Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Comunica experienta
AgroRomania.ro


Email Facebook

Opriţi bătaia de joc a arendaşilor împotriva micilor proprietari


Se vede ca o parte dintre cei care scrieti nu sunteti agricultori, ci va ganditi numai la afaceri. Un teren poate sa ramana nelucrat si din cauza vremii nefavorabile, si din lipsa de timp ori si de resurse a celor avizi care iau terenuri in arenda numai pentru a incasa subventiile, sau peste puterile lor de a le lucra, dar nu le mai lucreaza si le raman lor subventiile pe care le-au incasat tot ei, iar proprietarilor ne le dau nimic. Atunci de ce sa-i amendati pe proprietari?


De asemenea, un teren se poate lucra in tot cursul unui an, in functie de vreme si de culturi …. si atunci de ce si pana cand sa aplicati amenda? Iar daca omul vrea sa lase terenul sa se mai refaca, sa se fertilizeze natural si ecologic, ori sa il transforme in faneata, ori pasune, ori livada, ce aveti cu el? Constitutia ne garanteaza proprietatea!


Pe de o parte UE subventioneaza agricultura ecologica, fanetele si pajistile traditionale, pasunile etc. astfel ca impozitarea (ca nu a fost arat) va fi un abuz, impotriva directivelor UE.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Afaceri la Cheie - Cultivarea ciupercilor Champignon


Ciuperci Champignon - O afacere de milioane Milioanele TALE Ciupercile champignon Agaricus sunt cultivate inca din secolul XVII Cercetarile si experimentele au demonstrat eficienta culturii de Agaricus precum si calitatile culinare deosebite ale acestei ciuperci In prezent cultura ciupercilor champignon se extinde tot mai mult...

Oferta Speciala
valabila 48h


In realitate, in ziele noastre, proprietarii sunt efectiv santajati si exploatati de cei care au utilaje, sau de arendasi, fiindca le ia toate subventiile si recolta, fara a le mai da nimic proprietarilor, spunandu-le fie ca a fost seceta, fie inundatii, fie vreun incendiu (simulat dupa strangerea ei).

Unele dintre solutii ar putea fi:

- Infiintarea unor Societati de prestari servicii pentru agricultura (cum erau fostele IAS-uri cand Romania exporta legume si cereale – nu importa ca acum), fie cu fonduri europene, fie si cu garantii de la stat. Acestea sa efectueze lucrari agricole (arat, discuit, semanat, etc.) la preturi realiste, nu de specula, cum cer acum firmele private din agricultura. Astfel, proprietarii ar avea la cine sa apeleze pentru a-si lucra pamantul, pentru a recolta si a-si transporta recoltele.

- Incurajarea cu subventii mai mari pentru micii proprietari de terenuri agricole (care detin pana la 20 ha), pentru a-i antrena si ajuta astfel sa se implice mai mult, stiind ca ar putea obtine recolte si ar putea avea si ei un venit.

- Opriti bataia de joc a arendasilor impotriva micilor proprietari carora le iau si subventiile si recoltele, apoi in masini de lux, se opresc la poarta lor si-i santajeaza ca daca nu le lasa terenurile, vor plati amenda!

- Opriti aceste masuri nepopulare, cei care ati ajuns la putere si profitati acum de ea ca sa le luati cu japca si terenurile la cei aflati la limita de subzistenta, care mai au poate numai cate un petec de pamant si vreti sa li-l luati si pe acela cu japca (amenzi, comasare… ca si cand vazand un om accidentat ori in suferinta – ii mai dati si in cap cu rautate si-l jefuiti – in loc sa-i acordati un sprijin).

Mai bine ajutati-i sa-l cultive, nu-i vitregiti si de singura lor speranta. Daca raman fanete, ajutat-i la preturi rezonabile sa le coseasca si fanul ajutati-i sa-l transporte si sa-l valorfice la fermele de animale de prin jur. Daca UE ne da niste subventii la toti proprietarii, nu incercati prin masuri de forta ni sa le luati cei care ati ajuns la putere, ati luat tot ce ne apartinea si acum fortati niste exproprieri ale celor nevoiasi.

Autor: Marius


Comentariu publicat in cadrul dezbaterii: Reactia fermierilor fata de introducerea impozitului pe terenurile agricole necultivate

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Rating:
Nota: 2.5 din 2 voturi

Articole conexe:

Comentarii
Comentarii17 comentarii





mariana 2012-04-15 21:30:55

Nu te gandi sa cultivi tutun mai ales cum spui pt tigari de foi Conditiile climatice nu-ti pot oferi culturi de calitate.
In plus, tutunul nu se cultiva in solarii

Ionel 2011-01-25 11:41:50

Perfect adevarat, domnule MAICAN NELU. Totusi, samanta de porumb,,certificata'' de la firme...de firme, avea5-6 soiuri in sac, grau era lspart, neselectat, sacii de azot strabat 3-4 judete pana la noi, marind pretul, pt complexe nu prea mai avem... timp .Fostele baze de receptie nu au fost puse la dispozitia fermierilor , mici cum sunt, ci vandute celor care le-au falimentat, apoi revandute gigantilor de afara...Suntem la dispozitia samsarilor, si, culmea, le zicem sarut mana ca sunt singurii care cumpara... Pana in noiembrie, fabrica le lactate a platit cu 0,70 litrul de lapte, din decembrie, 0,80...Nu mor caii cand vor cainii, dar tanjesc cand vor stapanii...

MAICAN NELU 2011-01-24 22:21:00

Da pentru amenda pentru parloage.Lucrez 25ha propietatea mea,l-am cumparat si stiu cat de greu isi revine o parloaga,plus ca aceste terenuri nelucrate ii afecteaza si pe vecinii care isi lucreaza pamantul(buruieni,boli,insecte).Cei care vor subventii sa munceasca pamantul daca nu vor nu pot sa il arendeze.Pentru a castiga bani din pamant trebuie sa bagi bani in inputuri de calitate.Pentru cei care ne duc dorul micilor agricultori am o veche vorba romanesca NU MOR CAII CAND VOR CAINII.

Vlad 2011-01-24 21:16:13

Sa ne iasa din cap cap ca se poate face agricultura si pe 1 ha doua.
Poate legumicultura.
Daca s-ar face productii cu siguranta ca si proprietarul ar primi mai mult.
Dar cum sa faci productii cu un terenuri in care titlurile de proprietate sunt date total anapoda, in care investitiile fara de care nu se poate face performanta se fac greu si foarte grau( stim cum sta treba la banci), iar toate imputurile sunt mai scumpe ca si la fermierii de afara?
Totul pleaca de la eficienta...

oldmen 2011-01-24 21:13:56

Parerea mea arendasul nu-isi bate joc de nimeni , eu nu sant arendas am pamantul meu mostenit si,cumparat .VA SFATUIESC pe toti prprietari de teren care cred ca arendasi fenteza sa puneti afara in holda (camp) vreo 500lei noi. ingropat la 8cm, toamna si la anul cauta , ca a facut pui sau nu ?Asta face si arendasul si cel care isi cultiva pamantul.Am intalnit oameni care au zis ca-s prost , de ce cultiv , maibine e de ei ca tin sacul la arendas ,pai daca va pare rau pe arenasi lucrativa pamanturile.

CRISTI 2011-01-24 18:04:24

D-LE GHE CIONOIU, DACA SPUNETI CA STATI INJ GERMANIA, DESI NU CRED, TIN SA VA SPUN CA ARENDA IN GERMANIA ESTE DE 700 EURO/HA, DIN CARE 500 EURO SUNT INCASATI PRIN SUBVENTIA DE LA UE, NU MAI DUCETI LUMEA IN EROARE. DETIN 1500 HA IN ARENDA SI AM UMBLAT IN TOATA EUROPA, DAR DACA UNII VA CRED MARE GRESEALA FAC

CRISTI 2011-01-24 18:00:09

STIMATI COLEGI DE BREASLA, , LEGAT DE AMENZI SI MULTE ALTE DEDESUPTURI, ACESTE LEGI SUNT FACUTE PANTRU A DISPAREA FERMIERII MICI, SI SA CASTIGE DOAR SACALII CARE AU CULOARE POLITICA PE CARE O SCHIMBA ODATA CU PUTEREA. SUNTEM SINGURUL STAT DIN UE CARE A DAT VOIE LA INVESTITORII STRAINI SA CUMPERE TERENURI, SI SA VA DAU EXEMPLU, PE ZONA DE VEST SE BAT ITALIENII, PE ZONA DE NORD A TARII AUSTRIECII SI DANEZII, PE ZONA DE ESTI ARABII, SI EI DAU ARENDA 1.000KGDE GRAU LA HA, DECI IN CONCLUZIE, ACEST GUVERN SI CARE AU MAI FOST INAINTEA LOR, NU NE A DAT CU TIFLA IN CAP?.....SUNT MULTI CARE COMENTEAZA DE TERENURI NECULTIVATE, DAR ACELE PERSOANE STIU CE INSEAMNA ROTATIA CULTURILOR?.....SAU INGRASAMANT VERDE, EU ZIC CA NU. SUNT ANGAJATI LA APIA CARE VIN IN CONTROL SI NU FAC DIFERENTA INTRE RAPITA SI GRAU, CA NU SUNT AGRONOMI. NU AVEM ORGANIZARE, DEGEABA SA INNFIINTAT ASOCIATII CU E LAPAR,AFA, SI ALTELE, CA NU AU AJUTAT CU NIMIC FERMIERII, EI SE DUC LA MINISTER SA SI ATINGA SI EI SCOPURILE

Gheorghe Cionoiu 2011-01-24 16:11:51

Domnule Croitoru,
Nu ştiu cum ar putea ajunge un cititor raţional care a citit comentariul meu la concluzia că aş avea ceva cu proprietarii de terenuri. Pentru că se pare că nu aţi înţeles comentariul meu, vă invit să îl mai citiţi o dată pe îndelete.
Locuiesc de peste 20 de ani în Germania şi cunosc oarecum realităţile din agricultura acestei ţări. Pentru cultura dumneavoastră generală, ţin să vă informez că 95% din suprafaţa agricolă a fostei RDG este lucrată în arendă şi că nivelul arendei este de aproximativ 100 euro/ha în landurile din fost RDG şi aproximativ dublu în landurile din fosta RFG în condiţiile în care proprietarii plătesc ei înşişi impozitul funciar care este de sub 20 euro/ha.
Dacă propunerea din comentariul meu ar fi adoptată, proprietarul unui teren pe care nu îl poate lucra ar urma să obţină din arendarea acestuia un venit minim anual net de aproximativ 20 euro/ha. E dreptul dumneavoastră să vi se pară puţin, mie mi se pare foarte rezonabil şi precizez că de ani de zile nu găsesc un arendaş dispus să îmi ia în arendă în aceste condiţii un teren compact de 5,5 ha pe care îl deţin la 10 km de Timişoara.

dumitru 2011-01-24 14:05:17

da pentru amendare. exista in comuna dragalina un smecher NEDELCU SORIN
pacaleste oameni si raman pamanturi nelucrate intermediaza vanzari in detrimentul
taranilor. este in vizorul institutiilor dar tot nu sia bagat mintile in cap. citeste si da mai departe.

Solomonescu 2011-01-24 13:37:34

Domnilor.Este foarte bine ca se discuta mult si se întorc aspectele acestor probleme pe toate fetele,dar trebuie stiut întîi cine este vînatorul si cine este vînatul.La aceasta ora (dupa parerea mea),cred ca sînt mai multi vînatori (arendasi,minister,comuna)decit vînat(proprietar).Daca acesti mici proprietari,au dat terenul la arendasi,înseamna ca nu au cu ce sa-l munceasca(unelte si masini agricole),sînt în vîrsta si nu mai au putere sa mearga la sapa,au mostenire de la parintii sau pur si simplu mai lucreaza pentru pensia lor si nu au timp sa se ocupe.Nenorocirea este ca nici nu-l pot vinde pentru ca preturile sînt f. mici,iar unii arendasii si statul vor sa-l ia pe degeaba.De ce nu publica statul în presa si pe internet,suprafetele de pamînt ale Romaniei pe judete,cu gradul de fertilitate pentru fiecare parcela,proprietar sau nu,daca tot vrea sa introduca amenzi si sanctuni?O alta problema este ca pamîntul fiind la arendas,acesta beneficiaza de subventii de la stat.Va-ti întrebat dumneavoastra unde se duc banii astia,bineînteles în buzunarele arendasilor,nu al propietarilor. De ce nu se verifica mai întîi aici,dupa care la propietar,În plus unele comune pun niste impozite de te întrebi de unde le-au scos.Daca ceri explicatii nu ti se dau,totul este opac?????Unde se duc banii?????La nivel national ar trebui stabilit un impozit la hectar,comunicat în toata presa romîna,cît si pe internet,nu numai prin circulare,minister sau judet.În felul acesta proprietarii si tot omul de rînd,vor sti ce sa ceara si unde.Daca proprietarii de pamînt sînt acuzati,de ce sa nu caute statul pe adevaratii vinovati,sa nu zic altceva???Stiti dumneavoastra ca unii arendasi merg pîna acolo,ca persifleaza atît proprietarii,statul si uneltele lui(contract , legi etc....)?De ce???Nu credeti ca pot fi ARANJAMENTE,pe ici ,pe colo(gen îl cunosc pe primar,senator,o persoana la judet).Cum se explica faptul ca un arendas cunoaste numarul de rol al propietarului la fisc,nu este comuna care are aceasta evidenta si nu el.În primul rînd aici trebuie cautat de cei în drept.Nu exista nici o comuniccare între arendas si propietar,în ciuda tuturor mijloacelor ( e-mail,adresa,telefon,cont bancar).Arendasii fac pe surzii.Eu ca proprietar nu primesc nimic de la stat si foarte putin de la arendas ,în ciuda contractului încheiat(pun bani din buzunar sa platesc impozitele la comuna).Daca nu ma însel statul ar trebui sa fie GARANTUL aplicarii corecte în aceste probleme.Domnilor proprietari,cînd vindeti faceti mai întîi o analiza de sol (daca nu exista la nivel de Romanie si judet),în vederea stabilirii gradului de fertilitate al pamîntului,pentru a cere un prêt corect.Nu-l mai vindeti pe nimic.Nu uitati ca legea arendarii va da dreptul sa verificati ce face arendasul cu pamîntul dumneavoastra.Dumneavoastra sînteti patronul nu arendasul,acesta este obligat prin contractul semnat, sa lucreze si pentru interesul dumneavoastra,nu numai pentru al lui.Dati-l în arenda numai prin contract conform legii,cu conditii bine definite.Nu semnati ca primarii cînd primiti produsele sau banii,verificati înainte de a semna.Arendasul este obligat prin lege sa procedeze la livrarea produselor de calitate sau virarea banilor,în termen de 45 zile de la recoltare ,orice întîrziere se sanctioneaza,este prevazut în contract,dumneavoastra stabiliti cu arendasul cît la suta.Daca toti propietarii ,arendasii,statul vor proceda conform legii, cred ca lucrurile se pot aranja pentru toti.Nu uitati ca toti,fara exceptie,avem drepturi si îndatoriri.Cînd statul va aplica toate acestea,conform democratiei, numai dupa aceea poate trece la AMENZI si nu înainte.

MIHAI LUNGU 2011-01-24 12:33:14

Cred ca trebuie sa fie foarte clar principiul ca SUBVENTIA TREBUIE SA O IA CEL CE LUCREAZA TERENUL, INVESTESTE BANI SI SE ROAGA LA DUMNEZEU SA FIE AN BUN CA SA-SI SCOATA BANII SI SA FACA PROFIT. iN ULTIMII 10 ANI NU STIU DACA AU FOST 3 ANI IN CARE VREMEA A TINUT CU CEI CE AU INVESTIT IN AGRICULTURA.

mihai 2011-01-24 09:46:03

Cand oare o sa ne trezim la realitate?Domnule "marius" crezi ca 20 de ani nu sunt de ajuns ca sa se demonstreze ceea ce de fapt stim cu totii?Ca la agricultura si la fotbal ne pricepem toti............De ce trebuie ca unii care nici macar nu stiu sa se iscaleasca sa se numeasca "fermieri"?si sa -si bata joc de terenul tarii?De ce trebuie sa faca agricultura unii care nu stiu decat zicala "eu fac asa ca asa facea si bunicul meu........."De ce sa-i ajuti pe unii care de-abea asteapta sa vina dimineata pentru a merge la carciuma?De ce trebuie ca in Romania sa se ocupe cu o asa zisa agricultura 45% din populatie in timp ce media UE este de 2-3%?De ce trebuie sa avem noi "fermieri" cat toata Europa la un loc?Credeti ca undeva in lume comasarea s-a facut cu vorba buna? Stii domnule "marius" ca productia media de grau in 2010 (un an de exceptie pt agicultura) a fost la cei cu suprafete de pana la 20 Ha de 1300Kg/ha in timp ce la exploatatiile mari de 4400 Kg /ha.Stii domnule Marius ca dincolo de toate tampeniile debitate la TV sisitemul de irigatii s-a distrus datorita faramitarii terenurilor si deci imposibilitatii de a utiliza acest sistem?Daca vrei o sa-ti aduc la cunostiinta un studiu facut de OSPA pe aceeasi suprafata de teren(circa 250 Ha) in 1988 si in 2009 dupa 20 ani de exploatare pe suprafete mici de 0,2-1,4 Ha.O sa vezi (daca ai cat de cat cunostiinte) ca transformarile in directie negativa sunt catastrofale si ceea ce a facut natura in cateva mii de ani au distrus "fermierii" in 20 de ani.Soarta exploatatiilor de 30-50 HA (cu exceptia legumiculturii)este ca peste tot in lume ,pecetluita definitiv.De ce sa asteptam inca 10-20 ani ca sa se produca acest fenomen pe cale naturala?cand putem sa-l acceleram putin si sa limitam efectele distrugerii acestor terenuri?

CROITORU MIRCEA 2011-01-24 09:06:48

Domnule CIONOIU,dupa cum observ dv.aveti ce aveti cu propietarii de terenuri,dar nu spuneti cine au beneficiat de subventii pina acum,micul producator,sau propietarul terenului,lati distrus .Mai bine sa ziceti ca micul producator sa primeasca si el macar 300 de euro la ha,cum primesc cei din ue,ca sa i-si poata face lucrarile,si a lucra pamintul..Pina acum au luat subventii gen,PORUMBOIU,CULITA TARITA,SI STITI DV.RECHINII..VA SPUN PT.CA BANII CARE AU FOST ALOCATII SECTORULUI LEGUME FRUCTE IN 2008.SAU DUS CATRE ACESTI RECHINI,CARE AU FOST ALBITRII SI NU AU DE AFACE CU AGRICULTURA.Citi din micii producatori au putut sa i-si cumpere utilaje agricole pt.asi putea face lucrarile?ASA CA LASATIO MAI MOALE,AM PARTICIPAT LA MULTE SEDINTE ALE MINISTERULUI,SI AM VAZUT CUM SE FAC ORDINILE DATE DE MINISTER.SUNT MULTE DE SPUS PE ACEST SUBIECT.

Tansase Scatiu 2011-01-24 08:58:08

Marius, bati cimpii{doar pretinzi ca esti agricultor} insa daca statul va amenda detinatorul care nu lucreaza terenul pe care il are , cred ca se intelege ca statul va amenda si ARENDASUL care are teren in arenda si nu-l lucreaza{cum spui tu}.
De altfel eu sustin ca cei care nu-si lucreaza terenurile{proprietari sau arendasi} sa primeasca subventia la ha DIMINUATA cu amenda de 400 lei/ha.
Am impresia ca tu esti un proprietar care ar vrea ca altcineva{statul sau un arendas} sa-i lucreze ternurile, suportind integral cheltuielile, iar tu sa incasezi subventia si veniturile...
Cred ca n-ai inteles nimic, caci vad ca tu sustii ca daca ai livada imburuienata ar trebui sa primesti subventia, insa UE sanctioneaza cu neplata subventiei TOATE culturile neintretinute corespunzator de proprietari sau arendasi.

Nicusor Ghita 2011-01-24 08:56:51

Cel ce scrie acest articol vorbeste din auzite despre arendas si arendator. Sigur nu este implicat direct, ca daca ar fi ar sti ca intre cei doi despre care face vorbire exist un contract iar acesta trebue respectat de ambele parti.
Oricum va fi o lege experimentala, ca asa suntem noi Romanii, facem experiente de cele mai multe ori foarte costisitoare si care nu au rezultatele asteptate in loc sa copiem ceva care merge la altii.

Gheorghe Cionoiu 2011-01-24 06:30:39

ROG REDACŢIA SĂ ÎMI COMUNICE CARE ESTE MODALITATEA DE A PROPUNE SPRE PUBLICARE UN ARTICOL DE SINE STĂTĂTOR (NU DOAR UN COMENTARIU), ÎNTRUCÎT INTENŢIONEZ SĂ FINALIZEZ O SCRISOARE DESCHISĂ ADRESATĂ MINISTRULUI AGRICULTURII PE TEMA PRECONIZATEI IMPOZITĂRI PUNITIVE A TERENURILOR AGRICOLE.
VĂ MULŢUMESC ANTICIPAT.

Gheorghe Cionoiu 2011-01-24 06:19:19

Reproduc părerea mea publicată deja ca şi comentariu la un articol pe aceeaşi temă
"Afirm că este nedrept ca proprietarul unui teren nelucrat să primească vreo subvenţie dar şi că la fel de nedrept este ca proprietarul unui teren pe care nu îl poate lucra şi care nu încasează nici o subvenţie să fie obligat prin amendă să cedeze în mod gratuit folosinţa acestuia.
În opinia mea, proprietarul unui teren nelucrat ar trebui sancţionat doar dacă ar refuza să dea în arendă terenul respectiv unui arendaş dispus să-i ofere un minim venit net – să zicem echivalentul în bani a 200 kg. grâu/ha şi bineînţeles preluarea de către acesta a obligaţiei de a plăti impozitului funciar pe terenul respectiv."

Ultima ora

Rentrop ∧ Straton
Newsletter gratuit
Idei de afaceri pentru 2020. 7 exemple insotite de Planul de Afaceri

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit "Idei de afaceri pentru 2020. 7 exemple insotite de Planul de Afaceri".



Forum
blaga felician spune: am avut un smochin in curte-am mancat smochine anul trecut ,din primavera au aparut smochine noi si frunze De doua luni frunzele au inceput sa se usuce si fructele si ele Ce s-a intamplat? Ce sa...
04 Sep. 2019 17:39:28
Raspunde la intrebare
Victor Gh Banța spune: În privința comasării terenurilor, cred că trebuie luată în calcul istoricitatea fenomenului : au mai fost comasate numai că-n forma CAP-urilor proprietarul terenului nu avea niciun drept de...