Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Subventia pe suprafata: APIA sustine ca au fost platiti peste 95% din fermieri

subventia-pe-suprafata-apia-sustine-ca-au-fost-platiti-peste-95-din-fermieri

Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura (APIA) a efectuat in aceasta luna plati catre beneficiari in valoare de 3,3 miliarde lei catre beneficiarii subventiilor aferente campaniei 2013.


Potrivit datelor prezentate de institutie, pentru Fondul European de Garantare in Agricultura (FEGA) (plati aferente Campaniei SAPS 2013) au fost platiti 2,45 miliarde de lei catre 905 mii de beneficiari, din totalul de 1.048.402 de solicitari. De asemenea, pentru Axa II a PNDR s-au efectuat plati de 73,4 milioane de lei, iar pentru Platile Nationale Directe Complementare (PNDC) 1 si 6 peste 458 de milioane de lei, care au ajuns la 370 de mii de fermieri.
 
Pentru platile aferente masurilor de piata, beneficiarii programelor de reconversie in sectorul viti-vinicol, fructe si lapte in scoli sau grupuri de producatori au primit 15,1 milioane de lei. Programele de promovare a produselor agricole, inclusiv pentru vinuri si restituiri la export au beneficiat in cursul acestei luni de aproximativ 1 milion de lei. Trebuie mentionat ca pentru ajutoarele destinate Persoanelor cele mai Defavorizate din Romania (PEAD) 2013 au fost virati peste 7,5 milioane de lei.
 
In sectorul zootehnic APIA a platit pentru PNDC 345 de milioane de euro catre 58 de mii de beneficiari, iar pentru primele de asigurare in agricultura 1,8 milioane de lei.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Covrigarie - o afacere cu profit imediat


Obtine profit de 3 000 de euro pe luna cu propria ta covrigarie Cate covrigarii intalnesti in drumul tau spre serviciu Numai in zona centrului vechi din capitala sunt vreo 10 Si numarul lor este in crestere Daca esti un pic atent aproape fiecare covrigarie are clienti care stau la coada asteptand sa cumpere covrigi calzi Te-ai intrebat de...

Oferta Speciala
valabila 48h

Cum se informeaza fermierii pe forumul AGROROMANIA

In luna ianuarie, zeci de mii de fermieri beneficiari ai subventiilor au ales forumul agroromania.ro ca sursa de informare, acestia facand publice informatiile legate de incasarea banilor in diferite judete din tara. 

"Cel mai repede ajung banii in conturile de la CEC Bank. Oricum, saptamana viitoare sigur ajung la toti fermierii", spune utilizatorul Didi pe forumul agroromania. 

Astazi, 31 ianuarie, banii au intrat in judetul Olt, spune un alt cititor. 

Pentru a ramane la curent cu evolutia platilor subventiilor urmariti acest forum

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

Articole conexe:

Comentarii
Comentarii25 comentarii





mihailescu ioana 2014-04-25 14:37:23

verificati la constanta ca au dat 5% nu 95% rusineeeeee

Mihai 2014-02-27 13:52:20

Sunt din jud Dambovita.
Pentru subventia din
2013, nu am primit decat o prima transa in luna decembrie, de atunci nimic.
Stie cineva care este situatia platilor in Jud Dambovita ?Multumesc anticipat.

Valentin 2014-02-19 15:28:04

Am contract de agro-mediu , p4 , si pana la ora actuala nu am primit subventiile . Ce se intampla , ce planuri mai au cu noi politrucii lui Tonta ?

ENGI 2014-02-19 09:03:08

Buna Ioan ce ai primit restul de plata la zona defavorizata ?
subventia 2013 este SAPS 63 euro avans+63 euro dif si 21 euro nationa in total este 147 euro diferenta pana la 160 euro este reducerea liniara care se aplica la toti.
Eu sunt din vrancea si am primit doar avans stie cineva cand se plateste eu am si pachet de agro mediu P4
multumesc

ioan 2014-02-18 15:45:47

In Mures nu s-au bagat cei 21 euro.Nici nu stiu daca se mai baga.Cei de la APIA Reghin mi-au transmis ca daca mi s-au virat bani de 4 ori inseamna ca nu mai trebuie sa iau. De 4 ori insemnand 1 avans zona defavorizata plus rest de plata ,si 1 avans SAPS plus rest de plata.Din asta rezulta 242,15 euro h cat am primit, minus 107 zona defavorizata =135 euro SAPS. Unde este diferenta de la 135 pana la 160 euro?,cu care se lauda alesii nostri ca i-am primit.

johhny 2014-02-11 22:30:22

Pentru cei care au si agromediu Pachetul 4, dc nu se baga subventia pe suprafata?
Multumesc!

iulian 2014-02-10 17:41:52

in arges sa bagat si cei 21 de euro

Romanu 2014-02-10 15:07:21

A inceput sa bage si banii de la romani ? ai 21 euro ?

dan 2014-02-05 12:22:01

In Tulcea stie cineva daca au intrat banii?

Ion 2014-02-04 21:18:30

Stie cineva, la Dolj au intrat cumva pe ovine ?

Nicu 2014-02-04 16:59:24

S-a bagat si in Hunedoara pe SAPS.

carmen 2014-02-04 14:38:43

la vaslui a bagat pe suprafata,cred ca si la ovine

marius 2014-02-03 09:29:51

sant din bc si am primit numai o parte,de ce?

bihor 2014-02-02 19:12:28

buna eu sunt din bihor si am scos bani pe suprafata vineri pe la ora 15:00.

doru 2014-02-02 14:04:00

in jud.mh.nu sau bagat bani in cont la cecl

iulian 2014-02-02 13:35:09

in arges au intrat pentru cine are contul la brd

marius 2014-02-01 23:32:46

pt adrianraducu ce suma a intrat pe ha?

AdrianRaducu 2014-02-01 14:40:18

In Teleorman a intrat o parte din bani ieri 31.01.2014

caras severin 2014-02-01 11:52:09

in caras severin nu a intrat nimica....am sunat la ei si le-am dat datele mi-au sus ca se vireaza pe 29 adica pe 30 sunt banii in cont.....suntem e 1 shi ghici surpriza...nu a intrat nici macar un leu in cont....

mihai 2014-02-01 08:27:13

Pe site la apia nu spune nimic de plata pe suprafata.

Bogdan 2014-02-01 01:24:01

Stie cineva daca la Braila au intrat banii????

dan 2014-01-31 22:33:58

cine a zis ca au intrat in olt sa se gandeasca eu am fost azi la banca la ora 18 si bani nu erau intrati asa ca ....

Mircea 2014-01-31 22:21:18

Au platit pe pizda - mamii lor, miciuni!!!! Hotii dracului.

mihai 2014-01-31 18:24:06

Cred ca e o mare vrajeala!! Nu cred ca au virat un leu la nimeni. Nu mint continuu. Sa le fie rusine!!!! Tarani romani se chinuiesc si degeaba. Sunt satul de atâtea promisiuni. In Giurgiu nu s a virat un leu.

Ultima ora

Rentrop ∧ Straton
Newsletter gratuit
Afaceri in agricultura: 7 idei cu profit garantat in 2021

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Afaceri in agricultura: 7 idei cu profit garantat in 2021".



Forum
blaga felician spune: am avut un smochin in curte-am mancat smochine anul trecut ,din primavera au aparut smochine noi si frunze De doua luni frunzele au inceput sa se usuce si fructele si ele Ce s-a intamplat? Ce sa...
04 Sep. 2019 17:39:28
Raspunde la intrebare
Victor Gh Banța spune: În privința comasării terenurilor, cred că trebuie luată în calcul istoricitatea fenomenului : au mai fost comasate numai că-n forma CAP-urilor proprietarul terenului nu avea niciun drept de...