Exclusiv
Publicat in: Stiri
Cu ocazia Zilei Mondiale a Alimentaţiei, Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale (MADR) a organizat vineri, 15 octombrie 2010, “Ziua Porţilor deschise la MADR”. Cu acest prilej, curtea instituţiei a găzduit o expoziţie de produse agro-alimentare inaugurată chiar de ministrul agriculturii, Valeriu Tabără.
Totodată, un grup de copii ai Şcolii Generale nr.97 din Bucureşti şi ai Ansamblului de dans popular Românaşul al Palatului Naţional al Copiilor au susţinut un spectacol de cântece, poezie şi dansuri populare.

În fiecare an, pe 16 octombrie, aniversăm Ziua Mondială a Alimentaţiei. Anul acesta, cu acelaşi prilej, Organizaţia Naţiunilor Unite pentru Alimentaţie şi Agricultură (FAO) celebrează a 65-a aniversare de la înfiinţare – 16 Octombrie 1945.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Pasii catre o afacere de succes Berea Artizanala


Stiati ca romanii sunt printre cei mai mari consumatori de bere la nivel mondial   Cu cei 85 de litri cap de locuitor an ne situam pe un „onorabil” loc 8 in Europa si pe locul 12 in clasamentul mondial liderii fiind cehii 142 de litri urmati de austrieci 105 litri si de nemti 104 litri   Piata autohtona a berii...

Oferta Speciala
valabila 48h

În prezent, peste 1 miliard de oameni sunt afectaţi de foamete cronică la nivelul întregii planete. Conform Raportului FAO din iunie 2009 şi al Summit-ului G8 (Aquila, Italia), anii 2009-2010 au fost declaraţi anii unei Grave Crize Mondiale – “Anii Foametei”. Motiv pentru care tema propusă de FAO pentru anul 2010 în lupta împotriva acestui fenomen este “Uniţi împotriva foametei ” .

Ziua Mondială a Alimentaţiei 2010 invită toate statele lumii la examinarea consecinţelor actuale şi viitoare ale schimbărilor climatice, în vederea adoptării unor strategii noi pentru o mai bună gestionare a resurselor naturale şi a mediului înconjurator, precum şi pentru promovarea unei producţii agricole adecvate care să asigure securitatea alimentară în contextul unei populaţii mondiale în expansiune.

Votati articolul

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Urmareste-ne pe Google News

Articole conexe

Ministerul Agriculturii asigura ca va veni in sprijinul legumicultorilor cu solarii distruse din cauza furtunilor
Ministerul Agriculturii asigura ca va veni in sprijinul legumicultorilor cu solarii distruse din cauza furtunilor
"Intram intr-o linie dreapta de discutii pentru Programul National de Redresare si...
Ministerul Agriculturii porneste ancheta pentru a afla sursa gripei aviare
Ministerul Agriculturii porneste ancheta pentru a afla sursa gripei aviare
"Pentru stabilirea sursei virusului gripal aviar la aceasta data este in derularea...
Bugetul de stat 2020. Ministerul Agriculturii pierde bani
Bugetul de stat 2020. Ministerul Agriculturii pierde bani
Bugetul pentru anul 2019 al Agriculturii a fost de 21,3 miliarde de lei, iar in 2020 acesta va...
Ministerul Agriculturii invita agricultorii sa colaboreze cu China
Ministerul Agriculturii invita agricultorii sa colaboreze cu China
"Asociatia pentru promovarea cooperarii agricole dintre China si statele din Europa Centrala...

Ultima ora

Viitor incert pentru fermieri: Ce se intampla cu fondurile europene in 2025
Viitor incert pentru fermieri: Ce se intampla cu fondurile europene in 2025
In ciuda depasirii termenelor anuntate de seful MADR, noutatile legate de liniile de finantare nu...
Buget MADR: Aviz favorabil in comisiile de specialitate din Parlament
Buget MADR: Aviz favorabil in comisiile de specialitate din Parlament
Proiectul de buget a fost aprobat cu 27 de voturi "pentru" si 16 "impotriva"....
Discutii la Bruxelles: Se stabilesc regulile pentru subventii
Discutii la Bruxelles: Se stabilesc regulile pentru subventii
Ministrul Florin Barbu participa astazi, 27 ianuarie, la prima reuniune a Consiliului AgriFish...
Crescatorii de ovine si bovine, in fata unui nou pericol
Crescatorii de ovine si bovine, in fata unui nou pericol
In ceea ce priveste vanzarea animalelor, in prima partea lucrurile pareau bune, cu preturi...

Idei de afaceri in agricultura



Rentrop ∧ Straton
Newsletter gratuit
TOP 4 Afaceri agricole în 2025

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "TOP 4 Afaceri agricole în 2025".
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop∧Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton
Raport Special Gratuit
TOP 4 Afaceri agricole în 2025
Adauga mai jos adresa ta de email si vei primi raportul special gratuit "TOP 4 Afaceri agricole în 2025" impreuna cu cele mai noi stiri si informatii din agricultura.
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016