Printre primii amendaţi ai lui 2009 au fost şi patronii fast-food-urilor şi barurilor din Reşiţa, pe care inspectorii Oficiului Judeţean de Protecţia Consumatorului din Caraş-Severin i-au vizitat zilele trecute. Fără autorizaţii, cu alimente stricate sau etichetare necorespunzătoare, agenţii economici din domeniul alimentar au prezentat o varietate mare de motive pentru care meritau să fie sancţionaţi. Într-o razie amplă prin magazinele şi restaurantele oraşului, inspecotrii au vizitat 34 de comercianţi. „După ce am verificat peste 1.560 de kilograme de alimente, am aplicat amenzi de 35.000 lei în doar câteva zile“, a declarat Cristi Angyal, inspector şef adjunct al OJPC Caraş-Severin. Cu ocazia verificărilor s-au oprit de la comercializare 82 de kilograme de produse alimentare în valoare de 927 de lei. Toate acestea aveau o problemă comună: lipsa etichetării corespunzătoare. Doar opt kilograme de alimente, printre care pişcoturi, ciocolată, cozonaci, carne tocată şi cârnaţi, au fost retrase de pe rafturi pentru că aveau termenul de valabilitate expirat.
Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Ghid practic pentru realizat felicitari de lux
Cea mai simpla afacere posibila O puteti demara la dvs acasa cu o investitie de doar 100 de euro Exploatati incredibila piata a felicitarilor Aceste produse carora poate nu le-ati acordat pana acum atentia cuvenita aduc venituri colosale si constante an dupa an Puteti castiga fara efort minimum 1 000 de euro net luna Ce...
Oferta Speciala
valabila 48h
valabila 48h
Autor: AgroRomania.ro
Votati articolul
Nota: 5 din 1 voturi
Urmareste-ne pe Google News








