Exclusiv
Publicat in: Stiri
De unde vine utilizatorul român de internet, interesat de informaţii din domeniul agricol?

Potrivit statisticilor furnizate de BRAT, în intervalul 01 mai 2010 - 31 octombrie 2010, cotidianul de ştiri RECOLTA.EU a fost vizitat de un număr de 222.319 clienţi unici. Cea mai vizitată lună a fost luna octombrie, cu 48.000 de clienţi unici care au generat un număr de 160.000 de afişări.

Potrivit aceleiaşi surse, 90% dintre vizitatori vin din România. În topul ţărilor din care provin cititorii noştri se mai află Republica Moldova, Statele Unite, Italia şi Germania.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Pasii catre o afacere de succes Berea Artizanala


Stiati ca romanii sunt printre cei mai mari consumatori de bere la nivel mondial   Cu cei 85 de litri cap de locuitor an ne situam pe un „onorabil” loc 8 in Europa si pe locul 12 in clasamentul mondial liderii fiind cehii 142 de litri urmati de austrieci 105 litri si de nemti 104 litri   Piata autohtona a berii...

Oferta Speciala
valabila 48h


Per ansamblu, la nivelul ţării noastre, majoritatea covârşitoare a vizitatorilor vine din marile oraşe. În topul centrelor urbane conduce detaşat Bucureştiul, de unde vin aproximativ 30% dintre vizitatori. Urmează, în ordine, Timişoara (4%), Cluj-Napoca (3,76%), Craiova (3,48%), Iaşi (3,37%), Constanţa (3,02%) , Galaţi (2,91%), Suceava (2,69%), Arad (2,68%) şi Braşov (2,66%).

Statisticile sunt confirmate şi din datele extrase din analizele G. Analytics, conform cărora site-ul este vizitat din reţelele Romtelecom, RDS.

Ce informaţii accesează utilizatorul www.recolta.eu?
Cea mai citită accesată pagină din site este cea de start, de pe care cititorii accesează ştirile zilei. În intervalul menţionat, aceasta a înregistrat 60.789 de afişări. Urmează secţiunea „preţul grâului” (16,597 afişări), „producţie vegetală” (7,446 afişări), „actualitate” (6,163 afişări) şi „zootehnie” (5,921 afişări).

Un rol important în caracterizarea traficului îl reprezintă analiza cuvintelor cheie, pe baza cărora vizitatorii au ajuns pe site prin intermediul motoarelor de căutare (Google, Yahoo, ask.com). Astfel, în ultimele şase luni au fost contorizate 130.000 de cuvinte cheie, care au generat trafic pe www.recolta.eu. Din acestea, 99.87% sunt legate de accesarea fondurilor europene (inclusiv subvenţii), de producţia vegetală şi zootehnie. În topul expresiilor căutate se numără „preţul grâului 2010”, „ştiri agricole”, „preţ floarea soarelui 2010”, „humusil”, „bolile viţei de vie”, „cultivarea tutunului”, „subvenţie motorină 2010”, „piaţa fermelor de lapte”.

Timpul mediu petrecut de un cititor pe site este de 2,17 minute.

Ţări şi căutări exotice
Printre regiunile din care a fost vizitat site-ul se numără ţări africane precum Sudan, Camerun, Africa de Sud, Nigeria şi Ghana, de unde au fost înregistraţi 72 de vizitatori. Alţi vizitatori au venit şi din ţările îndepărtate geografic, precum Chile, Japonia, Noua Zeelandă.

Din Nigeria, de exemplu, vizitatorii au ajuns căutând „rasa brună de Maramureş”, „creşterea păunilor” şi „creşterea viperelor”. Japonezii au căutat „ce este ştevia”, „condimente româneşti” şi „consum branzeturi/cap locuitor in ue”, iar locuitorii din Khartoum (Sudan) au căutat informaţii despre uleiul de porumb.

Votati articolul

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Urmareste-ne pe Google News

Articole conexe

Fermierii francezi, sfatuiti sa abandoneze recolta de porumb pe camp
Fermierii francezi, sfatuiti sa abandoneze recolta de porumb pe camp
Recoltatul porumbului in Franta, unul dintre cei mai mari producatori europeni alaturi de...
Oros, MADR: Stocurile sunt suficiente, insa noua recolta va fi foarte slaba
Oros, MADR: Stocurile sunt suficiente, insa noua recolta va fi foarte slaba
Ministrul Agriculturii a fost intrebat, joi, intr-o conferinta de presa, cum sta Romania cu...
Toata recolta de fructe de padure din Maramures, deja vanduta
Toata recolta de fructe de padure din Maramures, deja vanduta
"Intreaga recolta de fructe de padure - afine si mure - urmeaza a fi livrata unor...
Rosiile, legumele indragite de romani: Ce trebuie sa stii ca sa ai recolta bogata in gradina
1. Multi prefera soiurile romanesti, in locul celor de import, dar nu toate soiurile autohtone sunt...

Ultima ora

Viitor incert pentru fermieri: Ce se intampla cu fondurile europene in 2025
Viitor incert pentru fermieri: Ce se intampla cu fondurile europene in 2025
In ciuda depasirii termenelor anuntate de seful MADR, noutatile legate de liniile de finantare nu...
Buget MADR: Aviz favorabil in comisiile de specialitate din Parlament
Buget MADR: Aviz favorabil in comisiile de specialitate din Parlament
Proiectul de buget a fost aprobat cu 27 de voturi "pentru" si 16 "impotriva"....
Discutii la Bruxelles: Se stabilesc regulile pentru subventii
Discutii la Bruxelles: Se stabilesc regulile pentru subventii
Ministrul Florin Barbu participa astazi, 27 ianuarie, la prima reuniune a Consiliului AgriFish...
Crescatorii de ovine si bovine, in fata unui nou pericol
Crescatorii de ovine si bovine, in fata unui nou pericol
In ceea ce priveste vanzarea animalelor, in prima partea lucrurile pareau bune, cu preturi...

Idei de afaceri in agricultura



Rentrop ∧ Straton
Newsletter gratuit
TOP 4 Afaceri agricole în 2025

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "TOP 4 Afaceri agricole în 2025".
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop∧Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Rubrica meteo
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton