Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Ar mai fi 29 de zile până la ieşirea din criză, după spusele premierului Boc. Şi el nu glumeşte.


emil-bocBună ziua! UE şi nemţii au dreptate (in privinta bioetanolului). Şi uite,e foarte rentabil şi foarte uşor de obţinut alcool etilic. Investind 100 de lei în 100 kg de boabe de porumb, se obţine: 100 kg de boabe de porumb = 77 kg mălai = 63 kg amidon = 71 kg glucoză = 44 L de etanol, care substituie 44 L de benzină, a cărei valoare este 228,36 lei. Astăzi, eu cumpărai benzină cu 5,19 lei/l.

Dacă vrem un câştig mai mare, împingem lucrurile mai departe: îndoim spirtul cu 26 L de apă şi obţinem 70 L de votcă, sau pe româneşte basamac. Cum la noi ţuica se vinde cu 70 lei/L; încasezi : 70L x 70lei/L=4900lei. Ei, ce ziceţi, e rentabil? Başca veselia şi buna dispoziţie care ne va cuprinde pe tot parcursul procesului de producţie, de o să dăm de caznă lui Traian să ne ardă culturile de ceriale, precum odinioară Burebista viile strămoşilor noştri.

Ultima parte a fost o glumă. Pe de altă parte, după spusele d-lui Premier Boc, începând de astăzi ar mai fi 29 de zile până la ieşirea noastră din nenorocita asta de criză. Şi el nu glumeşte. Ca urmare, eu nu-mi fac griji.

Sănătate la toată lumea!

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Afaceri la Cheie - Cultivarea ciupercilor Champignon


Ciuperci Champignon - O afacere de milioane Milioanele TALE Ciupercile champignon Agaricus sunt cultivate inca din secolul XVII Cercetarile si experimentele au demonstrat eficienta culturii de Agaricus precum si calitatile culinare deosebite ale acestei ciuperci In prezent cultura ciupercilor champignon se extinde tot mai mult...

Oferta Speciala
valabila 48h

Mărin, apicultor din Băileşti.

Raspunde-i cititorului si participa la discutie
Grafica de: Catalin Zaharia

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

ComentariiComentarii8 comentarii





Taranul 2011-03-03 19:42:37

@Doru,sint de acord cu tine,dar de ce dumnezeu nu mai gindeste nici un roman,din cei ce ne conduc?Mai nou ministerul nostru mijloceste o intilnire cu investitori din golf.Oare ce stiu ei si noi nu?

un agricultor 2011-03-03 19:42:11

Sunt de acord 100%cu ce a scris d-nul Doru .
Nu mai comentez deoarece a exprimat domnia sa si punctul meu de vedere.

doru 2011-03-03 19:13:12

A inebunit Romania. Primim cu bratele deschise toti escrocii de peste hotare care spala banii Mafiei si cumpara terenul romanilor. Poporul roman va fi sluga la straini si se va pune in genunchi pentru un blid de mincare. Credeti ca atunci cind criza alimentara se va acutiza vom avea acces la productiile obtinute de acesti mafioti de pe pamintul sfint al patriei????? Nici decum vom plinge dar va fi prea tirziu. De ce nici un stat nu a acceptat vinderea terenurilor catre straini????? Mai ales acum vin si arabii ca doar ei au la ei numai nisip si stiu ce este foamea.

serban ioan 2011-03-03 19:11:09

Astuia nu ii este frica de Dumnezeu ,dar sper sa nu ramana asa.

dan 2011-03-03 18:30:43

Sa chemam si politistii sa dea cu caschetele in sus de bucurie !!!!!!

Nicusor Ghita. 2011-03-03 15:57:41

Chestia cu alcoolul esete posibila insa cu iesire din criza (mai salcam).

ion preda 2011-03-03 12:12:08

domnule prim ministru eu cred ca ne imbatam cu apa rece ca daca ar mai trai bunicu dumneavoastra v-ar bate la fundu gol pt ca mintiti lumea cu nerusinare.as fi vrut sa muncesc cu drag si sa raman printre ai mei aici in tara dar pt toate ostilitatile care sunt in romania nu pot si ma intorc cu-n OF destul de mare iarasi printe straini care ne primesc cu bratele deschise si sunt multumiti de cum ne facem treaba.sa aveti dreptate si faceti-ne sa venim acasa si dati-ne ajutor si sprijinul sa putem scapa de saracie.

oldmen 2011-03-03 11:07:17

bine bre. atunci imi strang bani sa am de artificii.cred ca va fi sarbatoare mare.

Rentrop ∧ Straton
Newsletter gratuit
Afaceri in agricultura: 7 idei cu profit garantat in 2021

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Afaceri in agricultura: 7 idei cu profit garantat in 2021".



Forum
Adrian spune: Foarte interesant!
01 Iul. 2021 10:20:40
Raspunde la intrebare
blaga felician spune: am avut un smochin in curte-am mancat smochine anul trecut ,din primavera au aparut smochine noi si frunze De doua luni frunzele au inceput sa se usuce si fructele si ele Ce s-a intamplat? Ce sa...