Exclusiv
Publicat in: Stiri
Comercianţii rămaşi fără marfă s-au ales cu amenzi de mii de lei fiindcă nu aveau documente de provenienţă pentru legumele şi fructele pe care le vindeau.
Poliţiştii Serviciului de Investigare a Fraudelor, comisari din Garda Financiară Braşov şi inspectori din cadrul Directiei Regionale Vamale Braşov au efectuat, vineri şi sâmbătă, mai multe controale pentru combaterea operaţiunilor ilegale din domeniul achiziţiilor intracomunitare şi importurilor de legume-fructe din Comunitatea Europeană şi spaţiul extracomunitar, scrie ziarul Adevarul.

În Braşov, oamenii legii au găsit două societăţi comerciale care vindeau fructe de import fără să aibă documente de provenineţă a mărfii. „Ca urmare au fost aplicate două sancţiuni contraventionale, de 20.000 lei şi 3.000 lei, fiind confiscate cantităţile de 317,5 kg de portocale, 180 kg de pere şi 152 kg de lămâi. Fructele au au fost predate unităţilor specializate pentru valorificarea acestora”, a declarat comisarul şef Liviu Naghi, purtător de cuvânt al IPJ Braşov.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Cultura de sofran


Afla acum tot ce trebuie sa stii despre cultura de sofran - "aurul rosu"   Iti propunem afacerea anului cultura de sofran De ce tocmai sofran Pentru ca Sofranul Crocus stativus furnizeaza cel mai scump condiment din lume Si nu numai Este si cel mai scump aliment mai scump decat caviarul carnea de vita Kobe sau otetul...

Oferta Speciala
valabila 48h

Controale au avut loc şi în piaţa en-gros din Stupini. Acolo, oamenii legii au găsit doi comercianţi care cumpăraseră 600 kg de legume şi fructe, vinete, citrice, roşii, banane, morcovi, vişine, cireşe, mere, usturoi, cartofi, ceapă, în vederea comercializării ulterioare, pentru care nu au întocmit documente legale de provenienţă.

„Marfa respectivă a fost confiscată şi s-au aplicat două sancţiuni contravenţionale, în valoare de câte 1500 lei, conform Legii 12/1990, republicată, iar la ieşirea din piaţă a fost identificat un covăsnean de 30 ani, care transporta cu un autovehicul, în vederea comercializării, cantitatea de 300 kg ciuperci, fără a avea asupra sa documente legale de provenienţă ori de producător. Ca urmare marfa a fost confiscată, iar persoana respectivă sancţionată contravenţional, tot cu 1500 lei”, a mai spus comisarul şef Liviu Naghi.

Votati articolul

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Urmareste-ne pe Google News

Articole conexe

Problema neonicotinoidelor, dezbatuta la Bucuresti, in prezenta comisarului european pentru sanatate si siguranta alimentara
Problema neonicotinoidelor, dezbatuta la Bucuresti, in prezenta comisarului european pentru sanatate si siguranta alimentara
In acest sens, ministrul Agriculturii a realizat un raport succint al activitatii derulate de...
Ce a discutat seful MADR cu comisarul european pentru agricultura si cel pentru sanatate si siguranta alimentara
Ce a discutat seful MADR cu comisarul european pentru agricultura si cel pentru sanatate si siguranta alimentara
In cadrul unei conferinţe de presa sustinute la jumatatea acestei saptamani, Achim Irimescu a...
Dacian Ciolos a devenit consilier pe probleme de siguranta alimentara al presedintelui Comisiei Europene
Dacian Ciolos a devenit consilier pe probleme de siguranta alimentara al presedintelui Comisiei Europene
La jumatatea acestei saptamani, fostul comisar european, Dacian Ciolos, a fost numit de catre...
Ponta: Principalele provocari vor fi reprezentate de siguranta energetica si de siguranta alimentara
Ponta: Principalele provocari vor fi reprezentate de siguranta energetica si de siguranta alimentara
“Liderii politici europeni si la nivel mondial sunt cu totii de acord ca principalele...

Ultima ora

Viitor incert pentru fermieri: Ce se intampla cu fondurile europene in 2025
Viitor incert pentru fermieri: Ce se intampla cu fondurile europene in 2025
In ciuda depasirii termenelor anuntate de seful MADR, noutatile legate de liniile de finantare nu...
Buget MADR: Aviz favorabil in comisiile de specialitate din Parlament
Buget MADR: Aviz favorabil in comisiile de specialitate din Parlament
Proiectul de buget a fost aprobat cu 27 de voturi "pentru" si 16 "impotriva"....
Discutii la Bruxelles: Se stabilesc regulile pentru subventii
Discutii la Bruxelles: Se stabilesc regulile pentru subventii
Ministrul Florin Barbu participa astazi, 27 ianuarie, la prima reuniune a Consiliului AgriFish...
Crescatorii de ovine si bovine, in fata unui nou pericol
Crescatorii de ovine si bovine, in fata unui nou pericol
In ceea ce priveste vanzarea animalelor, in prima partea lucrurile pareau bune, cu preturi...

Idei de afaceri in agricultura



Rentrop ∧ Straton
Newsletter gratuit
TOP 4 Afaceri agricole în 2025

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "TOP 4 Afaceri agricole în 2025".
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop∧Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton
Raport Special Gratuit
TOP 4 Afaceri agricole în 2025
Adauga mai jos adresa ta de email si vei primi raportul special gratuit "TOP 4 Afaceri agricole în 2025" impreuna cu cele mai noi stiri si informatii din agricultura.
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016