Exclusiv
Publicat in: Stiri
Ministrul agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale, Ilie Sârbu, a declarat marţi că recolta de grâu din acest an se ridică la circa 5,2 milioane de tone de grâu, cifră pe care ministerul o consideră ca un obiectiv atins.

„Cifra pe care o avem noi raportată de la judeţe este de 5.228.801 tone grâu. Important este că, ţinând cont şi de situaţia pe care am avut-o din punct de vedere al climei şi al crizei care s-a abătut asupra României, noi am realizat exact cât ne-am propus”, a declarat în cadrul unei conferinţe de presă Ilie Sârbu.

Sârbu a adăugat că nu vor fi probleme în acest an din cauza grâului, însă „rămâne de văzut” calitatea acestuia.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Cultura de sofran


Afla acum tot ce trebuie sa stii despre cultura de sofran - "aurul rosu"   Iti propunem afacerea anului cultura de sofran De ce tocmai sofran Pentru ca Sofranul Crocus stativus furnizeaza cel mai scump condiment din lume Si nu numai Este si cel mai scump aliment mai scump decat caviarul carnea de vita Kobe sau otetul...

Oferta Speciala
valabila 48h


De asemenea, potrivit ministrului, se estimează că la producătorii agricoli mai sunt aproximativ un milion de tone pentru autoconsum.

Marii producători agricoli din România au declarat recent pentru NewsIn că seceta şi ploile din acest an au redus cu până la 45% producţia autohtonă de grâu, în 2009 obţinându-se circa 4-4,5 milioane de tone de grâu, faţă de circa şapte milioane tone realizate în anul precedent.

Producţia de grâu a fost în anul 2008 de 7,144 milioane tone, de peste două ori mai mult faţă de anul precedent, potrivit datelor furnizate de Institutul Naţional de Statistică (INS).

Votati articolul

Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Urmareste-ne pe Google News

Articole conexe

MADR: Productia de grau, secara, orz si rapita, mai mica decat in 2019
MADR: Productia de grau, secara, orz si rapita, mai mica decat in 2019
Productia medie la grau, recoltat in prezent in proportie de 89%, este de 2,9 tone la hectar,...
Avem cel mai bun an la productia de cereale din ultimii sase ani - estimari PRODUCTIA DE GRAU 2011
Agricultura a început să devină o afacere în România, după ce anul trecut preţurile...
Producţia de grâu din acest an s-a apropiat de 5,7 mil. tone, cu 10% peste 2009
Recolta totală de grâu a României s-a apropiat de 5,7 milioane de tone, reprezentând 86% din...
Statele Unite reduc estimările privind producţia de grâu pe plan mondial
Statisticienii din SUA au redus estimările privind stocurile de făină la nivel mondial, din cauza...

Ultima ora

Viitor incert pentru fermieri: Ce se intampla cu fondurile europene in 2025
Viitor incert pentru fermieri: Ce se intampla cu fondurile europene in 2025
In ciuda depasirii termenelor anuntate de seful MADR, noutatile legate de liniile de finantare nu...
Buget MADR: Aviz favorabil in comisiile de specialitate din Parlament
Buget MADR: Aviz favorabil in comisiile de specialitate din Parlament
Proiectul de buget a fost aprobat cu 27 de voturi "pentru" si 16 "impotriva"....
Discutii la Bruxelles: Se stabilesc regulile pentru subventii
Discutii la Bruxelles: Se stabilesc regulile pentru subventii
Ministrul Florin Barbu participa astazi, 27 ianuarie, la prima reuniune a Consiliului AgriFish...
Crescatorii de ovine si bovine, in fata unui nou pericol
Crescatorii de ovine si bovine, in fata unui nou pericol
In ceea ce priveste vanzarea animalelor, in prima partea lucrurile pareau bune, cu preturi...

Idei de afaceri in agricultura



Rentrop ∧ Straton
Newsletter gratuit
TOP 4 Afaceri agricole în 2025

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "TOP 4 Afaceri agricole în 2025".
Anunturi
Vezi toate anunturile
Manager | Stiri si analize economice
Rentrop & Straton
Raport Special Gratuit
TOP 4 Afaceri agricole în 2025
Adauga mai jos adresa ta de email si vei primi raportul special gratuit "TOP 4 Afaceri agricole în 2025" impreuna cu cele mai noi stiri si informatii din agricultura.