamna ca nu mai ai masura de agromediu.

lola 2016-01-04 14:12:29

Fermier pachetul e pt zona montana fanete.dar mi a zis de la apia ca anu trecut cand sau facut acte pt anu asta nu mai beneficiez de agromediu ca nu mia m inoit cadastrul pe pamant era o lege atunci da acu nu mai e.si nu stiu ce sa mai cred!

Fermier 2016-01-04 13:58:45

@Lola ce pachet agromediu ai?

Fermier 2016-01-04 13:56:29

@Daria masura 141..sprijinirea fermelor de semizubzistenta..nu are treaba cu agromediu pe fostul pndr.sau actualul pndr.dar la fel ca agromediu aceasta masura este tot pe 5 ani.si da vei lua banii dar nu acum.

eli 2016-01-04 13:13:49

a intrat pt cineva azi bani la agromediu ?

Anonim 2016-01-04 10:42:50

A mai intrat la cineva agromediu?

Daria 2016-01-04 06:50:48

Fermier..îmi cer scz dacă deranjez ,dar se pare că ești singurul care știe unele răspunsuri.. În 2013 am aplicat pt măsura 141 ,pe acel plan scria că aplic măsură de agromediu și aveam nevoie de o anexă de la Apia, acum eu te întreb poate păr puțin aiurită dar asta înseamnă că am agromediu? În primul an mi s-a spus că nu primesc pt că am devenit PFA ,dar nici acum nu primesc? Mulțumesc anticipat..

R.R. 2016-01-03 16:14:26

Inventeaza atatea motive de nu mai stiu ce au mintit mai inainte,adevarul este ca au facut controale pe teren pana inainte de craciun.Posibil sa nu fie gata nici acuma,nu observati ca ne ametesc tot cu stiri tampite despre bucatele din toata suma.N-o sa putem lucra nimic daca ne vireaza tot atata sa nu iasa scandal.Daca cumparau pixuri si hartie in loc de programe sofisticate nefunctionale era gata de mult,la APIA este personal pentru a invada China.

lola 2016-01-03 13:08:52

Fermier am pe 5 ani facut.din 2011 primesc automat si cat este anu asta subventia pe agromediu.?

Ioana 2016-01-03 12:13:50

Buna si La multi ani! In jud Cluj stie cineva daca au intrat banii? Multumesc.

Fermier 2016-01-02 21:19:25

@ nic...din februarie.pina pe 30 iunie.

Fermier 2016-01-02 21:18:03

@ Maria si lola...nu stiti pe citi ani ati facut?...cind faci un pachet de agromediu este clar perioada este de 5 ani..doar anul trecut sa putut trece la clauza de revizuire fara penalizarii...ce naibi mai oameni buni voi nu stiti chiar nimic?si.. sau platit doar 4 pachete de agromediu...fara pachetul 4 si 7 ...

nic 2016-01-02 20:25:20

daca am avut control in teren cand se baga subventia?

maria 2016-01-02 19:42:04

pai trebuia sa iei daca ai pe 5 ani,eu nu stiu pe cat tim am facut dar in fiecare an am luat printe primi si nu am fost nici la control acum LOLA

lola 2016-01-02 19:07:14

Maria da ai reinoit in fiecare an agromediu sau ti a mers asa oe contract.pe cati ani ai facut contract? Eu am pe cinci ani si am facut contract din 2011.mai iau oare?

maria 2016-01-02 18:51:58

cand ti-au intrat agricultor?

AGRICULTOR 2016-01-02 18:48:21

in Maramures au intrat pe agromediu P1.2, 182 E la HA

maria 2016-01-02 17:36:51

Lola scuze

maria 2016-01-02 17:35:22

Lolau eu am luat in fiecare an din 2009,dar acum nu mi-au intrat pana pe 31 cum au zis nu stiu ce sa cred!

lola 2016-01-02 16:08:25

Adi da pe cati ani ai facut agromediu.eu sunt in al cincelea an mai iau? Sau sa mi raspunda cineva care stie.multumesc

Adi 2015-12-31 18:20:21

In sibiu a intrat agromediu sunt al treilea an!

Maria 2015-12-31 13:15:20

In caras severin nu au intrat acum am verificat LA cec, dati de stire daca luati ?LA multi ani, tuturor!

iulian 2015-12-31 09:31:09

In Vrancea a intrat la cineva agromediul?
La multi ani tuturor !

Ioan 2015-12-31 08:55:56

Cat a intrat pentru un ha?

Cata 2015-12-31 08:54:47

ce pachet de agro mediu ati primit ? eu am vechiul p4 culturi verzi

maria 2015-12-30 21:57:34

in caras-severin a intrat la cineva agromediu?

Man 2015-12-30 20:23:05

In mehedinti a intrat la cineva agromediu?

Dorin Toader 2015-12-30 19:55:01

In judetul Cluj . Stie cineva a intrad agromediu ? La multi ani tuturor

Fredy 2015-12-30 19:29:58

La BT

eli 2015-12-30 17:53:32

la ce banca fredy

Fredy 2015-12-30 17:05:44

In jud HD a intrat agromediul astazi in jurul orei 13!

fermier 2015-12-30 16:57:37

Salut . Daca ai facut pe agro mediu in 2011 trebuie sa primesti . Sau livrat numai 3 pachete .

mtcrysty17 2015-12-30 16:51:39

Am si eu o intrebare... cum pot afla daca am contract facut pe agromediu??? la mine bunicul meu a facut toate actele si nu mai stie daca primeste agromediu. Cum pot sa aflu???

fermier 2015-12-30 16:43:44

In jud Alba a intrat banii pe agro mediu de ieri !!!

mihai 2015-12-30 16:37:21

Si eu am verificat in jud. Mures nimic.

Lili 2015-12-30 14:44:00

Nimic,am verificat cardul, dacă cineva va lua să ne dea de știre.Până atunci LA Mulți Ani....

Maria 2015-12-30 13:24:42

A intrat la cineva bani pe agromediu?

Dinu 2015-12-29 18:57:13

-am urgent dezvoltatori de proiect pentru piata globala.
-Proiectul este lansat de curand si are mari perspective.
-NU este necesara niciun fel de experienta!
-Asiguram suport si logistica in desfasurarea activitatii.
-Lucrati intr-un mediu placut, proactiv.
-Principala atributie este mentinerea unei evidente a ofertelor prospectante si actualizate zilnic.
-Oferim sanse reale de avansare in cariera!
-Plata castigurilor realizate este garantata prin contract legal, cu posibilitatea unor bonusuri substantiale.
-Se lucreaza part-time in timpul liber sau full-time, la alegere.
-Programul de lucru este flexibil.
-Cerem seriozitate maxima si dorinta de a invata ceva absolut nou si de viitor.
-Sunt suficiente studiile medii.
-Cerem cunostinte minime de operare pe internet, de lucru cu fisiere word si pdf si navigare online. -Solicitati acum mai multe detalii la una dintre adresele noastre de email: gorun.constantin@gmail.com

Maria 2015-12-29 10:46:11

Ioan dar in cont nu e mimic eu am avut si inainte de 2015 p 1?

Ioan 2015-12-29 10:10:32

Vireaza banii insa au spus ca banii se vireaza numai pentru cei care au avut contracte incepute inainte de 2015 pentru fostele masuri 214 agromediu suma fiind de 124 euro ha.Pentru actuala masura M10 agromediu inca nu se stie clar suma insa se vor vira abia in februarie odata cu zona montana defavorizata.

Ioan 2015-12-29 10:05:43

Am sunat la apia bucuresti saptamana trecuta si au spus ca incep platile agromediu incepand de luni 28 decembrie.Initial m-am bucurat deoarece am de primit si eu pentru P1 agromediu.Am sunat ieri la apia mures sa-mi confirme cand se vi

Maria 2015-12-28 21:19:04

De unde sti Ioan ca intra agromediu zilele acestea?

Ioan 2015-12-28 19:23:55

Zona montana defavorizata intra abia prin februarie,la fel si agromediu masura 10. Saptamana asta o sa intre subventia pentru fostele masuri agromediu 214 .adica pentru cei care au avut contractele facute in anii precedenti 2015.

Maria 2015-12-28 14:28:15

Pe cane intra bani pe agromediu, stie cineva?

Stelica 2015-12-28 14:14:30

Platile pe suprafata zona defavorizata cand incep oare? Pana anul trecut se faceau platile inainte de craciun. Acum cand se vor face??????

Mihai 2015-12-26 21:02:34

Lucru pentru acasa. Castiguri din prima luna! 100-285 de euro lunar! Se cauta persoane care vor sa castige 100 de euro lunar part-time sau 285 euro lunar full-time, acum, din prima luna! Oferta este pentru toate localitatile tarii. Lucrati de acasa, in timpul liber part-time sau full-time, la alegere. Activitatea este usoara si placuta.
Cerinte:
- necesar calculator
- conexiune internet
- rabdare
- cunostinte minime PC
- seriozitate
- perseverenta
Nu este necesara experienta.
Solicitati detalii despre proiect unuia dintre membrii, la una dintre adresele de mail: deaconu0mihai@yahoo.com

mic fermier 2015-12-25 12:10:14

Pentru zone defavorizate la teren agricol cand incep platile?

roxana 2015-12-24 23:03:14

Dl. Qua, !iți dorim Sărbători fericite și la mulți ani la fel de buni ca acesta,

Fermier 2015-12-24 17:37:41

@QUA daca taceai filozof de numeai...in ecuatia asta cred adica nu cred sunt convins ...ca tu esti prostul.si sunt sigur ca nu esti fermier...si doar un papa lapte de amarastean care te-ai aciuit pe aici....

Qua 2015-12-24 13:14:23

Cu 15 .000 euro in cont iti dai seama ce sarbatori an la Viena

fermier 2015-12-24 12:48:07

ptr. RAHATUL DE Qua.....bai DOBITOCULE, CE VINA AU UNII CA LUCREAZA 2-3 HA DE TEREN?? SPRE DEOSEBIRE DE TINE CARE DUCE TOATA RECOLTA LA EXPORT, ACESTI BIETI OAMENI LUCREAZA PAMANTUL CUM POT SI DUC PRODUSELE LA PIATA PTR UN BANUT AMARAT DE UNDE MANANCA SI MATA SI TACTU?? DUTE DRACU SI SA AI NISTE SARBATORI DE CACAT??

Qua 2015-12-23 23:21:31

Sunteti prosti si mai va puneti si eticheta.ce stiti decat sa latrati aici pe site dar altceva nu stiti.pula bani mai vedeti voi.noi da dar noi avem mii de hectare.noi am luat avans lom agromediu dar avem prioritate ca sunte din clasa marilor fermieri iar voi pentru un hectar doua va cacati atat pe voi pentu 100 euro

Qua 2015-12-23 23:18:57

Sunteti o adunatura de prosti aici care in lipsa de ocupatie stati si latrati aici,la capre cu voi hai si nu mai latrati atat

Ioan 2015-12-23 21:38:49

Am sunat la apia bucuresti si au spus ca de luni incep platile pentru agromediu P1.

FERMIER 2015-12-23 17:23:00

In Botosani au intrat banii, pentru seceta la ora: 16:00 la CEC.

Ioan 2015-12-23 14:41:17

Cat este subventia pentru agromediu P1 ? Unele site-uri spun ca 86 euro ,altele 139, iar altele 124 cat a fost anul trecut.Ce sa mai credem?

alex 2015-12-23 11:07:21

Nu mai baga banii pe agromediu pachetul 4, pe motorina doar 52% suntem luati de prosti de ăstia mari de la putere care țin banii in banci ca sa crească dobânda sa si mărească ei salariile iar noi ne imprumutam ca sa plătim dările la stat rusine sa va fie!

Maria 2015-12-23 09:34:19

pachetul 4 -culturi verzi,nu mai intra

roxana 2015-12-22 23:33:53

Dragi agricultori, astăzi la ora 12 s-au dat drumul la decizii de plată pentru agromediu p.1, 2 .nu știu dacă la toți dar liste cu cei pentru care se fac plăți au venit de la județ, sper sa ia cât mai mulți banii și cred ca cei care nu au luat avans șinu au fost pe control o să primeascăa agromediu cu siguranță, baftă

Lili 2015-12-22 21:52:48

Nu a primit încă nimeni din cunoștințele mele nici un leu,nici eu.

alex 2015-12-22 17:23:04

Pachetul 4 culturi verzi p..a bani prieteni la anul daca i o da si atunci isi bat joc de noi

Adi 2015-12-21 18:41:20

A primit cineva agromediu?

Fermier 2015-12-21 12:20:57

@Ionel...nu mai beneficiezi...

Ionel 2015-12-21 08:51:15

Eu am implinit al 6 lea an si nu mai imi apare masuri de agromediu.beneficiez automat sau nu daca nu le mai am ?

Arion Iulian 2015-12-21 07:26:26

A sesizat DNA domnul ministru al agriculturii sau trebuie să o fac eu?
1. De APIA nu a transmis statele de plata bancilor, cum făcea şi până acum, astfel încât plăţile să înceapă pe 16 Oct 2015?
2. De ce a contractat un produs software fără a fi validat şi verificat în prealabil lb engleză V&V Proces ?
3. De ce nu s-a făcut licitaţie?
4. De ce APIA nu a plătit 77 euro per hectar, aşa cum a dat UE ci 53? Care a fost motivul?
5. De ce APIA a considerat 4,41 lei per euro ocaua mică, ca la dollar, iar fermierii independenţi cumpără motorina cu acciză şi taxă de drum la un curs de 4,70 lei euro ocaua mare.
6. De ce functionarii guvernamentali vin să constate daunele cauzate de secetă doar la marii latifundiari?
7. De ce guvernul nu returnează taxa de drum şi acciza la motorină per hectar cultivat? presupune că sap la cazma? sau cu calul?
8. Când este secetă într-o regiune, de ce nu se despăgubeşte per hectar per cultură ci doar marii latifundiari?

Arion Iulian 2015-12-21 07:26:26

A sesizat DNA domnul ministru al agriculturii sau trebuie să o fac eu?
1. De APIA nu a transmis statele de plata bancilor, cum făcea şi până acum, astfel încât plăţile să înceapă pe 16 Oct 2015?
2. De ce a contractat un produs software fără a fi validat şi verificat în prealabil lb engleză V&V Proces ?
3. De ce nu s-a făcut licitaţie?
4. De ce APIA nu a plătit 77 euro per hectar, aşa cum a dat UE ci 53? Care a fost motivul?
5. De ce APIA a considerat 4,41 lei per euro ocaua mică, ca la dollar, iar fermierii independenţi cumpără motorina cu acciză şi taxă de drum la un curs de 4,70 lei euro ocaua mare.
6. De ce functionarii guvernamentali vin să constate daunele cauzate de secetă doar la marii latifundiari?
7. De ce guvernul nu returnează taxa de drum şi acciza la motorină per hectar cultivat? presupune că sap la cazma? sau cu calul?
8. Când este secetă într-o regiune, de ce nu se despăgubeşte per hectar per cultură ci doar marii latifundiari?

George 2015-12-21 00:04:54

Si l-ai crezut ?

Muntea Madalin 2015-12-20 19:31:37

Azi Ministrul Agriculturi Achim Irimescu a declarat ca platile pe agromediu se efectueaza

Fermier 2015-12-20 13:48:48

@Mona...nu primesti.

Mona 2015-12-20 11:38:11

Daca am contract pe un an, nu pe cinci, primesc agromediu?

Fermier 2015-12-20 10:20:13

@Ova se plateste doar 4 pachete la un numar de 2oooo fermierii...restul din februarie...daca ai noroc sa fii printe norocosi bine,daca nu la anu.

Ova 2015-12-19 22:02:09

Am inteles ca se plateste agromediul pana de anul nou

Adi 2015-12-19 16:55:45

Stie cineva de plati pe agromediu.?

LAURENTIU 2015-12-18 17:31:48

buna seara stie cineva daca se plateste agromediu pana la sfersitul anului

fermier nicoleta 2015-12-17 19:00:10

sa se aleaga praful de ei..nenorocitii!!..de ei si tot neamul lor..cum au putut sa isi batajoc de noi agricultorii in acest an!

TIRCOLEA DANIEL 2015-12-16 08:10:28

e inanmisibil asa ceva sa lungeasca pina in februarie plata pe suprafata oameni buni toti avem nevoie de subventie oieri a avut curaj si au esit in strada asa ceva trebuie sa facem si noi toti fermieri care dam de mincare tari noi suntem baza acestei tari agricultura avem nevoie de bani astia e bani nostri eu sunt tinar si vreau sa fac agricultura dar asa nu se poate multi zic ca daca esti fermier esti bogat nui adevarat e fals in agricultura te uiti cu ochi pe cer sa vezi daca ploua si bani in agricultra se ruleaza pt tot ce e necesar esiti in strada e ultima sansa a noastra a tuturor

fermier nicoleta 2015-12-16 07:30:34

in timp ce crescatorii de animale protestau disperati ieri in fata cladirii parmamentului,hotii ordinari de parlamentari isi votau mariri de salarii si pensii!!!!!!!!!!!!,asa ceva nu se mai poate tolera in tara asta nenorocitilor!!!!!!!!!..noua nu ne platiti la timp drepturile noastre in timp ce voi va umflati in fiecare zi buzunarele pe spinarea noastra..!scarbe ordinare!

TIRCOLEA DANIEL 2015-12-16 06:55:34

DOMNULE IRIMESCU AM VRUT SA MA FAC FERMIER SI AM PORNIT DE LA 0 AM LUAT PAMINTURI NEMUNCITE DE ANI DE ZILE IN ARENDA SI CU CREDITE LA BANCA CA UTILAJELE SUNT SCUMPE SI NU AM AVUT BANI SA LE CUMPAR CU SPERANTA CA STATUL NE AJUTA CU SUBVENTIA LA TIMP SI CE NE FACETI LUNGITI TERMENUL PINA IN FEBRUARIE BANCA NU ASTEAPTA

fermier 2015-12-16 06:38:54

daca poate sa ami spuna cineva ce fel de amprumuturi sunt cele din reclame pe agroinfo din buzau ,,,,,,multumesc

TIRCOLEA DANIEL 2015-12-16 06:24:54

sunt un fermier din buzau daca statem in baza subventiei nu mai cultivam cele 60 de hectare de grau nu am primit nici un fel de subventie pe 2015 am credit la banca banca nu ma asteapta domnule irimescu faceti ceva si datine bani care ni se cuvin schimbati toti functionari apia avem nevoie sa cumparam ingrasaminte pt grau e bani nostri noi dam de mincare tari voi ce faceti va mariti pensiile speciale sa va fie rusine

Yulia 2015-12-16 02:17:43

Tare voastre asa a fost totdeuna numai hoti de la cel mic pana la mare .romanii sunt hoti toti ca ase este rasa voastre.

Man 2015-12-16 02:16:10

O TARA DE CACAT ASA CA MA CAC PE IA ROMANIA SI PLEC IN GERMANIA

Ipliyt 2015-12-16 02:14:56

Bravo Ciobanul ai spuso .iti multumim

Ei 2015-12-16 02:13:28

Asa o sa fie nu o sa vedeti nimic ca sunteti FRAIERI

Ova 2015-12-16 02:12:30

Da cioban ai dreptate

calin 2015-12-15 21:19:48

Oierii sunt singurii care au avut coa...e.
Bravo!
Trebuie sa iesim in strada pentru drepturile noastre.

ciobanul 2015-12-15 21:02:02

Banii pe agromediu din anul 2014 adica masura 214 nu se mai dau ca nu s-a intrerprins nimic in acest sens. De banii pt zonele defavorizate nici nu poate fi vorba. Banii pt. despagubirile de sectea nu se vor da nnici astia iar au probleme la soft. Vor lucra iar manual si din 80000 fermieri vor da la 20000 si gata. Porstii inghit si minciuna asta si cand se trezesc stai ca vin sarbatorile si gata. Pote taranii iobagi uita din cauza sarbatorilor si uite asa trece si decembrie si ianuarie. In februarie - Oameni buni stati linistiti am pormis ca in februarie va dam drepturile atunci vi le dam ce naiba fiti seriosi nu iesiti la miting ca noi vrem sa ne mai marim putin pensile si salariile cu indemnizatii cu tot. Trece februarie si aresteaza un prost doi - ia uitati oameni buni din cauza astora nu s-au dat subventiile. Trece martie si intre 01-15 aprilie intra in sfarsit drepturile cuvenite de anul trecut.

fermiera cluj 2015-12-15 20:08:14

Uite ,oameni hotariti!Cei mai hotariti oameni din tara asta.Asta au spus asta au facut,se vede ca sunt ardeleni ,de am avea si in conducere asa oameni am fi namber one.Bravo voua ciobanior, toata stima va apreciez pentru curaj fermieri si-au tot propus dar sa ales prafu de vorbele lor .Asa se mai poate rezolva ceva inca in tara asta.La urmatoarea iesire in strada vreau sa vad 1000 cel putin de agricultori care propuneau asa ceva.Va felicit domnior OIERII!

fermieri123143 2015-12-15 19:36:41

Trebuie sa luam exemplu ciobanilor daca vrem ceva

fermier nicoleta 2015-12-15 18:01:55

bravo oierilor !!!!!!!!...trebuie sa ne alaturam si noi lor..,toti fermierii care nu am incasat nici un ban din subventii pana acum!...nenororocitii au pus jandarmii sa foloseasca spray-uri lacrimogene pentru acesti oameni disperati!..jigodii ordinare..sfidati oamenii si va bateti joc de ei in fel si chip!

vlad 2015-12-15 07:36:50

ROMANIA ESTE TARA POSIBILITATILOR DAR NU PENTRU CEI CARE LUCREAZA CINSTIT CE ASTEPTAM CAND POLITICIENI SANT URMARITI DE DNA IN FIECARE ZI ARESTEAZA SI ELIBEREAZA. NOI MERITAM SOARTA NU AM REUSIT SA ORGANIZAM UN PROTEST. IN UE NU EXISTA O TARA UNDE AGRICULTORI AR FI FOST BATJOCOLITI CA LA NOI .IN FINE FRATILOR E FORARTE GRAV CAND IN TARA TA TE SIMTI STRAIN. LA MULTI ANI!!!!

maria 2015-12-14 22:02:48

pai in alte tari nu se joaca alba neagra cu fermieri ca la noi,dar si noi suntem lasi nu suntem uniti cand e vorba sa ne cerem drepturile noastre stam si comentam aici nu iesim sa ne cerem depturile asteptam sa ne minta de la o zi la alta

Fermier 2015-12-14 21:40:56

Si da Maria este chiar trist aceasta discriminare intre fermieri..unii.da altii ba..nu cred ca in alta tara din UE se poate intimpla asa ceva cu subventiile,dar se pare ca noi ...adica iei......fac platile dupa cum vor.nu au nici o sfiala.nu ii deranjeaza ca unii fermieri iau acesti bani acum si altii..nu se stie cind....si toti fermierii avem nevoie de acesti bani,nu doar uni.

maria 2015-12-14 21:09:46

Nu ma bucur FERMIER ca stiu ca ne mint ca si cu platile pe suprafata,dar am spus ce am vazut pe agroinfo stiu ca nu o sa fiu prin cei 20000 de mii

Fermier 2015-12-14 20:44:06

@Maria nu te bucura prea tare...doar la 20000 fermieri va ajunge banii..asa ca daca nu esti unul din norocosi, degeaba.

Maria 2015-12-14 19:21:36

Platile pe agromediu incep de pe 18 au anuntat pe agroinfo

anku 2015-12-14 18:55:23

Buna.. as dori sa stiu daca platile pentru zona defavorizata incep o data cu cele pentru agromediu.Cei care stiti va rog sa raspundeti :

emma 2015-12-14 18:43:12

CUM SA NE MAI DEA BANII PE AGROMEDIU CAND DEJA SUNTEM PE 14 DEC ??? SI NU AM FACUT NIMIK IN ACEST SENS..... SA-I IA DRAK PE TOTI, INCEPAND CU SOROS CIOLOS MINISTRU SI TOTI HOTII CIOLANISTO- BASISTI !!!

ionutzu 2015-12-14 15:55:12

Pe 15 decembrie protest alaturi de oieriii..

Ova 2015-12-14 10:35:24

Daca nu am stiut sa iesim in strada la timpul potrivit de aceea primim aceste batjocuri

paun stefan 2015-12-14 08:49:34

Nu aveti programe informatice, nu aveti functionari de nu puteti sa calculati drepturile oamenilor? Pe vremea lui Ceausescu se faceau cu creionul chimic. Unde vreti sa aduceti acest popor. Timp sa va faceti pensii speciale si salarii de zeci de milioane aveti?

NICOLAE ION 2015-12-14 08:02:26

Ba daca stam dupa voi graul il semanam in februarie si porumbul la mama dracului santet analfabeti

fermier nicoleta 2015-12-13 22:15:30

se poate sa ne alaturam si noi agricultorii la protestul oierilor?ar trebui sa mergem cu totii..macar acum in al doisprezecelea ceas sa aratam solidaritate in a ne cere drepturile noastre!..ca nu ne dau mincinosii astia ceva de la ei..sunt bani primiti de la uniunea europeana ,,pe care ei nu sunt in stare nici sa ni-i distribuie....!!!!!!!.

Oier 2015-12-13 21:07:10

Man!!!De ce spui ca suntem lasi?pt ca ne cerem drepturile?
Pt ca ne-am organizat si ne-am luat inima in dinti si mergem sa ni se faca dreptate?
Am ajuns sa facem munca voluntara...si excrocii astia isi bat joc de noi.
OAMENI BUNI TREZITI-VA!!!

Man 2015-12-13 19:31:22

Uite asa o sa ne minta incontinuu ca suntem prosti si i credem

Anton 2015-12-13 19:08:31

Mincinosi ordinari!!! Bravo,o i e r i l o r! Multumim pt solidaritate si vom fi si noi alaturi de voi! Oameni buni,ce mai asteptati?!? Rusine noului ministru! Demisia! Se impune ancheta DNA la APIA! Nu uitati pe cine veti vota! Ne vedem la protest!!!

Anton 2015-12-13 19:03:34

Pentru ce motiv nu-mi sunt publicate comentariile?

fermier nicoleta 2015-12-13 18:57:42

mincinosi mizerabili..au mai scornit o minciuna acum cum ca agricultorii care nu si-au primit avansul au fost inclusi automat de calculator pe un black list..iar ceilalti pe white list!!!!!!.de parca nu tot ei nenorocitii au introdus aceste programe in calculator...parca am juca la alba-neagra....rusine sa va fie !!!!!!!!!!...rusine ministrilor responsabili si rusine Apia!!!!!!!....Romania ,tara in care oamenii nu conteaza!..iar ei isi umfla veniturile si averile pe zi ce trece!!!!!!!!!

Ova 2015-12-13 16:00:34

Gatu mami lor de jeguri

fermier nicoleta 2015-12-13 15:46:49

anul trecut pana la aceasta data am incasat bani din subventie de doua ori..o data in octombrie si o data in noiembrie...sunt apolitica total..dar parca asa ca in acest an...bataie de joc ...pentru agricultori ..nu s-a intamplat niciodata!....

fermier nicoleta 2015-12-13 15:25:29

bravo oierilor!..oameni hotarati care vor protesta pe 15 decembrie la Bucuresti pentru drepturile lor!....noi agricultorii nu am fost in stare sa iesim sa ne cerem drepturile si nici nu am fost ajutati de niciuna dintre oraganizatiile care ar trebui sa ne reprezinte..din acesta cauza nu ne-am primit subventiile ,,acordate in acest an dupa nu se stie ce criterii...unii da altii.....nimic....rusine sa le fie acestor nemernici care ne conduc !!!!!!!!!,,este primul an cand se intampla asta!!!!!!!!.....bataie de joc si sfidare pentru oameni!!!!!!!!!!!!

Ion21 2015-12-13 15:10:34

Cât le rămâne fermierilor în buzunare din plățile pe agromediu? Cititi pe agroinfo sa vedeti ce penalizari mai pu si la agromediu.adica in concluzie nici pe astia nu vor sai mai dea voi sai taie sai injumatateasca
Deci taie taie si iar taie daca ved ca noi nu facem si nu spunem nimic .vorba aia iti da omu un deget si tu ai iei mana toata cam asa fac astia cu noi vor sa ne taie tot

Ramona_eu 2015-12-13 15:01:43

Ce sa te astepti de la o tara de tot cacatul,plina de prostituate,camatai,hoti,drogati,mincinosi,needucati si etc ?
La fel sunt si cei de la putere pentr ca daca isi faceau treaba in ultimii 25 de ani romania nu ajungea in statiul asta si sa ajuns aici pentru ca nimeni nu a invstit bani in educatie,agricultura,cazuri sociale si etc deci pe viitor si agricultura va fi la pamant,foarte putin mai este deja este pe butuci

Man 2015-12-13 14:58:20

Nu va fi niciun protest pentru ca fermierii sunt niste lasi

Ei 2015-12-13 14:57:44

Cei 20.000 care vor incasa agromediul vor fi cei mai mari fermieri din romania

Oier 2015-12-12 23:08:54

Pe 15 la Bucuresti!!!!!haide-ti alaturi de noi sa ne cerem drepturi-le

isa 2015-12-12 21:59:53

Bravo Ministrule ati doresc numai de întârzieri de salarii si cât mai repede anul ce vine sa nu te mai auzim .căci de mare folos cu subordonați tai nu ne erai de folos.

ionutzu 2015-12-12 20:42:42

Eu sunt din slatina si nu am primit nimic

cristi slatina olt 2015-12-12 20:31:34

La slatina am primit 235 lei pt ha

calin 2015-12-12 19:05:09

Oare daca noi anuntam ca nu ne mai platim impozitele decat prin mai-iunie ar fi de acord sa nu ne penalizeze ANAF-ul?

Bodea Daniel 2015-12-12 16:39:16

Tara de t.i.g.a.n.i.

calin 2015-12-12 14:01:04

Daca zic februarie atunci clar asta e aprilie la ei, numa sa nu fie 1 aprilie.

FLORY 2015-12-12 10:33:37

Doar ..Spera...deci din nou teapa!nimic sigur

alex 2015-12-11 23:38:09

Deci iar am luat teapa, mereu vorbe si numai vorbe, au promis banii pe suprafata pana la sfârșitul anului! Nu-mi vine sa cred, si mai au pretentii ca agricultura sa dea înainte! Asta-i România!

Bucur 2015-12-11 22:55:55

Ma lamureste si pe mine cineva ce este plata pentru inverzire,amavut 12 hectare cu grau porumb floarea soarelui ma incadrez la plata pentru inverzire?am citi eu despre plata pentru inverzire dar nu mam lamurit deloc!

maria 2015-12-11 21:17:18

intrati pe agroinfo sau pe agrointel si cititi ce a declarat ministrul

nyku 2015-12-11 21:03:59

unde gasesc sumele date agricultorilor de la inceput prin APIA

ionel 2015-12-11 21:02:12

Care agromediu se plateste - pachetele din 2014 ramase neplatite sai cele accesate in 2015 ?

maria 2015-12-11 20:20:32

cred ca si de data asta ne mint cu platile de agromediu astia de la guvern si de la apia se joaca cu noi alba -neaga,acum vi dam dupa aceea in februarie acum pana la sfarsitul luni ce sa mai crezi de la astia mint cu nerusinare si noi ai credem ca prosti

ionel 2015-12-11 18:17:51

Poate nu mai au bani sa plateascã sau evaporat

ionel 2015-12-11 18:15:21

Felicitâri am mai luat o teapâ

florin 2015-12-11 14:18:02

Dl ministru si cum or sa fie alesi cei 20000 pe ce criteriu. Se vor da tot la cei care au primit avansul. Sau tineti cont de cei care au probleme cu achitarea creditelor catre banci. Daca se uita pe aceste comentarii cineva din echipa dumneavoastra ,dar ma indoiesc ca va intereseaza sa ne spuneti cum i-ati gasit dintre cei carora le-ati platit avansul pe cei cu credite la banci. De unde stiti ca nu am si eu probleme cu bancile sau altii. Cred ca mintiti cu nerusinare. Pacat ca sunteti un om tanar care le faceti jocul unora care si-au batut joc intotdeauna de noi agricultorii si i-au interesat doar voturile noastre. Dar nu uitati ca sunt alegeri anul asta si o sa aveti nevoie de noi. La fel o sa va dam si noi votul

nostradamus 2015-12-11 13:59:01

mint,mint si mint sper sa aveti sarbatori asa de fericite cum o sa avem si noi fara sperante de viitor.cu sechestresi sa cheltuiti banii pe care ne ati furat de la tarani la farmacie.

Ultima ora

Rentrop ∧ Straton
Newsletter gratuit
Idei de afaceri pentru 2020. 7 exemple insotite de Planul de Afaceri

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Idei de afaceri pentru 2020. 7 exemple insotite de Planul de Afaceri".



Forum
blaga felician spune: am avut un smochin in curte-am mancat smochine anul trecut ,din primavera au aparut smochine noi si frunze De doua luni frunzele au inceput sa se usuce si fructele si ele Ce s-a intamplat? Ce sa...
04 Sep. 2019 17:39:28
Raspunde la intrebare
Victor Gh Banța spune: În privința comasării terenurilor, cred că trebuie luată în calcul istoricitatea fenomenului : au mai fost comasate numai că-n forma CAP-urilor proprietarul terenului nu avea niciun drept de...